Scenariusz zajęć
Temat: Dźwięki-zabawy sensoryczno-muzyczne
Data:20.05.2021
Grupa wiekowa:3latki
Prowadząca: Mirosława Patris-Cyganek
Cele ogólne:
uczestniczy w zabawach sensoryczno-muzycznych
samodzielnie eksperymentuje z dźwiękami
wydobywa dźwięki z różnych przedmiotów i swego ciała
Cele operacyjne, dziecko:
rozpoznaje dotykiem materiały o takich samych właściwościach
rozpoznaje takie same dźwięki
rozpoznaje dźwięki i potrafi określić ich źródło- zagadki
reaguje na sygnał
czeka na swoją kolej
zapamiętuje i odtwarza sekwencje dźwięków
potrafi obrazować ruchem muzykę
METODY:
czynne:zadań stawianych do realizacji
słowne: rozmowa, objaśnienie
oglądowe: pokaz,obserwacja
FORMY:praca zbiorowa, praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:miseczki z materiałem sypkim (kasza, ryż, groch, fasola), tacki z przyklejonym materiałem sypkim, rękawiczki napełnione materiałem sypkim, obrazki przedstawiające materiał sypki, jajka niespodzianki, słoiki z kolorową wodą, patyczki, kartka papieru, nożyczki, auto, szklanka z wodą, łyżeczka plastikowa, kubeczek plastikowy, grzechotka, tamburyno, odtwarzacz, pendrive.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Dzieci siedzą w kole.
Pośrodku koła n-l rozkłada tacki z przyklejonym materiałem sypkim oraz rękawiczki napełnione materiałem sypkim. N-l zaprasza wyznaczone dzieci do rozpoznania poprzez dotyk i dopasowania rękawiczek do tacek. Nazwanie materiału sypkiego- kasza, ryż, groch, fasola.
2. N-l stawia w kole miseczki napełnione materiałem sypkim (ryż, kasza, groch, fasola) oraz kilka jajek niespodzianek. Prosi wyznaczone dzieci o pomoc w wykonaniu instrumentów z materiałów znajdujących się w kole. Wspólnie nazywają powstały instrument- grzechotka oraz określają cechy wydobywanych dźwięków: wysoki, niski, cichy, głośny. Wspólne próby rozpoznania grzechotek o takich samych dźwiękach.
3. Zabawa ruchowa „ Głośno-cicho”
Dzieci poruszają się po sali w zależności od słyszanego dźwięku.( Głośny- wysoko na palcach, cichy- w kuckach)
4. Rozmowa oraz próby wydobycia dźwięków z własnego ciała- inwencja twórcza dzieci oraz propozycje n-la. Próby wspólnego zagrania rytmu.
5. Zagadki słuchowe.
Dzieci siedzą przed parawanem, za którym ukryte są przedmioty, z których n-l wydobywa dźwięki. Zadaniem dzieci jest odgadnąć i nazwać źródło dźwięku.
6. Dzieci siedzą w kole. Słuchając nagrania muzyki klasycznej "Dla Elizy" L van Beethovena poruszają się do niej.