Ewa Kosmala – Nowak – Miejskie Przedszkole nr 14 w Płocku.
Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-letnich
Temat: Bałwanek – malowanie palcami
Cele ogólne:
•kształtowanie twórczej postawy dziecka, pomysłowości, wiary we własne możliwości
Cele szczegółowe. Dziecko:
•odpowiada na zadane pytania
•maluje masą piankową używając palców dłoni,
•odkrywa przyjemność tworzenia;
•doskonali sprawność manualną
Metody: czynne: stawianych zadań dziecku; oglądowe: udostępnianie ilustracji; słowne: instrukcje i objaśnienia, słuchanie wiersza; aktywizujące: malowanie palcami
Formy pracy: indywidualna zbiorowa.
Środki dydaktyczne: ilustracja przedstawiająca bałwana, nagrania piosenek , muzyki ; karki z bloku technicznego, masa piankowa do malowania palcami, stemple, chusteczki mokre, fartuszki, kleje, wycięte kapelusz, oczy, nos dla bałwanka, etykiety z imionami dzieci – podpisy prac
REALIZOWANE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
I Fizyczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
5. uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych (...)
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
7. respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby;
8. obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka. Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
1. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych,
2. wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych,
7. eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki,
8. wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp.,
11. wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń,
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie z piosenką „Wyciszanka”.
Dzieci nucą wyciszającą melodię, skupiają uwagę na śpiewie, treści i melodii piosenki.
2. Słuchanie wiersza H. Ożogowska „Kto to?” w oparciu o ilustrację
Na podwórku już od rana
Dziwny gość zawitał
Nie rusza się, nic nie mówi
O nic się nie pyta
Twarz okrągła, nos marchewka
Oczy – dwa węgielki,
Szyi nie ma, nóg nie widać
A jak beczka wielki.
Koszyk stary jak kapelusz
ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie? ..............................To bałwan śniegowy.
Pytania kierowane do dzieci: Kto pojawił się na podwórku? Co robi bałwan? Czy jest mu zimno? Nauczyciel odsłania fragmentami obrazek przedstawiający bałwana. Jak wygląda? Dzieci opisują jego wygląd.
4. Zabawa do piosenki „Zimowa poleczka”.
Dzieci łączą się w pary i tańczą w małych kółkach. Podczas trwania refrenu piosenki zatrzymują się i ilustrują jego treść ruchem.
5. Malowanie palcami „Bałwanek”
- Co jest potrzebne do zrobienia bałwana?
- Jakiego koloru jest śnieg?
- Co poza śniegiem będziecie potrzebować?
- Jaką ma bałwanek głowę? (okrągłą, małą, białą...), jaki ma brzuch?
- Wskażcie oczy bałwanka! Gdzie się znajdują? Czy wysoko czy nisko? Itp.
Nauczyciel zapowiada, że dziś dzieci będą malowały bałwana wykorzystując puszystą farbę.
„Na stołach znajdują się miseczki z mieszanką kleju i pianki do golenia.
Dzisiaj będziemy malować bałwana, będzie duży, prawie tak jak kartka. Na stole przygotowana jest puszysta farbka, tak puszysta jak prawdziwy śnieg. W przeciwieństwie do śniegu farba jest ciepła, bez obaw możecie ją nabierać na paluszki. Namalujcie farbką bałwanka. Pozostawcie trochę miejsca na kapelusz i płatki śniegu. Następnie paluszkiem stemplujcie płatki śniegu.
Poczekajcie na pomoc pani i wytrzyjcie rączki.
Przyklejcie nos, oczy, kapelusz, zróbcie uśmiech bałwankowi.
6. Zabawa naśladowcza do muzyki „Rozgrzewamy się na mrozie”
Kiedy można lepić bałwan, tzn. że jest bardzo zimno na dworze. Na pewno jest śnieg i mróz co szczypie w uszy, policzki itd. Dlatego tak ważne jest żeby ciepło się ubrać, by uniknąć potem kataru lub kaszlu. Zapraszam ubieramy się ciepło. A teraz rozgrzewamy się na mrozie..
7. Prezentacja i oglądanie prac kolegów. Brawa dla wszystkich, którzy wykonali pracę plastyczną.