SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
dla dzieci 5 letnich
Temat zajęcia: Znamy zasady – ustalenie i wprowadzenie kontraktu grupowego
Cel ogólny: wdrażanie dzieci do ustalenia i przestrzegania przyjętych w przedszkolu norm i zasad
Cel szczegółowy:
dziecko:
• uważnie słucha piosenki/śpiewu nauczycielki
• potrafi odpowiedzieć na pytania do wysłuchanego tekstu oraz podejmuje próbę argumentowania swojego zdania
• ilustruje ruchem treść piosenki
• wpływa na kształt grupowego kontraktu regulującego zachowania dzieci w przedszkolu
• wie, jak poprawnie zachować się podczas pobytu w przedszkolu
Pomoce dydaktyczne:
• nagranie CD/mp3 piosenki „Przedszkole – drugi dom”
• tekst piosenki
• kolorowe koperty
• ilustracje do kontraktu grupowego (dobre i niepoprawne zachowania dzieci)
• ilustracje smutnej i uśmiechniętej buźki
• tablica korkowa
• napis Kontrakt Grupowy
• laski gimnastyczne
• dwa komplety takich samych zabawek np. 2 samochody, 2 książeczki itd.
• koc
• tekst wiersza „Poznaj dzisiaj zasady misia” autorstwa Natalii Łasochy
Przebieg zajęcia
I. PRZYGOTOWANIE
Powitanka – rozpoczęcie zajęć dydaktycznych grupową piosenką/zabawą słowno-ruchową.
II. PROJEKTOWANIE
„Przedszkole – drugi dom” – uważne słuchanie utworu (tekst na końcu scenariusza)
z płyty CD lub śpiewu nauczycielki/-a oraz odpowiedzi na pytania nauczycielki/-a.
piosenka:
https://www.youtube.com/watch?v=8BHISyj0kWg
- Czy waszym zdaniem piosenka jest wesoła czy smutna? Dlaczego?
- Dokąd codziennie rano wybierają się dzieci?
- Kto dzieciom z piosenki pomaga codziennie rano ubierać się do przedszkola?
- Kto pomaga Wam się ubierać do przedszkola? Czy potraficie zrobić to sami?
- Co dzieci mogą robić w przedszkolu?
- Jak myślicie, czy dzieci z naszej piosenki są w przedszkolu szczęśliwe?
- Czy wy chętnie przychodzicie do przedszkola, dlaczego?
III. REALIZACJA
„Przedszkole – drugi dom” – ilustrowanie ruchem treści poznanej piosenki.
„Kolorowe koperty” – (w tej części dnia tylko cztery koperty – z uwzględnieniem ilustracji dotyczących sprzątania po sobie zabawek) zabawa dydaktyczna połączona z odszukaniem ukrytych przez nauczycielkę/nauczyciela kolorowych kopert
(w każdej kopercie znajdują się dwie ilustracje – dobrego i niepoprawnego zachowania w przedszkolu).
Ilustracje można pobrać ze strony:
https://chomikuj.pl/AnnaOlejniczak12/zdrowie/Kodeks+Przedszkolaka+ilustracje/KONTRAKT+GRUPOWY
Nauczyciel/-ka włącza piosenkę „Przedszkole – drugi dom” i prosi dzieci
o odnalezienie ukrytych w sali kopert. Na koniec piosenki zaprasza wszystkie dzieci do koła.
Zadaniem dzieci jest kolejno omówienie ukrytych w kopertach ilustracji, określenie, czy zachowanie na nich przedstawione jest dobre czy złe oraz umieszczenie ilustracji pod uśmiechniętą lub smutną buźką.
W tej części zajęcia dzieci otwierają dwie kolorowe koperty.
„Zabaweczki” – zabawa ruchowa w kole przy piosence (proponowany przerywnik po otworzeniu koperty z ilustracjami posprzątanych i rozrzuconych zabawek)
melodia do śpiewania:
(https://chomikuj.pl/phaa/muzyka+dla+dzieci/hopsanki+zabawianki/hopsanki+zabiawianki+muzyka/9.+Zabawki,3661190329.mp3(audio)
śpiewać należy na podaną melodię, jednak dla dzieci młodszych należy zwolnić tempo piosenki)
My jesteśmy sobie małe zabaweczki - dz. wskazują rączkami na siebie
Misie, piłeczki, - na każdą zabawkę dzieci kolejno wystawiają ręce
do przodu grzbietem dłoni do góry
pajace i laleczki. - kolejno odwracają ręce grzbietem do dołu
My jesteśmy sobie, małe zabaweczki,
Misie, piłeczki, pajace i laleczki.
Za rączki się trzymamy i w koło obracamy. - dz. łapią się za ręce i
kręcą w dużym kole
Za rączki się trzymamy i wkoło obracamy.
Pajace klaszczą klap, klap, klap - stają w kole, robią z rąk
kapelusz pajaca i klaszczą
rytmicznie
Misie tupią tap, tap, tap. - pokazują brzuszek misia i tupią
rytmicznie
Skaczą piłeczki hop sa, sa - kładą rączki na bioderka i
podskakują
Tańczą laleczki tra la la la la. - stają jak baletnica i obracają
się na paluszkach
„Kolorowe koperty” – druga część zadania, otworzenie dwóch kolejnych kopert oraz omówienie przez dzieci ukrytych w nich ilustracji. Dzieci umieszczają obrazki pod wybranymi buźkami (smutną lub wesołą).
Następnie prowadzący/-a prosi o wskazanie obrazków, które powinny znaleźć się na przygotowanej przez nauczycielkę tablicy „Kontrakt grupowy” .
„Zabaweczki na półeczkach” - zabawa rozwijająca pamięć i koncentrację uwagi.
Nauczyciel/-ka układa z lasek gimnastycznych dwie półeczki – każda półeczka składa się z trzech lasek oraz przygotowuje dwa komplety takich samych zabawek (np. 2 samochody, 2 maskotki, 2 opakowania puzzli itd.)
Zadaniem chętnego dziecka jest ułożenie zabawek na półeczce w wybranej przez niego kolejności, następnie do zabawy zaprasza wybraną przez siebie osobę.
Zadaniem tej osoby będzie zapamiętanie kolejności ułożonych zabawek i po zakryciu ich przez nauczycielkę/-a (np. kocem) ułożenie ich w takiej samej kolejności na drugiej półeczce.
Zadanie zostaje zaliczone jeśli uczestnik odpowiednio ułoży zabawki, a nagrodą będzie ułożenie zabawek dla kolejnej osoby.
IV. PODSUMOWANIE
Poznaj dzisiaj zasady misia - uważne słuchanie wiersza Natalii Łasochy – podsumowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć. (warto wspólnie przeczytać ten wiersz siedząc przy tablicy na której zawieszony jest kontrakt grupowy z ilustracjami).
„Posłuchaj mnie, proszę – to ważne zasady.
Są tak samo cenne jak najlepsze rady.
Mówimy bez krzyku, z każdym się witamy.
Proszę, przepraszam, dziękuję – o tym pamiętamy.
Zabawki są wspólne – dla mnie i dla ciebie.
Dziel się nimi chętnie, gdy ktoś jest w potrzebie.
Wszystkie przedszkolaki o zabawki dbają,
Po każdej zabawie na półki je odkładają.
Z wielkim apetytem posiłki zjadamy.
Gdy wstajemy od stołu, krzesło przysuwamy.
Mydła używamy, gdy ręce są brudne.
Wodą płuczemy, ręcznikiem suszymy – to nie takie trudne.
W ogrodzie biegamy, w berka się bawimy.
W sali i w łazience powoli chodzimy.
Na wycieczce, na spacerze pary maszerują.
Nikt od grupy nie odchodzi, wszyscy się pilnują.
Bawimy się zgodnie z uśmiechem na twarzy.
W miłej atmosferze nic złego się nie zdarzy.”
Wiersz może być utrwaleniem lub wprowadzeniem dzieci do określenia kolejnych zasad w dalszej części dnia lub na następnych zajęciach.