SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI DNIA BABCI I DZIADKA
Z WYKORZYSTANIEM METOD PEDAGOGIKI ZABAWY (KLANZA)
Klasa: I
Temat dnia: Obchodzimy Dzień Babci i Dziadka.
Zapis w dzienniku: Uroczystość klasowa “Podróż po wyspach” – obchody Dnia Babci i Dziadka, wspólna zabawa, uczestnictwo w konkursach. Wzajemne wzmocnienie więzi dzieci i dorosłych, rozwijanie szacunku do osób starszych.
Cele:
* Wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków.
* Uczenie sposobów wyrażania uczuć i szacunku do osób starszych;
* Kształtowanie więzi uczuciowej z rodziną.
* Udział w konkursach oraz zabawach dzieci i ich dziadków.
Środki dydaktyczne:
a) Do dekoracji sali: girlandy, balony, transparent z napisem „Prócz mamusi i tatusia, kocham babcię i dziadziusia"; portrety dziadków,
b) Kubki, talerzyki, placki, słodycze, kawa i herbata,
c) Nagrody przewidziane w konkursach (przygotowują dzieci, nauczyciel i dziadkowie),
d) Wykonane przez uczniów upominki dla dziadków,
e) Różne pachnące owoce i słodycze (np. maliny, truskawki, czekolada, chipsy itd.).
Czas trwania: ok. 3 godziny
Uwaga! Wcześniej dzieci powinny przygotować portrety i upominki dla dziadków.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie zebranych.
Uczeń wita gości wierszykiem:
Dziś w naszej szkole jest bardzo wesoło,
Bo Babcie i Dziadków widzimy wokoło.
Kochani, dziś okazja rzadka,
Mamy dzień Babci oraz Dziadka.
Zatem zapraszam do wspólnej zabawy.
Zapowiada się nam dzień ciekawy!
2. Śpiew i taniec do piosenki “Piosenka dla babci i dziadka:
https://music.youtube.com/watch?v=iClYs1jkmyY&list=RDAMVMiClYs1jkmyY
3.Rapowanie do tekstu:
Wyczaruję dla babuni suknię z kropli rosy
Szal z obłoczków, wstążkę z tęczy wplotę jej we włosy.
Babciu, droga babciu, to wszystko dla ciebie
babciu, droga babciu bardzo kocham ciebie.
Namaluję dziadziusiowi rybek pełną rzekę,
Koszyk grzybów, działkę z domkiem, pieska na pociechę.
Dziadku, drogi dziadku, to wszystko dla ciebie
dziadku, drogi dziadku bardzo kocham ciebie.
Małgorzata Ćwiek
4. Zabawa integracyjna: „Podróżowanie po wyspach” (oparta o pomysł M.Zemczak)
* Pierwszy etap podróży to WYSPA ŚPIEWU. Dzieci z dziadkami siadają w kręgu i śpiewają „Szła dzieweczka do laseczka” oraz inne znane uczestnikom piosenki.
* Druga stacja to WYSPA DOTYKU. Uczestnicy spotykają się w kręgu. Dziecko, które będzie zgadywać, wychodzi na środek i zamyka oczy. Spośród pięciu osób musi wybrać swojego dziadka/babcię, delikatnie badając dotykiem poszczególne osoby. Gdy uzna, że rozpoznało dziadka/babcię, zatrzymuje się przed nim i otwiera oczy.
* Na stacji pod nazwą WYSPA WYTRZYMAŁOŚCI dzieci dobierają się w pary z dziadkami. Na sygnał prowadzącego rozpoczyna się rozśmieszanie. Jedna osoba z pary próbuje być poważna, a druga robi wszystko by ją rozśmieszyć (np. głupie miny, łaskotanie). Jeżeli ta pierwsza zacznie się śmiać następuje zmiana.
* Następny etap podróży to WYSPA GIMNASTYKI. Zabawa: „Impulsy ruchowe”.
Wszyscy poruszają się swobodnie w takt relaksującej, skocznej muzyki. Gdy muzyka zostanie przerwana, uczestnicy wykonują podany głośno impuls np.:
- uścisnąć jak najwięcej rąk,
- stanąć ze swoim dziadkiem/wnuczkiem na jednym krześle,
- poklepać się wzajemnie po ramionach,
- stanąć na środku sali,
- przytulić się do swoich dziadków/wnuczka.
* WYSPA SMAKOSZY to piąty etap podróżowania.
Na ławce leżą różne pachnące owoce i słodycze (np. maliny, truskawki, czekolada, chipsy itd.). Jedno dziecko z klasy zamyka oczy i wącha je. Robiąc przy tym co chwila krótką przerwę, może wyraźniej poczuć dany zapach. Następnie dziecko zgaduje jakie przedmioty są w danej chwili przed nim i jeśli zgadnie, może się poczęstować. Później przychodzi kolej na następnego uczestnika, musimy jednak zmienić kolejność przedmiotów.
* Ostatni etap wspólnej zabawy to WYSPA PYTAŃ (załącznik nr 2). Dzieci z dziadkami siedzą w kręgu i losują pytania.
Zakończenie „Podróżowanie po wyspach” uroczystym rozdaniem nagród dla dzieci.
5. Prezentacja wiersza „Życzenia dla Babci i Dziadka”- chóralna recytacją
(tekst wiersza w załączniku nr 1)
6. Wręczanie podarunków Babciom i Dziadkom.
Babciom - wykonane własnoręcznie kolorowe kwiatki z masy solnej (na patyczkach z szaszłyków), Dziadkom - laurki wysypywanki z piasku z wydrukowanym tekstem życzeń.
7. Pożegnanie oraz wykonanie pamiątkowej „rodzinnej” fotografii do kroniki klasowej prowadzonej w formie podstrony do internetowej strony szkoły.
8. Wspólne sprzątanie po zabawie, rozmowy indywidualne.
ZAŁĄCZNIKI:
ZAŁĄCZNIK NR 1.
,,ŻYCZENIA DLA BABCI I DZIADKA’’
1. Gdy tata ciągle w pracy,
a mama jest zajęta,
babcia i dziadek zawsze mają czas.
Dlatego wnuki bardzo kochają Was.
2. Gdy tata w delegacji,
a mama ciągle w pracy,
to babcia da kolację
na starej, srebrnej tacy.
3. A kiedy przyjdą strachy
pod wieczór albo z rana,
u kogo najbezpieczniej-
u dziadka na kolana!
4. Kocham mocno babcię, dziadka-
to nie żarty moi mili,
dzisiaj im życzenia składam,
by sto latek jeszcze żyli.
ZAŁĄCZNIK NR 2.
Pytania do WYSPY PYTAŃ „Co wiem o dziadkach” i „o wnuczkach”.
Dziedzina ,,Moi dziadkowie”
-Jaką piosenkę babcia (dziadek) śpiewa najczęściej?
-Czy twoja babcia nosiła warkocze, gdy była dzieckiem?
-Czy twoja babcia (dziadek) oglądała bajki w telewizji, gdy była dzieckiem?
-Jakie jest ukochane zwierzątko babci?
-Jakie kwiaty lubi najbardziej twoja babcia?
-O czym marzy twoja babcia (dziadek)?
-Jakie ciasto lubi najbardziej twój dziadek?
-Czy twoja babcia jest kochana?
-Do czego potrzebna jest babcia (dziadek)?
-Jaki serial telewizyjny ogląda babcia?
Dziedzina ,,Mój wnuk, moja wnuczka”
-Co jest największym przysmakiem wnuka (wnuczki)?
-Jaki program telewizyjny lubi najbardziej oglądać wnuk?
-Jakie zwierzątko ma w swoim domu wnuk?
-Lody o jakim smaku lubi wnuczka najbardziej?
-Jaki kolor czapki ma wnuczka?
-Jak ma na imię koleżanka wnuczki?
-Jaką zabawkę pragnie mieć wnuk?