Konspekt zajęć korekcyjno – kompensacyjnych
dla uczniów klasy IV.
Temat: Ćwiczenia utrwalające pisownię wyrazów z „h”.
Nauczyciel: mgr Magdalena Zadęcka
Uczeń/ uczniowie: dwie uczennice klasy IV
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cele ogólne:
- utrwalenie zasad pisowni wyrazów z „h”
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej
- doskonalenie pamięci wzrokowej i słuchowej oraz koncentracji uwagi
Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna podstawowe zasady pisowni wyrazów z „h”
- potrafi stosować poznane zasady w praktyce,
- pamięta pisownię wyrazów z „h” niewymiennym,
- odtwarza z pamięci coraz więcej trudnych wyrazów,
- wyszukuje w diagramie literowym ukryte wyrazy,
- odczytuje wyrazy zapisane wspak,
- bierze aktywny udział w zajęciach.
Metody:
- słowna
- praktycznego działania
- gry dydaktyczne
Formy:
- praca indywidualna
- praca zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
Wiersz pt. Jaka to litera?; zasady pisowni, długopis, diagramy i teksty z lukami dla każdego ucznia; karty do gry w Memory; kartoniki z wyrazami z „h”; karty z ortogramami
Przebieg zajęć:
Część I: Ćwiczenie wstępne
1. Zagadka
Pomoce: Wiersz pt. Jaka to litera?
Przebieg: Nauczyciel czyta wierszowaną zagadkę, uczniowie odgadują, jaka litera jest bohaterką wierszyka:
Lubię hałas i huragan,
Hodować hiacynty też pomagam.
Gram hejnały i haftuję,
A w hotelu czymś handluję.
Piję herbatę, leże w hamaku,
I swą harmonię wieszam na haku.
Jeżdżę na hulajnodze z Honoratą,
A z Heniem helikopterem latam.
Ma mnie hipopotam też.
Kto ja jestem, czy już wiesz?
Nauczyciel zadaje pytanie: Jak myślicie pisownię jakich wyrazów będziemy dziś utrwalać?
Następnie nauczyciel odwołuje się do ćwiczenia z poprzednich zajęć i prosi uczniów
o odczytanie zasad pisowni wprowadzonych na poprzednich zajęciach oraz omawia tematykę dzisiejszych zajęć.
Część II: Właściwa
1. Przypomnienie zasad pisowni
Pomoce: karteczki z zasadami pisowni
Przebieg: Nauczyciel przypomina i uzupełnia poznane wcześniej zasady pisowni wyrazów
z „h”. Uczniowie mają przed sobą kartki z omawianymi zasadami.
2. Diagram literowy
Pomoce: diagramy, długopisy
Przebieg: Uczniowie wykreślają z diagramów nazwy odpowiadające narysowanym obok obrazkom. W każdej nazwie występuje litera „h”.
3. Tworzenie wyrazów z rozsypanki wyrazowej
Pomoce: karty pracy, długopisy
Przebieg: Uczniowie tworzą wyrazy poprzez łączenie podanych sylab z sylabami: ho, ha, hoj, hor, han.
4. Zaszyfrowane wyrazy
Pomoce: napisy czytane wspak (kah, sałah, kamah, łanjeh, nagaruh, atabreh), długopisy
Przebieg: Uczniowie otrzymują karty pracy z wyrazami zapisanymi wspak. Rozszyfrowują je i zapisują obok.
5. Uzupełnianie zdań
Pomoce: teksty z lukami, długopisy
Przebieg: Uczniowie uzupełniają tekst wpisując w odpowiednie miejsca wyrazy z ramki: hulajnoga, hotel, huśtawka, herbata, humor, hamak, hipopotam, helikopter, hamburger. Następnie uzupełniają kolejny tekst wpisując właściwe wyrazy z „h”.
6. Memory ortograficzne
Pomoce: karty do gry w Memory
Przebieg: Każdy z uczestników odkrywa po dwie kary. Jeśli znajdzie parę zabiera ją
i odsłania kolejne dwie karty (pary tworzą wyrazy z „h” należące do tej samej rodziny np. herbata – herbatniki; wahadło – wahać się). Jeżeli nie znalazł pary odkłada kary na miejsce. Gra trwa dopóki nie zostaną odnalezione wszystkie pary.
7. Zapamiętywanie wyrazów
Przebieg: kartoniki z wyrazami z „h”
Przebieg: Pierwsza osoba odsłania kartonik i odczytuje na głos zapisany tam wyraz. Kolejna osoba musi powtórzyć poprzednie słowo i oczytać swoje itd. Zabawa trwa dopóki uczniowie nie mają problemów z odtworzeniem po kolei odsłanianych wyrazów.
Część III: Ćwiczenie podsumowujące
1. Gra ortograficzna
Pomoce: karty z ortogramami
Przebieg: Karty rozdzielamy po równo pomiędzy uczniów. Uczeń rozpoczynający grę odsłania pierwszą kartę i odczytuje zapisany na niej wyraz, drugi uczeń ma powiedzieć jak piszemy ten wyraz (przez „h” czy „ch”). Jeśli zrobi to dobrze – zdobywa kartę, jeśli źle – kartę zabiera uczeń, który ją odsłonił. Wygrywa ten uczeń, który zdobędzie więcej kart.
OPRACOWAŁA: MAGDALENA ZADĘCKA