Scenariusz zajęć
przewidzianych do realizacji w grupie trzylatków.
Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Wojewoda
Temat zajęć: „Zimowe drzewo” – stemplowanie przy pomocy białej farby plakatowej i stempli z gąbki
Cele ogólne:
- rozbudzanie ciekawości otaczającego świata,
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- przypomnienie cech charakterystycznych zimy
- ukazywanie piękna przyrody zimą
- rozwijanie poczucia rytmu i ogólnej sprawności ruchowej
- rozwijanie umiejętności malowania farbami w nietypowy sposób – stemple z gąbki
Cele operacyjne:
Dziecko:
- w skupieniu ogląda rezentację multimedialną
- bierze udział w rozmowie kierowanej na temat zimowego krajobrazu
- utrwala cechy charakterystyczne zimy
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
- poznaje nową technikę plastyczną
- odczuwa satysfakcję z wykonanego dzieła plastycznego
Metody:
- słowne: rozmowy,; żywego słowa; objaśnienia i instrukcje; sposoby społecznego porozumienia
- percepcyjne: obserwacji i pokazu,
- czynne: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna wykonana w programie Power Point, laptop, ekran multimedialny, płyta z muzyką instrumentalną do zabawy ruchowej, niebieskie kartki papieru, brązowe sylwety drzew, klej, biała farba, kawałki gąbki, płaskie plastikowe pojemniki.
Przebieg zajęć:
I. Wstęp
1. Rymowanka na powitanie i wyciszenie (w oparciu o piosenkę pt. „Cicho sza...”, muz. i sł. Klaudia Kurjan)
Cichuteńko już siadamy
i zajęcia zaczynamy.
Cicho - sza, cicho-sza.
2. Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęć
3. „Krajobraz w zimowej szacie” – oglądanie prezentacji multimedialnej (wprowadzenie do tematu zajęć)
Nauczyciel prezentuje dzieciom przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną z krajobrazami zimowymi. W tle muzyka – Zima z cyklu Cztery Pory Roku A. Vivaldiego. Nauczyciel wspólnie z dziećmi omawia prezentację: „Jaka pora roku była przedstawiona na zdjęciach?, „Po czym poznaliście, że to zima?”, „Jakiego koloru na zdjęciach było najwięcej?” itp.
II. Część główna
1. Zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania pracy - prezentacja potrzebnych materiałów.
2. „Zaprzęgi” – zabawa muzyczno - ruchowa
Dzieci dobierają się parami i tworzą zaprzęgi. Poruszają się po sali w parach (jedno za drugim, trzymając się za ręce) przy dźwiękach muzyki instrumentalnej. Zadaniem dzieci jest poruszanie się w odpowiednim tempie (szybko lub wolno) – stosownie do utworu odtwarzanego z płyty CD.
3. „Zimowe drzewo” – stemplowanie przy pomocy białej farby plakatowej i stempli
z gąbki
Na stolikach leżą niebieskie kartki i brązowe sylwety drzew (po 1 dla każdego dziecka),
a także klej. Dzieci siadają do stolików i przyklejają sylwety drzew na kartki papieru. Potem nauczyciel kładzie na stoliki płaskie pojemniki z białą farbą i kawałki gąbki. Przedszkolaki moczą gąbki w farbie i wykonują stemple na sylwecie drzewa według własnego uznania.
4. Podsumowanie zajęć
Nauczycielka chwali dzieci za wykonane prace plastyczne, zwraca uwagę na oryginalność każdego dzieła. Następnie tworzy wystawkę prac w sali.