scenariusz zajęć.
Temat: Dzień postaci z bajek- zabawy.
Data: 10.10.2019
Grupa wiekowa: 5-6 Latki
Prowadząca/koordynator: Mirosława Patris-Cyganek
Cele ogólne:
liczy poprawnie,przelicza w granicach 10
rozpoznaje poznane litery
rozwiązuje zagadki
jest sprawne ruchowo
potrafi odczytać symbole
kształtuje motorykę małą
rozwija wyobraźnię
Cele operacyjne:
odróżnia liczenie błędne od poprawnego
umie liczyć do 10
odczytuje symbole
klasyfikuje wg wybranej cechy
rozwiązuje zagadki słowne i obrazkowe
ćwiczy spostrzegawczość i koordynację wzrokowo- ruchową
wykonuje ćwiczenia gimnastyczne
stosuje różne techniki plastyczne
Formy pracy:
praca grupowa
praca zespołowa
praca indywidualna
Metody:
-słowna: rozmowa , objaśnienia, wiersz, zagadki
-czynna: zadań stawianych do realizacji, samodzielnych doświadczeń
-oglądowa: obserwacja, demonstracja, pokaz
Środki dydaktyczne: wiersz, zagadki słowne i obrazkowe, ilustracje do wiersza, rekwizyty do wybranych bajek ( czerwony kapelusz, koszyczek, patyk, krótkie spodenki, kukiełka, buty z wysoka cholewą, kapelusz z piórkiem, maska wilka, flet, maska świnki, jabłko, lusterko, czapka (mikołaja) -krasnala), prześcieradło, latarka, sylwety postaci z bajek, plansza do kodowania, koperty, kartki do kodowania, obręcze, szarfy, woreczki, kosz, tamburyno, miska, ryż , kolorowe guziki o różnej wielkości, szary papier, kredki, kolorowa bibuła, klej, woda i soki, ciastka i owoce.
Przebieg zajęć:
Osoba przebrana za Babę Jagę zaprasza wszystkie dzieci na spotkanie, w trakcie którego wyjaśnia, iż zamierza porwać i uwięzić wszystkie osoby pracujące z dziećmi. Nie uczyni jednak tego jeśli dzieci wykonają wszystkie zadania , które dla nich przygotowała. Każde zadanie znajduje się w innej sali. Baba Jaga wyznacza czas na wykonanie zadań i zaprasza do poszczególnych sal.
1. Zagadki. N-l dobiera zabawy do możliwości dzieci.
Przeczytaj treść fragmentu wiersza „Bajkowy bałagan” potem przystąp do zadań i zagadek.
Bajkowy bałagan. (autor-Anna Bomba)
Spotkały się bajki w przedszkolu
ciekawe, czy dobrze je znacie..
Nie mówiąc nic wcześniej nikomu,
zmieniły bajkowe postacie.
Kapturek już nie był Czerwony.
Kopciuszek na miotle przyleciał,
królewicz nie chciał mieć żony,
Kot w butach przed myszką uciekał.
Małgosia zgubiła gdzieś brata,
trzy świnki na zamku mieszkały.
Pinokio nauczył się latać,
syrence krasnale śpiewały.
I zrobił się wielki bałagan!
Wilk płakał a babcia się śmiała,
bo przecież,jak trafić do bajki,
gdy treść się u niej pomieszała?
Szczęśliwie się wszystko skończyło,
wszak dzieci bajki te znały.
Zrobiły porządek w książeczkach,
postacie się już nie zmieniały.
* N-l pokazuje ilustracje A4 z pomieszanymi postaciami jak w przeczytanym wierszu. Zadaniem dzieci jest powiedzieć jak prawidłowo powinno być.
* Poszukujemy rekwizyty. N-l wymienia nazwę bajki a dzieci maja znaleźć rekwizyt umieszczony w sali.
W sali zostaną umieszczone rekwizyty do bajek:
-Czerwony kapturek- czerwony kapelusz, koszyczek
-Pinokio- patyk, krótkie spodenki, kukiełka
-Kot w butach -buty z wysoka cholewą, kapelusz z piórkiem
-trzy świnki- maska wilka, flet, maska świnki
-śpiąca królewna- jabłko, lusterko, czapka (mikołaja)-krasnala
* Porządek w bajkach.
Dzieci siedzą w kole. N-l rozkłada na dywanie obrazki do góry ilustracją. Prosi jedno dziecko o wybranie ilustracji i pokazanie innym. Drugie dziecko wybiera do niego parę- drugi pasujacy obrazek. Grupa sprawdza czy dobrze i mówi tytuł bajki. I tak z każdą następna parą.
* Zagadka cieni.
N-l rozkłada prześcieradło na 2 krzesłach. Za nimi kładzie na kolejnym krześle zapaloną latarkę. Przed światło latarki ustawia po kolei szablony postaci z bajek na patyczkach. Dzieci nazywają postać i podają tytuł bajki, w której występuje.
* Zabawa dramowa
Dzielimy dzieci na grupy. Każda z grup za pomocą ruchu i słów pokazuje fragment bajki a pozostałe dzieci odgadują tytuł bajki.
2. Kodowanie na dywanie.
N-l czyta instrukcję, gdzie należy szukać koperty z zadaniem, wg której dzieci ją odnajdują. Następnie wyciąga kolorowe kartki i rozdaje dzieciom (kolorowy obrazek zatrzymuje bez pokazywania dzieciom, służy do weryfikacji wykonanego zadania)
Dzieci układają kartki wg cyfr i liter zapisanych na kartkach na planszy do kodowania. (N-l wykonuje zadanie wraz z dziećmi- grupa młodsza.) Na koniec nazywają obrazek oraz podają tytuł bajki, wiersza.
Liczby i cyfry na ułożonym obrazku powinny być niewidoczne.- kładziemy kartki czystą stroną do góry.
3. W krainie olbrzymów-zabawy sportowe.
N-l wyjaśnia dzieciom, iż Jaś niechcący sprawił, iż zaczarowane fasolki urosły aż do krainy olbrzymów i teraz potrzebuje naszej pomocy, aby rozprawić się z nimi. Musimy więc sprawdzić czy jesteśmy wystarczająco silni i sprawni.
- Do olbrzymów musimy się skradać- dzieci przechodzą na czworakach pod stołami połączonymi ze sobą.
- Musimy przeskakiwać przez szczeliny w skałach – przeskoki przez rozłożone szarfy-5 sztuk
- Należy odwrócić ich uwagę rzucając kamykami w wyznaczony cel- rzuty woreczkami do kosza.
- Musimy otworzyć ciężkie drzwi- dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko jest obrócone plecami do partnera, który je pcha a ono się opiera.
- Należy umieć się chować- N-l rozkłada obręcze, o jedną mniej niż dzieci. Na dźwięk tamburyna dzieci chodzą pomiędzy obręczami, na ciszę wskakują do obręczy. Dziecko które pozostało bez obręczy siada z boku. N-l ponownie zabiera 1lub 2 obręcze. Zabawa trwa aż zostanie jedno dziecko.
- Musimy przestraszyć olbrzymy- dzieci robią straszne miny. Dzielimy dzieci na dwie grupy, które strasza siebie na zmianę.
4. N-l dzieli grupę na dwa zespoły.
Pierwszy zespół będzie bawił się w Kopciuszka, drugi będzie wykonywał prace plastyczną.
Kopciuszek- wybierz z ryżu wszystkie guziki. Podziel je wg wielkości, koloru.
Na szarym papierze narysuj kontur wybranej przez dzieci postaci z bajki. Środek wypełnij kredkami i bibułą-technika mieszana.
Wykonaną pracę podpisujemy i eksponujemy.
5. Po upływie wyznaczonego czasu, Baba Jaga ponownie zaprasza dzieci na spotkanie, w trakcie którego dopytuje się o wykonane zadania oraz prosi o zaprezentowanie wykonanych prac. Następnie ze smutkiem stwierdza poprawność wykonanych zadań i zawiedziona odchodzi, obiecując że powróci z jeszcze trudniejszymi zadaniami.
N-le dziekują dzieciom za uratowanie ich i zapraszają dzieci na słodki poczęstunek