Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
UCZEŃ: Karol XXX
NAUCZYCIEL: mgr Magdalena Zadęcka
CZAS TRWANIA: 60 minut
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Doskonalenie sprawności manualnej
- Doskonalenie komunikacji za pomocą symboli PCS
Uwrażliwianie dłoni(dostarczanie określonej liczby bodźców)
Pobudzanie aktywności ruchowej
Mobilizowanie do celowego działania
CELE OPERACYJNE:
Uczestnik zajęć ma możliwość doświadczenia i utrwalenia określonych wrażeń dotykowych
Uczestnik zajęć aktywnie uczestniczy w zajęciach na miarę swoich możliwości
Uczestnik zajęć reaguje na polecenia nauczyciela
POMOCE DYDAKTYCZNE: świeczka zapachowa, tablica korkowa, zdjęcie, symbole PCS, symbole pogody, magnetofon, płyta CD, olejek do masażu, różne faktury, farby, pędzel, fartuch, arkusz papieru, miska z wodą i mydłem, ręcznik.
METODY:
Słowna
Praktycznego działania
Naśladowanie
- Poranny krąg
FORMA:
Indywidualna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie piosenką „Witaj....”, zapalenie świeczki zapachowej, wybór aktywności na dzisiejszy dzień (praca na symbolach PCS), wybór swojego zdjęcia, symboli pogody.
2. Ćwiczenia usprawniające pracę dłoni
Klasyczny masaż dłoni z wykorzystaniem oliwki
Dotykanie dłoni fakturami: gładka,śliska-szorstka, włochata
Naśladowanie ruchów nauczyciela i reagowanie na polecenia wykonania ćwiczeń: zaciskamy-otwieramy dłonie, pocieramy dłonie, klaszczemy (przy wsparciu nauczyciela).
3. Przygotowanie się do malowania palcami:
Przygotowanie farb, pędzla
Założenie fartucha
4.` Zachęcanie do aktywności ruchowej. Czas na wrażenia dotykowe związane z konsystencją farby, jej temperaturą oraz fakturą szarego papieru następnie folii. Malowanie palcami,całą dłonią,obiema rękoma, pedzlem .Oklepywanie, mazanie,przyklejanie. Mycie rąk w misce z wodą. Praca wspierana wzmocnieniami pozytywnymi. Porządkowanie miejsca pracy.
5. Podsumowanie zajęć,pochwała pracy. Pożegnanie z uczniem.
OPRACOWAŁA: MAGDALENA ZADĘCKA