Konspekt zajęć koła plastycznego
Grupa: 4,5,7 klasa
Krąg tematyczny: Jesień- dary Jesieni
Temat dnia: Dyniowe postacie – prace przestrzenne z wykorzystaniem dyni ozdobnych.
Przedmiot: Edukacja plastyczna – Plastyczne organizowanie przestrzeni z użyciem warzywa(dynia) .
Cele ogólne:
Dziecko:
- wypowiada się w wybranych technikach plastycznych w przestrzeni
- zdobywa nowe doświadczenia plastyczne
- doskonali sprawność manualną
- rozwija umiejętność prezentacji swoich przemyśleń
- rozwija wyobraźnię plastyczną przez właściwe zastosowanie środków formalnych w pracy
Cele szczegółowe:
Dziecko:
– potrafi przygotować kompozycję w obrębie wyznaczonego obszaru ( wydzielony fragment podwórka przedszkolnego)
- potrafi przedstawić wyobrażoną postać ( postacie z bajek, zwierzątka, straszydła) układając i mocując przygotowane elementy ( bibuła, sznurki, tiule . itp.)
- sprawnie wykonuje rysunek na formie obłej ( dynia ) przy użyciu kolorowych markerów - tworzy ciekawe wzory rysunkowe
- nabywa umiejętność prezentacji pracy w przestrzeni publicznej (korytarz przedszkolny)
- starannie wykańcza pracę
- zachowuje się bezpiecznie podczas wykonywanych ćwiczeń
- kontroluje własne zachowanie
- odczuwa radość z tworzenia
Metody:
Podające, praktyczna
Formy:
Praca indywidualna dziecka
Środki dydaktyczne:
Dynie ozdobne i inne, materiały, kolorowe markery, kontury fluorescencyjne, oczka ruchome, klej magiczny, bibuła, krepina, tiul, folia aluminiowa, nożyczki, nożyczki, sznurek, włóczka, pineski, itp.
Przebieg zajęć:
1. Dyniowe Postacie – budowanie formy przestrzennej na bryle przyniesionej przez dziecko dyni ( ozdobnej lub zwykłej w różnych wielkościach i kolorach) - wypowiedzi dzieci na temat co sobie wyobrażają i czy uda się to zrealizować na przygotowanej dyni.
2. Omówienie przebiegu pracy z wykorzystaniem różnorodnego materiału (materiały, bibuła, krepina, tiul, folia aluminiowa, itd.)
3. Podanie tematu pracy: Dyniowe Postacie
4. Omówienie bezpieczeństwa i zasad pracy.
5. Wykonanie pracy - rysunek markerami na bryle dyni.
6. Wykonanie elementów indywidualizujących dyniowe postaci: czapeczek , płaszczy, włosów, nosów, różdżek czarodziejskich itp.). Umocowanie ich za pomocą magicznego kleju i ozdobnych pinesek.
7. Ułożenie i przymocowanie wykonanych wcześniej elementów stroju dla Postaci
8. Dorysowanie konturami fluorescencyjnymi szczegółów na Dyni
9. Omówienie pracy, analiza kompozycji w przestrzeni – rozmowa z dziećmi na temat prezentacji naszych prac w przestrzeni publicznej