Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej w 2 klasie
Prowadzący: mgr Beata Tarczewska
Krąg tematyczny: Piękna nasza Polska cała.
Temat: Kraków – dawna stolica Polski.
Cele:
Uczeń:
• potrafi wskazać na mapie Polski położenie miasta Kraków
• słucha informacji nauczyciela na temat Krakowa i jego zabytków
• czyta wiersz dla dzieci oraz teksty informacyjne na temat Krakowa i wyszukuje w nich potrzebne informacje
• opisuje w kilku zdaniach herb Krakowa i strój krakowski na podstawie ilustracji
• zapisuje wielką literą nazwy zabytków Krakowa
• dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100
• rozwiązuje zadania tekstowe
• wykonuje obliczenia zegarowe i pieniężne
• zgodnie pracuje w grupie z innymi uczniami.
Metody: rozmowa kierowana, pokaz i obserwacja, praca z tekstem, praktycznego działania, gry interaktywne.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: mapa Polski, zdjęcia i filmiki zabytków Krakowa, nagranie hejnału z Wieży Mariackiej i tańca krakowiak, ilustracje przedstawiające strój krakowski, tablica multimedialna, Krzyżówka na platformie Wordwall, Quiz zabytki Krakowa na platformie Learnig aps, multibook Elementarz odkrywców klasa 2 Wyd. Nowa Era, Podręcznik i ćwiczenia do edukacji polonistycznej i matematycznej Elementarz odkrywców klasa 2 Wyd. Nowa Era.
Przebieg zajęć:
1. Udzielanie przez uczniów odpowiedzi na kluczowe pytania: Czy lubicie podróżować? Dlaczego lubicie/nie lubicie podróżować?
2. Wskazanie przez ucznia na mapie Polski Krakowa.
3. Głośne czytanie przez uczniów wiersza J. Kiersta „Czy to Kraków?”. Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów. Rozwiązywanie zagadek zapisanych w kolejnych zwrotkach wiersza.
4. Kraków – dawna stolica Polski, wzbogacanie wiedzy o Krakowie. Słuchanie informacji o słynnych miejscach w Krakowie i oglądanie ich zdjęć lub filmików.
5. Rozwiązywanie zagadek dotyczących zabytków Krakowa, zapisanie ich nazw. Wielka litera w nazwach zabytków.
6. Opisywanie herbu Krakowa na podstawie zdjęcia. Kolorowanie konturu według wzoru.
7. Krakowiak – ćwiczenia w opisywaniu stroju krakowskiego. Wyjaśnienie znaczeń słowa krakowiak (wyraz wieloznaczny). Zwrócenie uwagi na pisownię małą literą. Kilkuzdaniowe ustne wypowiedzi opisujące strój krakowski na podstawie ilustracji. Poznawanie nazw elementów tego stroju.
8. Oglądanie nagrania tańca krakowiak w wykonaniu zespołu Mazowsze.
9. Zadanie domowe. Ćw. 3 s. 66. Układanie zdań z podanymi wyrażeniami.
10. Utrwalenie zdobytych informacji – krzyżówka na platformie Wordwoll, gra „Kraków – to warto zobaczyć” na platformie Learning Apps.
11. Sprawdzam siebie – dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100, rozwiązywanie zadań tekstowych, obliczenia zegarowe i pieniężne.
12. Posumowanie zajęć i samoocena uczniów.