Scenariusz zajęć
Data: 13.12.2019
Nauczyciel: Justyna Jastrzębowska
Grupa: 5, 6 latki
Temat kompleksowy: „Świąteczny czas”
IV Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole podstawowej:
klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
Temat zajęcia: „Świąteczne pierniczki” - łączenie cech, klasyfikowanie, definiowanie.
Cele ogólne:
Rozwijanie logicznego myślenia
kształtowanie umiejętności kodowania i dekodowania informacji
Doskonalenie umiejętności klasyfikowanie i definiowania
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi;
trafnie wskazać przedmiot o którym mówi nauczyciela
dopasować rodzaj ciasteczka do informacji zapisanej za pomocą kodu
sklasyfikować pierniczki wg wybranej cechy (wielkość, kształt, zdobienie)
ułożyć w tabeli pierniczki wg informacji zapisanej kodem graficznym
Formy organizacyjne pracy dziećmi:
Praca z całą grupą
Praca indywidualna
Metody:
Słowne ; objaśnienie, rozmowa
Oglądowe: pokaz, obserwacja
Czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania
Środki dydaktyczne przygotowane przez nauczyciela: ilustracje, sylwety pierników, sylweta pierniczkowego ludzika, karty z ciasteczkami do manipulacji karty pracy
Środki dydaktyczne przygotowane (zgromadzone) przez dzieci: brak
Literatura (metodyczna i merytoryczna) wykorzystana do przygotowania zajęć:
E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska „ Dziecięca matematyka”
Printoteka.pl
Przebieg zajęć:
l.p
Sytuacje edukacyjne
Pomoce dydaktyczne
Uwagi
Wprowadzenie
1
Powitanie dzieci:
Dzieci stoją w kole na dywanie. Prowadząca zaprasza dzieci na zajęcia pląsem „Cześć, daj mi rękę”. Dzieci łączą się w pary, inscenizują ruchem treść utworu, na klaśnięcie nlki następuje zmiana pary.
Mp3
Zagadka :
n lka przedkłada przed dziećmi szereg obrazków , a następnie słownie opisuje obrazek , który przedstawia piernikowego ludzika (rozwiązanie zagadki). Zadaniem dzieci jest wskazać opisywany przez nla obrazek i uzasadnić swój wybór.
Obrazki -
piernikowy ludzik, elf, choinka, bombka, stajenka
Zajęcia właściwe
Definiowanie :
n- lka mowi dzieciom, że dziś będziemy bawić się z pierniczkami, ale zanim to zrobimy, musimy nakarmić piernikowego ludzika , żeby mógł się z nami bawić. Każde dziecko otrzymuje od nlki sylwetę pierniczka , a następnie nlka kolejno wskazuje kartonik z kodem (Jakie ciasteczko chce zjeść piernikowy ludzik). Dzieci , które uważają , że kod pasuje do ich pierniczka, wrzucają ciasteczko do pudełka (karmią ludzika).
Pudełko z piernikowym ludzikiem, sylwety pierniczków, kody na karteczkach
„Pieczemy ciasteczka” - zabawa muzyczno – ruchowa – prowadząca mówi dzieciom , że skoro pierniczkowy ludzik zjadł nam ciasteczka , to musimy je upiec, by móc się bawić dalej . Nlka zaprasza dzieci do zabawy. Dzieci naśladują wraz z prowadzącą pieczenie ciasteczek do utworu Klanzy „Ciasto”
Mp3
Klasyfikowanie – nlka mówi dzieciom , że udało się upiec ciasteczka i rozsypuje przed dziećmi sylwety pierniczków. Prowadząca prosi, aby dzieci zaproponowały uporządkowanie ciasteczek do pojemniczków. Zadaniem dzieci jest zaproponować kryterium klasyfikacji np.
1. pojemnik – gwiazdki
2. pojemnik – serca
3. pojemnik choinki
lub
1. pojemnik zdobione
2.pojemnik bez zdobienia
itd.
Następnie nlka rozdaje dzieciom tabliczki z różnymi piernikami , zadaniem dzieci jest posegregować swoje ciasteczka na planszy wg wybranego przez siebie kryterium np. kolor, kształt, rodzaj zdobienia oznaczając ciasteczka zbiór kolorowym żetonem.
sylwety pierników, słoiki duże ,żetony
Łączenie cech - Karta pracy :
Układanka logiczna . N lka wyjaśnia dzieciom, na czym polega wypełnienie karty pracy. Zadaniem dzieci jest uzupełnić tabelkę z ciasteczkami wg kryterium tak, by zgadzały się układem z ilustracjami znajdującymi się w pionie i poziomie
KP
Zakończenie
Ewaluacja :
Rundka wypowiedzi na temat tego , czego nauczyliśmy się dziś na zajęciach,
Dorysowanie przez dzieci na sylwecie pierniczkowego ludzika buźki (wesołej lub smutnej) w zależności od wyrażenie własnych emocji.
Sylweta postaci pierniczkowego ludzika, mazaki,