SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4- LETNICH
GRUPA: 4 latki
TEMAT: „W krainie figur” – zabawy z figurami geometrycznymi.
CELE OGÓLNE: - utrwalenie nazw i wyglądu figur geometrycznych: koła,kwadratu, trójkąta, prostokąta
- uważne słuchanie opowiadania, układanie obrazka zgodnie z jego treścią.
CELE OPERACYJNE: (dziecko):
- zna nazwy i wygląd figur geometrycznych,
- uważnie i ze zrozumieniem słucha opowiadania,
- układa różne przedmioty z figur,
- uzupełnia brakujące elementy w ciągu figur zgodnie z ustalonym rytmem
- rozumie pojęcia: duży, mały, nad, pod, środek
METODY:
czynne –praktycznego działania, zadań stawianych do wykonania
słowne – opowiadanie, objaśnienia i instrukcje
oglądowe – kolorowe figury
FORMY:-zbiorowa
-indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kolorowe figury geometryczne, opowiadanie, figury do zabawy ruchowej, kostka z figurami, karty pracy i figury do pracy indywidualnej
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Układanie obrazka z figur zgodnie z treścią opowiadania.
Chciałabym Wam dzisiaj opowiedzieć o dziewczynce o imieniu Kasia,która ma tyle lat co Wy i również chodzi do przedszkola. Kasia bardzo lubi rysować, malować, ciąć nożyczkami. Pewnego razu Kasia wycięła z kolorowego papieru różne figury: koła, kwadraty,prostokąty i trójkąty. Postanowiła zrobić z nich coś ciekawego.
Najpierw ułożyła na środku kartki duże, różowe koło
(chętne dziecko układa). Nad kołem powiesiła pomarańczowy
trójkąt, a pod kołem niebieski kwadrat (dzieci układają).
Wiem – pomyślała Kasia, dołożę jeszcze trochę figur i zrobię pajacyka.
Czego brakuje pajacykowi? Jakie figury powinniśmy ułożyć i gdzie, aby powstał pajacyk? (dzieci podają propozycje i uzupełniają obrazek)
Pajacyk, którego zrobiła Kasia wybrał się na wycieczkę do lasu.
W lesie rosły piękne, duże drzewa. Proszę, kto ułoży drzewo z dużego,zielonego koła? Co jeszcze powinno mieć drzewo? W lesie rosły także piękne choinki. Z jakiej figury możemy zrobić choinkę? Co jeszcze przykleimy choince?
W czasie spaceru pajacyka po lesie była wspaniała pogoda, świeciło słońce. Z jakich figur możemy zrobić słońce?
Gdzie je ułożymy na kartce? (chętne dzieci układają słońce).
Po powrocie do domu pajacyk opowiedział Kasi o wszystkim co widział w lesie podczas spaceru. Jak myślicie co jeszcze mógł widzieć pajacyk w lesie, kogo mógł spotkać?
II. Zabawa ruchowa: „Kolorowe figury”.
Dzieci dostają emblematy figur, które zawieszają na szyi i siadają w kole na dywanie. Nauczycielka rzuca kostką z figurami.Dzieci z tą figurą,która zostanie wyrzucona zmieniają miejsce.
III. Praca indywidualna przy stolikach.
Pajacyk po powrocie do domu postanowił zrobić Kasi korale.
Niestety pogubił trochę koralików i korale są dziurawe.
Czy pomożecie pajacykowi je naprawić? Popatrzcie na korale na swoich kartkach. W niektórych miejscach brakuje koralików i musimy je tam nakleić. Jak wyglądają koraliki, jaki mają kształt i kolor?
Popatrzcie dokładnie na koraliki, jak one są ułożone?
Który jest pierwszy, a który drugi? A jaki ułożony jest po żółtym kole? A jaki znowu po zielonym trójkącie? Koraliki ułożone są w określony, powtarzający się sposób.
Popatrzcie na moje korale. Tak jak i na waszych najpierw jest.......,potem....,a po żółtym kole jest.... Cały czas układamy tak samo.
Jaki koralik będzie w tym miejscu? A w tym?
Dziękuję wam za pomoc. Teraz popatrzcie na swoje korale i spróbujcie uzupełnić puste miejsca właściwymi koralikami.
IV. Zorganizowanie wystawki prac dzieci.
Opracowała: Dorota Koroluk