Konspekt zajęć w grupie VI
4-i 5-latki
17.06.2021
Temat zajęć: „Przyjaciele Syrenki” - zabawy kreatywne
Temat kompleksowy: Żegnamy przedszkole.
Cele ogólne:
- Kształtowanie logicznego myślenia;
- doskonalenie umiejętności matematycznych;
- rozwijanie koncentracji, uwagi i pamięci;
- utrwalenie poznanych wyrazów w języku angielskim;
- wykonywanie zadań zgodnie z instrukcją;
Metody:
• czynne
• oglądowe
• słowne
Formy pracy:
• zbiorowa;
• indywidualna
• zespołowa
Formy aktywności dziecka: językowa, poznawcza, ruchowa i zdrowotna, artystyczna;
Pomoce dydaktyczne:
pluszowe zwierzęta morskie (ośmiornica, krab, rak, ryba); kostium syrenki; emblematy rybek różnej wielkości i koloru dla każdego dziecka; zagadka o syrence; nagranie piosenki „Kolorowa rybka” oraz utworu „Aquarium” Camille`a Saint – Saensa; niebieskie ceraty dla grup; sylwety rybek w różnych wzorach i kolorach oraz plansze z rybkami, do których trzeba dobrać pary; wybrane cyfry, litery oraz kolorowe figury geometryczne na kartkach do rozwieszenia w sali; czekoladowe monety; napisy do czytania globalnego (rak, krab, ośmiornica, ryba); matematyczne karty pracy klamerkowe; klamerki
Przebieg zajęć:
1. „Syrenka”- odgadnięcie zagadki:
Niełatwo ją spotkać i złapać, to nie lada gratka
Nie da rady żadna wędka, ani żadna siatka.
Jej łuska cudownym kolorem się mieni,
czasem w dziewczynę potrafi się zamienić.
2. „Wizyta gościa – Syrenki Morskiej” – nauczycielka przebrana w kostium mówi/czyta wiersz własnego autorstwa:
Jestem Syrenka Marina,
pół ryba i pół dziewczyna.
Mieszkam w takiej głębinie,
która z wielu zwierząt słynie:
są ryby, kraby, ośmiornice,
żółwie oraz kałamarnice.
Nikt ich zliczyć nie potrafi,
mam część z nich na fotografii.
Reszta gdzieś mi zaginęła
lub po prostu odpłynęła.
Pobawimy się w szukanie?
- to na dzisiaj jest zadanie!
Gdzie są moi przyjaciele?
W sali mamy miejsca wiele!
Jak odnaleźć pomożecie,
coś w nagrodę dostaniecie!
3. Zadania do wykonania:
Wyjaśnienie dzieciom, że po prawidłowym wykonaniu każdego zadania, otrzymają wskazówki pomagające odnaleźć morskich przyjaciół Syrenki.
a) „Which Fish Can Swim?” - zabawa ruchowa utrwalająca język angielski. Dzieci otrzymują sylwety ryb różniące się kolorem i wielkością. Siadają w kole. W trakcie trwania utworu „Kolorowa rybka” wstają i poruszają się tylko te ryby, które wymienia nauczyciel w języku angielskim, np.: Now swim big green fish. /....small red fish.
Po wspólnym prawidłowym wykonaniu zadania, dzieci otrzymują pierwszą wskazówkę: Co słyszymy na początku wyrazu STATEK? (odszukują literę S wśród innych liter umieszczonych w sali i odnajdują pierwszego przyjaciela – ośmiornicę.
b) „Ośmiornica” – zabawa ruchowa z Wiatrakiem matematycznym. Nauczycielka lub wybrane dziecko zakłada Wiatrak matematyczny – jest ośmiornicą, a dzieci chwytają za wstążki – macki ośmiornicy. Gdy muzyka gra, dzieci falują wstążkami. Następnie podczas pauzy w muzyce nauczycielka wymienia jakiś kolor, a dzieci trzymające za wstążkę w danym kolorze biegną dookoła i wracają na swoje miejsce. Potem można wymienić figurę geometryczną lub wybraną cyfrę.
Po skończonej zabawie, dzieci otrzymują kolejną wskazówkę: W błękitnym morzu pływały 4 rybki, ale dopłynęły do nich jeszcze 3. Ile teraz jest razem rybek? (Odszukują w sali umieszczoną cyfrę 7, która jest rozwiązaniem zadania. W miejscu odpowiedniej cyfry odnajdują rybkę – kolejnego przyjaciela Syrenki.
c) „Znajdź taką samą rybę” – ćwiczenie spostrzegawczości, praca w zespołach. Zadaniem dzieci jest znalezienie rybek, takich jak na ilustracji. Po wykonaniu zadania, otrzymują wskazówkę: Ta figura geometryczna kojarzy się z rozkładanym namiotem na obozie. (Znajdują trójkąt, a przy nim kraba – przyjaciela Syrenki)
d) „Muzyka z głębin oceanu” – zabawa ruchowa. Nauczyciel prezentuje obrazki stworzeń żyjących w oceanach, a dzieci naśladują poruszanie się tych stworzeń w rytmie utworu ”Aquarium” Camille`a Saint – Saensa.
Za ładną zabawę dzieci dostają ostatnią wskazówkę: Jaki kolor kojarzy się z latem? Przy żółtym kolorze znajdującym się na kartce w sali odnajdują ostatniego przyjaciela – raka.
4. Czytanie globalne nazw odnalezionych przyjaciół Syrenki: ośmiornica, ryba, krab, rak
5. Podziękowanie za pomoc w odnalezieniu przyjaciół:
Już przyjaciół wszystkich mam,
bardzo dziś dziękuję wam.
A ich liczba pokazuje
gdzie się w sali skarb znajduje. ( obok cyfry 4 dzieci odnajdują skarb- złote monety )
Opracowanie konspektu i realizacja:
Magdalena Stec