X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47113
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Numery alarmowe

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 - letnich

Data 23.09.2021r.
Temat: Numery alarmowe – dopasowanie numerów alarmowych do instytucji niosących pomoc ludziom.
Cele ogólne: Kształtowanie umiejętności posługiwania się numerami alarmowymi.
Cele szczegółowe – dziecko:
 potrafi odgadnąć zagadki słowne
 zna numery alarmowe
 potrafi połączyć numery telefonów alarmowych i postacie z odpowiednimi pojazdami
 wie, w jakich sytuacjach należy wezwać odpowiednie służby
 chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody: słowna, oglądowa, aktywizujące
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające: strażaka, policjanta, lekarza pogotowia ratunkowego oraz pojazdy, którymi się poruszają, numery do prezentacji: 112, 997, 998, 999, opaski z wizerunkiem strażaka, lekarza, ratownika lub policjanta, obrazki przedstawiające niebezpieczne sytuacje, kartki z numerami alarmowymi, karty pracy, plansza „Na pomoc”, odznaki, szablony buzi uśmiechniętej i smutnej.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie w kręgu: Witaj
2. „Kto to taki?” – zagadki słowne. Na tablicy N. przyczepia obrazki przedstawiające: strażaka, policjanta, lekarza pogotowia ratunkowego oraz pojazdy, którymi się oni poruszają. N. mówi zagadkę, a zadaniem dzieci jest odszukanie na obrazkach odpowiedniej osoby i samochodu, jakim się ona porusza.
Zagadki
Marlena Szeląg
Dym zaciemnił okolicę,
więc wychodzę na ulicę.
Patrzę, a tam dom się pali!
Może ludzie w nim zostali?!
To dopiero niezła draka,
dzwonię prędko po... (strażaka)!

Właśnie idę w parku ścieżką,
razem z dobrym mym koleżką.
Gdy ktoś nagle portfel kradnie!
Tak nie wolno, tak nieładnie!
Złodziej marną miał ambicję,
trzeba dzwonić na... (policję)

Dziś dostałem katar, chrypę,
nie chcę chory być na grypę!
Boli głowa, mam gorączkę,
muszę przerwać tę bolączkę!
Gdy choroba się przydarza,
idę prędko do... (lekarza)!
3. Rozmowa na temat pracy w policji, straży pożarnej i pogotowiu: Czym zajmują się funkcjonariusze policji?; Czym zajmują się funkcjonariusze straży pożarnej?; Czym zajmują się ratownicy medyczni?; W jakich sytuacjach należy prosić o pomoc policjantów?; W jakich sytuacjach należy prosić o pomoc straż pożarną?; W jakich sytuacjach należy prosić o pomoc pogotowie ratunkowe?
4. Zaznajomienie z numerem alarmowym 112 oraz numerami alarmowymi policji – 997, straży pożarnej – 998, pogotowia ratunkowego – 999. N. demonstruje numer telefonu i przyczepia go obok obrazka przedstawiającego funkcjonariusza policji, straży pożarnej lub ratownika medycznego przy pojazdach uprzywilejowanych. Zwraca uwagę na zasadność wykonywania telefonów do tych instytucji.
5. Zabawa dramowa – kim jestem?
Chętne dziecko wychodzi na środek przed wszystkich i zamyka oczy. N. zakłada dziecku na głowę opaskę z wizerunkiem strażaka, lekarza, ratownika lub policjanta. Pozostałe dzieci ruchem swojego ciała naśladują pracę danej osoby. Zadaniem dziecka jest obserwowanie innych i odgadnięcie, która postać mu przypadła. Po każdej zagadce przypominamy numer alarmowy do danej osoby dotykając części buzi: jeden – jeden – dwa.
6. „Na pomoc” – zabawa dydaktyczna. N. przygotowuje wiele obrazków przedstawiających różne niebezpieczne sytuacje, np.: palący się dom, tonące dziecko, wypadek samochodowy, człowiek leżący na chodniku, dzieci bawiące się na placu zabaw i przy drodze. Zadaniem dzieci jest przyjrzeć się obrazkom i przy każdym przykleić odpowiedni numer telefonu (bądź nic nie przyklejać) i uzasadnić swój wybór.
7. Praca z kartami pracy – 6-latki dopasowywanie numerów telefonów do instytucji niosących pomoc ludziom, 5-latki składanie obrazka z części przedstawiającego strażaka.
8. Podsumowanie zajęć – prezentacja planszy „Na pomoc” – utrwalanie materiału z zajęć.
- Co się wydarzyło na tej ilustracji? - wypadek
- Kogo powinniśmy wezwać na pomoc w takiej sytuacji? – straż pożarną, policję, pogotowie.
- Pod jaki numer należy zadzwonić żeby wezwać pomoc? – 112.
- Podziękowanie za zajęcia i wręczenie odznak „Bezpieczny przedszkolak”.
9. Ewaluacja - dzieci, którym zajęcia się podobały stają przy szablonie uśmiechniętej buzi, a te którym nie przy szablonie smutnej buzi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.