X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4716
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz konkursu międzyprzedszkolnego "Czy znasz tę bajkę?"

Miejsce konkursu: Przedszkole nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Gnieźnie

Data: 20.05. 2009r.
Grupa: dzieci 5-letnie z trzech przedszkoli po 8 osób.
Prowadząca: Barbara Kaptur, Ewa Gielniak.

Cele:

- wdrażanie dzieci do postrzegania książki jako źródła przeżyć i emocji,
- dzielenie się swoją wiedzą na temat treści bajek i ich bohaterów,
- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych,
- rozpoznawanie bajkowych bohaterów oraz znajomość tytułów bajek,
- wdrażanie do właściwego obchodzenia się z książkami,
- stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
- przeżycie pozytywnych emocji związanych z dziecięcą rywalizacją.

Metody pracy: praktycznego działania

Formy pracy:
- indywidualna,
- zespołowa

Środki dydaktyczne: puzzle, duża kostka do gry, ilustracje, oznaczenia drużyn,obrazki- dobieranka skojarzeniowa, zagadki, rekwizyty związane z bajkami, karta pracy z obrazkami przedstawiającymi postacie i rekwizyty z różnych bajek, płyty CD.

Przebieg konkursu:

1. Powitanie zaproszonych gości: nauczycieli i przedszkolaków, p.dyrektor.
Zapoznanie uczestników konkursu z tematem i przebiegiem konkursu oraz punktacją za poszczególne konkurencje.

2. Zabawa integracyjna: „ Dzień dobry, dzień dobry”- dzieci i nauczycielki podają sobie dłonie i śpiewają słowa piosenki.

3. Rozwiąż zagadkę.
Wybrane dziecko rzuca kostką, wylosowana ilość kropek odpowiada numerowi zagadki( dwie zagadki na zespół). Zagadkę czyta nauczycielka prowadząca.

1.Las, rzeczka, pagórek
Przez las idzie...(.CZERWONY KAPTUREK).

2.Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek. ( KOPCIUSZEK)

3.Siedmiu krasnoludków
W małym domku mieszka.
Kto im gotuje?
Czarnowłosa ...( ŚNIEŻKA )

4.Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka
Dlatego też jaj imię brzmiało....( CALINECZKA )

5.Bardzo wiele przygód miała
Drewniana chłopczyna,
Zanim z ojcem się spotkała w..
Brzuszysku rekina. ( PINOKIO)

6.Każda królewna, a tym bardziej ona
Uważać winna na wrzeciona. ( ŚPIĄCA KRÓLEWNA)

4.Ułóż ilustracje bajki wg kolejności zdarzeń- 2 dzieci z przedszkola rozpoznaje tytuł
bajki i układa na tablicy jej treść wg kolejności zdarzeń.

KOPCIUSZEK
ŚPIĄCA KRÓLEWNA
CZERWONY KAPTUREK

5. Dopasuj odpowiednie rekwizyty do bajki – dobieranka skojarzeniowa.Wybrane dziecko podchodzi do tablicy rozpoznaje bajkę i dopasowuje odpowiednie rekwizyty,postacie bajki.

KOPCIUSZEK : np. pantofelek, wróżka, dynia.
CALINECZKA : np. żaba, dziewczynka, kret, kwiat.
CZERWONY KAPTUREK: np. koszyk,czerwona czapeczka, wilk.

6. Zabawa ruchowa „ Krasnoludek” z płyty CD- dzieci uważnie słuchają i odtwarzają ruchem treść słów piosenki.

7. Zabawa „ Kopciuszek”- segregowanie do dwóch pojemników grochu i fasoli.

8. Rozpoznaj tytuł bajki- nauczycielka czyta wcześniej wybrany przez dzieci fragment bajki , zespół podaje tytuł usłyszanego utworu.

1. Pewnej nocy, gdy dziewczynka spała w swoim łóżeczku, przez uchylone okno wskoczyła do pokoju stara ropucha. Gdy zobaczyła dziewczynkę, pomyślała:
-Piękna byłaby z niej żona dla mojego syna – i nie zastanawiając się długo chwyciła łupinkę orzecha, w której spała mała po czym wyskoczyła z powrotem do ogrodu.

CALINECZKA.

2. Mijały lata, królewna rosła i stała się najpiękniejszym dziewczęciem w całym królestwie. Matka stale pilnowała aby córka nie zbliżała się do wrzeciona. Ale królewna u dniu swoich szesnastych urodzin, spacerując po zamku trafiła do komnaty, gdzie stara sługa przędła na kołowrotku.

ŚPIĄCA KRÓLEWNA

3. Pewien ubogi młynarczyk dostał w spadku kota. Niezwykły zwierz mówił ludzkim głosem, nosił piękny kapelusz i wysokie buty. Sprytem zaś zadziwiał każdego...Sprytny kot zatrzymał królewską karetę i opowiedział zmyśloną historię o napadzie na swego pana. Król i królewna kazali wyciągnąć młodzieńca z wody i użyczyli mu stroju, w którym wyglądał jak bogacz.

KOT W BUTACH

4. Poszedł biedny staruszek nad morze. Poczerniało błękitne morze. Zaczął złotą rybkę przywoływać. Wypłynęła rybka, zapytała: „ Czego tobie, staruszku potrzeba?” – rybak skłonił się nisko i mówi: „ Zmiłuj ty się jaśnie pani rybko! Znowu wściekła się moja starucha, nie chce być już szlachcianką rodową, chce być odtąd królową.

BAJKA O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE

9. Wskaż błędy na obrazkach. Czy znasz tę bajkę? Dziecko przygląda się ilustracji i wskazuje błąd , koryguje go i wymienia tytuł bajki .

10. Rozpoznaj po dotyku rekwizyt związany z bajką.
Dwa rekwizyty na zespół np. pantofelek, jabłko, lusterko, czerwona czapeczka, złota rybka, koszyczek.

11. Bajkowe puzzle.
Dzieci losują numer koperty z puzzlami od 1-6
Ułóżcie puzzle i podajcie tytuł bajki.

12. Karta pracy „ Czy znasz tę bajkę?”- dz. otrzymuje kartę pracy z sześcioma obrazkami.
Dzieci liczą obrazki, oglądają je i mówią, co one przedstawiają. Następnie kolorują cztery będące ilustracjami tej samej bajki, a dwa zostawiają niepokolorowane.

13. Podsumowanie konkursu:

- podliczenie punktów,
- rozdanie nagród i dyplomów.

Podziękowanie dzieciom za udział w konkursie i za zaangażowanie oraz posiadaną wiedzę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.