Scenariusz zajęć z zakresu edukacji umysłowej
w grupie dzieci 4/5-letnich
Opracowała: Justyna Lewandowska
Temat: Spacerkiem po łące- prezentacja multimedialna.
Cele główne:
- Utrwalanie wiadomości dotyczących łąki
- Rozwijanie słuchu fonematycznego,
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat wysłuchanego opowiadania, obejrzanej prezentacji oraz własnych doświadczeń,
- Doskonalenie umiejętności reagowania na sygnał (zatrzymanie muzyki),
- Stwarzanie okazji do aktywności plastycznej.
Cele operacyjne:
- Rozpoznaje i prawidłowo nazywa mieszkańców łąki,
- Rytmicznie dzieli na sylaby nazwy roślin, wyodrębnia w słowach głoski w nagłosie,
- Uważnie słucha opowiadania, ogląda prezentację multimedialną,
- Stara się wypowiadać zdaniami złożonymi na temat wysłuchanego opowiadania/prezentacji,
- Rozwiązuje zagadki o zwierzątkach żyjących na łące w oparciu o prezentacje multimedialną,
- Słucha poleceń nauczyciela,
- Prawidłowo przelicza elementy, zaznacza ich liczbę za pomocą kresek/cyfr w prezentacji multimedialnej z wykorzystaniem laptopa
- Uczestniczy w zabawie ruchowej, reaguje na sygnał,
- Kreśli rytmicznie kreski pionowe na kartce do utworu muzycznego (trawa), przykleja na niej elementy żabki (technika origami).
Metody:
- słowne: objaśnienia, opowiadanie, rozmowa, zagadki,
- oglądowe: makieta łąki, obrazki, prezentacja multimedialna,
- czynne: zadania stawiane do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce,
- elementy metody Weroniki Sherborne,
- metoda Doroty Dziamskiej-edukacja przez ruch.
Formy organizacyjne: praca z całą grupą, zespołowa, indywidualna.
Obszary podstawy programowej: 1.1, 1.5, 2.2, 2.3, 2.4, 2.8, 3.2, 3.5, 3.8, 3.9, 4.1, 4.2, 4.5, 4.7, 4.8, 4.9, 4.15, 4.18, 4.19.
Pomoce dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna ,,Majowa łąka’’, sylwety zwierząt zamieszkujące łąkę i wypasane na łące, projektor, laptop, kwiatowe opaski, tekst opowiadania, magnetofon, pendrajf z nagraniami muzycznymi: („Rączki robią klap, klap, klap”, ,,Wiosna’’ Antoniego Vivaldiego, Miss Rovan Davies), duży arkusz papieru z naklejoną ,,trawą’’, sylwety zwierząt przedstawiające rośliny łąkowe, kartki, klej, kredki świecowe, papierowe koła (żaba z origami).
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką „Rączki robią klap, klap, klap”.
2. Nauczyciel mówi trzy zdania opisujące łąkę, dwa fałszywe, jedno prawdziwe. Dzieci za pomocą palców wskazują zdanie prawdziwe. Nauczyciel pokazuje obraz łąki.
• Łąka to miejsce gdzie siejemy i sadzimy warzywa.
• Łąka to miejsce gdzie rośnie głownie trawa, rośliny lecznicze i kwiaty. Na łące od wiosny do jesieni pasą się krowy.
• Łąka to miejsce, gdzie blisko siebie rośnie dużo drzew różnych gatunków.
3. Oglądanie ilustracji łąki wyświetlonej za pomocą projektora i laptopa. Slajd nr 2
• Czy ktoś z Was był kiedyś na takiej łące? Co można na niej robić? A czego nie wolno?
• Jakie kolory widzicie na łące?
Dzieci odpowiadają, że zielone, różowe, żółte itd. Nauczyciel pyta czy na naszej łące te kolory występują? Żeby nasza łąką była tak kolorowa to musimy nazbierać dużo roślin i umieścić na łące. Ale pamiętajcie, że szukamy tylko tych, które rosną na prawdziwej łące.
Po odnalezieniu właściwych obrazków, dzieci siadają wokół łąki. Każde dziecko mówi, jaką roślinkę znalazło i czy ona rośnie na łące, dzieli jej nazwę na sylaby bądź określa głoskę w nagłosie.
4. „Wiosenne kwiaty i motyle”. Zabawa orientacyjno porządkowa z elementami metody Weroniki Sherborne. Utwór ,,Wiosna’’ Antoniego Vivaldiego. (Opaski na głowę)
Jeśli dzieci usłyszą melodie utworu - wtedy świeci słonko i motylki fruwają pomiędzy kwiatkami, gdy utwór ucichnie motylki siadają na wybrany kwiatek i odpoczywają. „Kwiatki” przytulają swoje motylki i lekko je kołyszą. Powtarzamy zabawę - zmiana ról. (dziecko-kwiatek przytula dziecko-motylka i delikatnie je kołysze). Powtarzamy zabawę kilka razy za każdym razem ,,siada na innym kwiatku’’- zmiana ról.
• Nauczyciel pyta: czego jeszcze brakuje na naszej łące? (zwierząt)
5. Wysłuchanie opowiadania przez dzieci z równoczesnym oglądaniem prezentacji multimedialnej. Slajd nr.3.
To jest Kasia. Pewnego dnia postanowiła pójść na pobliską łąkę, aby nazrywać kwiatów dla mamy. Chodziła to tu, to tam... zrywając kolorowe kwiaty.
Gdy tak chodziła spostrzegła, że nie jest tu sama.
Dookoła latały pszczoły, które zbierały pyłek z kwiatów.
Widziała też piękne, kolorowe motyle.
A w oddali chodził bocian szukając pysznych żabek.
W trawie skakały małe koniki polne, a nad wodą latały kolorowe ważki, komary i muchy.
Na listku siedziała mała biedronka, a w trawie pełzał powoli ślimak.
Dookoła było pięknie i kolorowo, a z trawy dobiegały odgłosy owadów.
Między źdźbłami trawy maszerowała mała stonoga, mrówki jak małe żołnierzyki maszerowały gęsiego do swojego mrowiska.
W wysokiej trawie, nawet mały pajączek prządł swoja pajęczynę, a z ziemi wypełzła dżdżownica.
Jak tu jest pięknie pomyślała Kasia, a gdy już bukiet był gotowy wróciła do domu by opowiedzieć mamie, kogo spotkała na wiosennej łące?
Omówienie opowiadania – odpowiadanie na pytania dotyczące tekstu i prezentacji.
• O kim było opowiadanie?
• Po co Kasia poszła na łąkę? (po bukiet kwiatów dla mamy)
• Kogo spotkała na łące? (pszczoły, motyle, bociana, koniki polne, ważki, komary, muchy, biedronkę, ślimaka, stonogę, mrówki, pająka, dżdżownicę)
• Czego szukał bocian? (żabek)
• Gdzie siedziała biedronka? (na listku)
• Co robiły pszczoły? (zbierały pyłek z kwiatów)
6. Rozwiązywanie zagadek - prezentacja multimedialna.
Nauczycielka proponuje dzieciom, że będzie czytała zagadki o zwierzątkach mieszkających na łące. Dziecko, które odpowie prawidłowo, będzie mogło pokazać dzieciom odpowiedź - klikając przycisk ENTER na klawiaturze laptopa ( dzięki temu nastąpi pokaz slajdów z odpowiednim zdjęciem. Slajdy od 4-16.
Zagadki:
Skaczą po łące, pływają w wodzie .
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żabki)
Co to za panie mają pasiaste ubranie,
od nich słodki miodek na pewno dostaniesz. (pszczoły)
Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem,
I nad kwiatami w sło0ńcu wesoło fruwam latem. (motyl)
To jest takie dziwne zwierzę,
bo ma tylko jedną nogę.
Własny domek ma na grzbiecie,
kto to jest, na pewno wiecie? (ślimak)
Chociaż są malutkie, bardzo pracowite.
Spotkasz je na łące, bo są ich tysiące. (mrówki)
Prawie nic nie widzi
i ma długi ryjek.
W czarnym kubraczku
pod ziemią się kryje. (kret)
Dziób czerwony, długie nogi.
Żabki ze strachu schodzą mu z drogi. (bocian)
W norce mieszka i ucztuje,
Szara, mała i drobniutka,
zawsze bardzo jest cichutka. (mysz polna)
Łatwo zauważysz między listeczkami
jej czerwony płaszczyk z czarnymi kropkami. (biedronka)
Znacie takiego małego konika,
który jest zielony,
w trawie sobie cyka? (konik polny)
Duża i łaciata,
na zielonej łące.
Mlekiem nam dziękuje,
za trawę i słońce. (krowa)
Spulchnia ziemię
to nie wróg.
Mieszka w ziemi
nie ma nóg. (dżdżownica)
Mały szarak podskakuje,
za kapustą wypatruje.
A przed lisem ze strachu drży
i ucieka raz, dwa, trzy. (zając)
7. Liczenie zwierzątek w prezentacji. Zaznaczanie liczby zwierząt każdego rodzaju w okienkach za pomocą wciśnięcia na klawiaturze laptopa odpowiedniej liczby kreseczek/cyfr. Slajd nr 17.
9. Działania plastyczne z wykorzystaniem muzyki ( wykorzystanie metody D Dziamskiej)
Dzieci rytmicznie kreślą na białej kartce pionowe kreski do utworu Miss Rovan Davies z wykorzystaniem zielonych kredek świecowych. Następnie przyklejają elementy żabki na narysowanej trawce (technika orgiami).
10. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie dzieciom za uczestnictwo w zajęciach.