Konspekt zajęć
Grupa: 4,5,7 klasa
Krąg tematyczny: Historia Sztuki
Temat dnia: Malarstwo jaskiniowe – happening artystyczny w przestrzeni
Przedmiot: Edukacja plastyczna – Plastyczne organizowanie przestrzeni z użyciem malarskich działań w przestrzeni publicznej.
Cele ogólne:
Dziecko:
- wypowiada się w wybranych technikach plastycznych w przestrzeni
- zdobywa nowe doświadczenia plastyczne
- doskonali sprawność manualną
- rozwija umiejętność prezentacji swoich przemyśleń
- rozwija wyobraźnię plastyczną przez właściwe zastosowanie środków formalnych w pracy
- ilustruje sceny i sytuacje realne inspirowane wyobraźnią
Cele szczegółowe:
Dziecko:
– potrafi przygotować kompozycję w obrębie wyznaczonego obszaru (wydzielony fragment na ścianie korytarza szkolnego )
- potrafi przedstawić wyobrażoną postać (postacie zwierząt lub ludzi)
- sprawnie wykonuje rysunek na pionowej płaszczyźnie ściany przy użyciu węgla rysunkowego, kredy i farb
- nabywa umiejętność prezentacji pracy w przestrzeni publicznej (korytarz szkolny)
- starannie wykańcza przygotowany samodzielnie fragment pracy grupowej
- zachowuje się bezpiecznie podczas wykonywanych ćwiczeń
- kontroluje własne zachowanie
- odczuwa radość z tworzenia
Metody:
Podające, praktyczna
Formy:
Praca indywidualna dziecka, praca grupowa
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna (Power Point), film z You tube, reprodukcje obrazów i inne, kolorowa kreda, węgiel rysunkowy, szary papier w dużych arkuszach, taśma dwustronnie klejąca , plastelina do mocowania papieru na ścianach, ołówki, klej magiczny, nożyczki, itp.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja multimedialna (Power Point) pt.: Malarstwo Jaskiniowe; omówienie tematu, wyjaśnienie pojęć z zakresu tematu - wypowiedzi dzieci na
2. Omówienie przebiegu pracy
- rysunek kredą i węglem rysunkowym
- pryskanie sprayami rączek dzieci - inspirowane Panelem Dłoni w jaskini El Castillo
- malowanie palcami przy użyciu farb przygotowanych z mąki i barwników
3. Podanie tematu pracy: Malarstwo Jaskiniowe
4. Omówienie bezpieczeństwa i zasad pracy.
5. Wykonanie pracy na zawieszonych uprzednio arkuszach papieru szarego imitujących skały wapienne ( marszczenia, szkice zwierząt)
- rysunek kredą i węglem rysunkowym
- pryskanie sprayami rączek dzieci – dodatkowe arkusze szarego papieru
- malowanie palcami postaci zwierząt i ludzi
7. Współpraca przy komponowaniu wspólnej pracy
8. Omówienie pracy, analiza kompozycji w przestrzeni – rozmowa z dziećmi na temat prezentacji naszych prac w przestrzeni publicznej