Konspekt lekcji z matematyki
Temat: Rozwiązywanie zadań praktycznych dotyczących rozpoznawania kątów.
Ilość jednostek lekcyjnych: 1
Prowadzący lekcję: mgr Agnieszka Błasiak
Klasa: V
Data: 16.10.2015 r.
Cele główne
- Wykorzystanie i tworzenie strategii
- Modelownie matematyczne
- Rozumowanie i tworzenie strategii
Cele operacyjne
Uczeń:
- wskazuje w kątach ramiona i wierzchołek;
- mierzy kąty mniejsze od 180 stopni z dokładnością do 1 stopnia.
- rysuje kąt o mierze mniejszej niż 180 stopni;
- rozpoznaje kąt zerowy, ostry, prosty, rozwarty, półpełny, pełny, wypukły i wklęsły
- porównuje kąty;
- oblicza miary kątów, stosując przy tym poznane własności kątów i wielokątów.
Metoda prowadzenia lekcji:
• Metoda praktyczna – ćwiczeniowa
• Pogadanka
Formy pracy:
• praca z całą klasą,
• praca indywidualna.
Tok lekcji:
Etap Czynności prowadzącego
1.
(wprowadzenie) 1. Przywitanie uczniów
2. Sprawdzenie obecności
3. Sprawdzenie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń strony:
2.
(cześć teoretyczna) Podanie tematu lekcji: Rozwiązywanie zadań praktycznych dotyczących rozpoznawania kątów
1. Zapoznanie uczniów z celem lekcji:
Utrwalenie i zastosowanie wiadomości o kątach w rozwiązywaniu zadań tekstowych.
2. Krótkie odwołanie się do wiadomości z lekcji poprzedniej w ramach przypomnienia.
3. Podanie definicji kąta wypukłego i wklęsłego
3.
(część praktyczna) Rozwiązywanie zadań z podręcznika „Matematyka wokół nas”:
- zadania nr 1-10, 58 s.
- zadania nr 11-14, 59 s.
4.
(zakończenie) Podanie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń strona 46 i 47)+ Sprawdź czy umiesz (podręcznik strona 59).