X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47106
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szumi wiatr - zabawy muzyczne przeprowadzone metodą Orffa. Scenariusz zajęć muzycznych w grupie dzieci czteroletnich

Temat: Szumi wiatr – zabawy muzyczne przeprowadzone metodą Orffa.

Cele ogólny: Tworzenie muzyki, korzystając z przedmiotów codziennego użytku.
Cele szczegółowe: dziecko :
- wywołuje naturalne efekty dźwiękowe – szuranie,
- prawidłowo oddycha;
- rozpoznaje znane dźwięki z najbliższego otoczenia;
- reaguje na pauzę w muzyce;
- wskazuje przedmioty, które wydają dźwięki naśladujące odgłos wiatru;
- tworzy akompaniament do słuchanego utworu muzycznego.

Metody: Orffa

Środki dydaktyczne: nagrania odgłosu dzwonka telefonu, wiatru, gwiżdżącego czajnika, nagranie utworu Chopina Walc cis moll, nagranie z muzyką relaksacyjną, papierowe sylwety liści: 5 liści czerwonych, 5 żółtych, 5 brązowych, 5 pomarańczowych, 5 zielonych, 5 krzesełek z doczepionymi liśćmi w/w kolorach, 5 pojemników: w I – klocki, samochód, 5 kawałków folii aluminiowej, II – lalka, szczotka do włosów, 5 kawałków szarej gazety, III – styropianowe kule, 5 kawałków szarego papieru, IV – klocki drewniane, 5 kawałów folii z reklamówki foliowej, V – kredki, ubranka dla lalek , 5 woreczków foliowych.

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci.
2. Zabawa integracyjna: Balonik.
Dzieci podają sobie ręce, tworzą ścisłe koło. Mówiąc wierszyk, koło stopniowo się powiększa i na koniec rozrywa. Baloniku mój malutki, rośnij duży okrąglutki, balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę no i bach.
3. Zabawa oddechowa: Dmuchanie balonika.
Dzieci podają sobie ręce, tworzą ścisłe koło. Dzieci udają, że dmuchają w balonika, który powoli rośnie, koło, utworzone przez dzieci powiększa się i na koniec rozrywa.
4. Zagadka słowna: dzieci siadają w kole na dywanie. Posłuchajcie zagadki. Kto będzie znał odpowiedź, proszę podnieść rękę.
Wieje, cichnie, znów się zrywa.
Jest na polach, w lesie bywa.
Dmucha w żagle, drzewa kładzie,
Liście zrywa w listopadzie.
Wiatr.
5. Zagadka słuchowa: Który odgłos to odgłos wiatru?
n-l odtwarza kolejno: - odgłos dzwonka telefonu– czy to jest odgłos wiatru?
- odgłos wiatru – czy to jest odgłos wiatru?
- odgłos gwiżdżącego czajnika - czy to jest odgłos wiatru?
6. Zabawa muzyczna: Nasze ciało wydaje bardzo dużo dźwięków. Zastanówcie się jak można naszym ciałem naśladować odgłos wiatru?
7. Zabawa orientacyjno – porządkowa przy muzyce Walc cis moll Chopina.
Wiatr jesienią tak mocno wieje, że zrywa liście z drzew. Każdy z was dostanie liść, na który będzie dmuchał wiatr. Gdy będzie grała muzyka, na liście dmucha wiatr, gdy muzyka ucichnie, wiatr przestaje wiać więc liście opadają. Liście opadają wokół drzew, krzesełek, które ma liście w takim samym kolorze.
8. Zabawa muzyczna: Jaki przedmiot codziennego użytku wydaje odgłos podobny do odgłosu wiatru?
Dzieci są podzielone na grupy. Każda grupa dostaje pudełko różnymi przedmiotami. Zadaniem dzieci jest wybrać te przedmioty, których odgłos jest podobny do odgłosu wiatru.
Jakie przedmioty wybraliście? Jakie odgłosy wydają te przedmioty? Czy te odgłosy są podobne do odgłosu wiatru?
9. Zabawa muzyczna: Wietrzna orkiestra.
Dzieci manipulując przedmiotami codziennego użytku, tworzą akompaniament do utworu Walc cis moll Chopina. N-l jest dyrygentem, kolejno wskazując na grupy dzieci, które mają grać.
10. Zabawa wyciszająca przy muzyce relaksacyjnej: Dmuchanie na folię i gazetę.
11. N-l włącza muzykę relaksacyjną. Dzieci kładą się na plecach, trzymają gazety (lub folie) na ustami. Dmuchajcie na gazety tak, aby się poruszały, nabierajcie powietrza nosem, przy zamkniętej buzi, wydmuchujcie buzią, powoli i długo.
12. Zakończenie zajęć, zebranie gazet i folii.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.