Scenariusz zajęć.
Temat: Nie rób drugiemu co tobie niemiłe.
Data: 25.10.2019
Grupa wiekowa: 6 latki
Prowadząca: Mirosława Patris-Cyganek
Cele ogólne:
- rozwijanie spostrzegawczości
- rozwijanie logicznego myślenia i wyciągania wniosków
- rozwijanie umiejętności współdziałania
- uwrażliwianie na uczucia innych
Cele operacyjne:
- dziecko umie odróżnić właściwe postępowanie od niepożądanego,
- zrozumie, że aby zgodnie żyć i pracować z innymi, trzeba się stosować do pewnych ustaleń, zasad i reguł,
- zrozumienie, że przez swoje niewłaściwe zachowanie robimy przykrość swoim bliskim,
- uświadomienie dzieciom, jakie sytuacje źle wpływają na ich samopoczucie i na samopoczucie kolegów,
- uświadomienie znaczenia stosunków dobrosąsiedzkich.
wypowiada się na określony temat
- buduje zdania poprawnie pod względem gramatycznym i logicznym
- przedstawia krótkie scenki dramowe
- wykonuje masażyk zgodnie z instrukcją
Formy pracy:
praca grupowa
praca zespołowa
Metody:
słowna: wiersz, rozmowa , objaśnienia,
czynna: zadań stawianych do realizacji, samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka, drama
oglądowa: pokaz,obserwacja,
Środki dydaktyczne: wiersz A. Fredry „Paweł i Gaweł”, ilustracje przedstawiające zachowanie właściwe i niepożądane, stół, krzesło, długi patyk imitujący wędkę,
Przebieg zajęć:
1. Zabawy integracyjne:
- „Zaszyfrowane sygnały”-Dzieci stoją w kole, tak aby dobrze widzieć n-la. N-l umawia się z dziećmi,że każdy jego gest oznacza jedną czynność do wykonania. Klaśnięcie w dłonie- uderzenie dłońmi w podłogę i wstanie, jedna ręka w górze- stoją na jednej nodze, kręcenie rekami w górze (słoneczko) -jeden obrót wokół siebie. Gesty wykonywane są najpierw powoli, potem przyspieszone.
- „Podajmy sobie łapki”- zabawa ruchowa przedstawiająca treść śpiewanej piosenki.
Dzieci dobierają się w pary, śpiewają i pokazują.
Podajmy sobie łapki i zróbmy kółka dwa.
I buźka do buźki, i brzuszek do brzuszka.
I tak do białego dnia.
Więc bawmy się, więc bawmy się, ( w parach obroty dookoła)
zabawa nas nic nie kosztuje.
Mam rączki dwie, więc klaśnij w nie, (zatrzymanie i klaskanie w dłonie)
Muzyczka niech nam gra.
Dzieci szybko poszukują nowego partnera do ponownego tańca. Zmiany dokonujemy 3-4 razy.
2. Improwizacja sceniczna wiersza pt. „Paweł i Gaweł” w wykonaniu n-la (autor A. Fredro)
Wiersz „PAWEŁ I GAWEŁ”
Paweł i Gaweł w jednym stali domu.
Paweł na górze, a Gaweł na dole.
Paweł spokojny, nie wadził nikomu,
Gaweł najdziksze wymyślał swawole.
Ciągle polował po swoim pokoju,
To pies, to zając, między stoły, stołki.
Gonił, uciekał, wywracał koziołki.
Strzelał i trąbił i krzyczał do znoju.
Znosił to Paweł, nareszcie nie może,
Schodzi do Gawła i prosi w pokorze:
- Zmiłuj się waćpan, poluj ciszej nieco,
bo mi na górze szyby z okien lecą.
A Gaweł na to: - Wolność Tomku w swoim domku.
Cóż było mówić, Paweł ani pisnął,
Wrócił do siebie i czapkę nacisnął.
Nazajutrz Gaweł jeszcze smacznie chrapie,
A tu z powały coś mu na nos kapie.
Zerwał się z łóżka i pędzi na górę.
Stuk, puk. Zamknięto. Spogląda przez dziurę
I widzi: cały pokój w wodzie
A Paweł z wędką siedzi na komodzie.
- Co waćpan robisz?
- Ryby sobie łowię.
- Ależ mospanie, mnie kapie po głowie!
A Paweł na to: - Wolność Tomku w swoim domku.
Z tej to powiastki morał w tym sposobie: jak ty komu, tak on tobie.
3. Pytania: O kim jest wiersz? Co zrobili Paweł i Gaweł? Dlaczego ich zachowanie było niewłaściwe? Co czuli w jednej i drugiej sytuacji?Jak mogą się pogodzić?
4. Zabawa ruchowa- Masażyk.
Dzieci siadają lub stają w kole, jeden za drugim. Będą rysować, wykonywać na plecach poprzednika treść wierszyka mówionego przez n-la. Uwrażliwienie na sposób wykonania.
5. N-l przedstawia kilka plansz z ilustracjami , na których przedstawione zostały zachowania właściwe i niepożądane. Omówienie ilustracji, rozpoznanie i nazwanie emocji, które mogli odczuwać ich bohaterowie. Co mogło spowodować takie zachowanie?
6. N-l dzieli dzieci na 6 grup. Każda grupa ma za zadanie rozwiązać zagadkę -rebus. Rozmowa- Kiedy innym jest z nami dobrze, chcą się z nami bawić?
7. Zakończenie. Podsumowanie zajęcia, wyciągnięcie wniosków.