X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 47044
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości z okazji balu karnawałowego - W krainie wody, lodu i śniegu

Temat: W krainie wody, lodu i śniegu
Cele ogólne:
-rozbudzenie zainteresowań światem przyrody i zachodzącymi w nim zjawiskami przyrodniczymi,
-zapewnienie dzieciom okazji do wykonywania własnych doświadczeń i wyciągania wniosków z zaobserwowanych zjawisk,
-kształcenie umiejętności współdziałania w grupie w trakcie wspólnej pracy,
Cele szczegółowe:
-przeprowadza proste doświadczenia,
-ilustruje ruchem muzykę,
-wie, jak powstaje płatek śniegu,
-potrafi malować farbami po lodzie,
-rozwija swoją inwencję twórczą (bałwan, płatek śniegu...)
-odczuwa radość podczas nietypowych ćwiczeń ruchowych,
-zgodnie współdziała z kolegami,
Metody: słowna, oglądowa, aktywizujące, burza mózgu, prace badawczo- rozwojowe, zabawowo- twórcza, zadań stawianych do wykonania,
Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa
Środki dydaktyczne: drzwi i inne przybory z butelek plastikowych, płyta cd, film edukacyjny, arkusz do burzy mózgu, zamrożone balony, zamrożony garnek z zabawkami, lód zamrożony w blaszce do pieczenia, roztwór soli i wody, soda oczyszczona, pianka do golenia, plastelina, gałązki, pieprz, kapelusze, chrupki kukurydziane, papier toaletowy, kartki papieru, kredki, chusta animacyjna, balony, dyplomy i nagrody

Przebieg zajęć
1.Dzieci przechodzą przez zaczarowane drzwi do „Krainy Wody, lodu i śniegu”
Drzwi zostały wykonane z plastikowych butelek i ozdobione białą bibułą w formie pociętej w paski zasłonki. Kiedy dzieci przechodzą nauczyciel obsypuje je białym konfetti – śniegiem.
2. Zabawa przy muzyce- „Taniec łyżwowy”
3.Burza mózgu
Nauczyciel zaprasza dzieci, aby usiadły przed tablica, na której jest przygotowany arkusz papieru z wyrazami: śnieg i woda. Dzieci odpowiadają gdzie jest woda?, co daje woda?, co robimy ze śniegu?...
4.Zabawy z lodem i wodą (w basenie)
a)lodowa niespodzianka- nauczyciel zamroził dzień wcześniej garnek z różnymi małymi zabawkami; teraz dzieci mają za zadanie odgadnąć, co jest w środku za pomocą suszarki.
b)niespodzianka w kropli lodu- nauczyciel zamroził dzień wcześniej małą zabawkę- upominek dla każdego dziecka w balonie wypełnionym wodą. Dzieci czekają, aż lód się roztopi, wtedy mogą wyjąć niespodziankę. Można tez podgrzać suszarką.
c)lodowy witraż- nauczyciel zamroził cienką warstwę wody w np. blaszce do pieczenia. Dzieci malują farbami kolorowe plamy tak, aby utworzyły rysunek- witraż..
d)wędrująca woda- nauczyciel przygotowuje kolorową bibułę i słoiki z wodą. Dzieci wkładają kawałki bibuły od pierwszego do drugiego słoika, inny kolor bibuły od drugiego do trzeciego słoika i tak do 5 słoika.
e)kryształki - dzieci oglądają wykonane wcześniej kryształki z roztworu soli i wody.
5.Film edukacyjny pt.: „Jak powstaje śnieg?”
6.Lepimy bałwana- dzieci wykonują sztuczny śnieg, mieszając sodę oczyszczoną i piankę do golenia, a następnie lepią postać bałwana; bałwanki dostały kapelusze z papieru, guziki z pieprzu, nosy z plasteliny i miotły z gałązek.
7.Wodny tor przeszkód- dzieci wykonują różne ćwiczenia sprawnościowe na przyrządach wykonanych z plastikowych butelek: np.: narty z butelek na nogi, kładka z butelek, tunel z butelek, marsz z butelką na głowie, przenoszenie piłki w przeciętej butelce, kręgle z butelek...
8. Płatek śniegu- praca plastyczna
Dzieci wykonują kryształki - płatki śniegowe z wykałaczek i kolorowych chrupek kukurydzianych. Każde dziecko wymyśla swój płatek śniegu.
9.Zabawy z papierem
a)rysowanie bałwana z zawiązanymi oczami,
b)robienie bałwana z kolegi- owijanie go papierem toaletowym,
c)zabawa śnieżkami z papieru,
d)podrzucanie śnieżek na chuście animacyjnej,
e)bałwan z papieru- ze zużytego papieru dzieci wykonują dużego bałwana,
10.Taniec z białymi balonami
a)dzieci tańczą między balonami,
b)dzieci z balonami w rękach tańczą według własnego pomysłu,
c)dzieci w parach trzymają balony i machają nimi nad głowami,
d)dzieci w parach trzymają balon między głowami tak, aby nie spadł,
e)dzieci w parach trzymają balon między brzuchami tak, aby nie spadł,
f)dzieci w parach trzymają balon między plecami tak, aby nie spadł,
g)dzieci tańczą w parach z balonami przywiązanymi do nogi,
11.Oglądanie roztopionych w basenie niespodzianek.
12. Wybór najpiękniejszego przebrania- rozdanie dyplomów i nagród.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.