Konspekt lekcji z matematyki
Temat: Prędkość, droga, czas.
Ilość jednostek lekcyjnych: 1
Prowadzący lekcję: mgr Agnieszka Błasiak
Klasa: VI
Data: 02.11.2016 r.
Cel główny: Przypomnienie i utrwalenie wiadomości związanych z pojęciem drogi, prędkości i czasu
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
jednostki czasu, drogi i prędkości
wzór na obliczenie prędkości
Uczeń umie:
zamieniać jednostki czasu, drogi i prędkości
obliczać prędkość mając dane drogę i czas
obliczać drogę mając dane prędkość i czas
obliczać czas mając dane drogę i prędkość
Metoda prowadzenia lekcji:
praktyczna – ćwiczeniowa
dyskusja
Formy pracy:
praca z całą klasą
praca indywidualna
Zastosowane środki:
podręcznik „Matematyka wokół nas” klasa VI
zestaw zadań (załącznik nr 1 i nr 2)
pokaz filmowy
Przebieg lekcji:
Etap Czynności prowadzącego
1.
(wprowadzenie) Przywitanie uczniów
Sprawdzenie obecności
Sprawdzenie pracy domowej
2.
(cześć teoretyczna) Podanie tematu lekcji
Temat: Prędkość, droga, czas.
Zapoznanie uczniów z celem lekcji:
Omówienie (przypomnienie) podstawowych zależności związanych z prędkością, drogą i czasem poznanych w klasie V.
(Dzieci otrzymują karteczki z zadaniami)
Zapisanie i omówienie następujących punktów:
Jednostki
drogi
czasu
prędkości
Wzór na prędkość
Obliczanie prędkości
metodą „na piechotę”
ze wzoru
Obliczanie drogi
Obliczanie czasu
Zamiana jednostek
3.
(część ćwiczeniowa) Rozwiązywanie zadań: załącznik nr 2 (Dzieci otrzymują karteczki z zadaniami – zadania te ukazują się na tablicy interaktywnej)
Podanie ciekawostek związanych z wartością prędkości w świecie zwierząt i nie tylko.
4.
(zakończenie) Podsumowanie lekcji
Podanie pracy domowej: podręcznik str. 98
Załącznik nr 1
Zadanie do punktu 3
Oblicz z jaką prędkością poruszał się motocyklista wiedząc, że trasę długości 200 km pokonał w czasie 4 h.
Zadanie do punktu 4
Jaką drogę przejedzie samochód w czasie 3 h, jeśli będzie jechał z prędkością 15 km/h
Zadanie do punktu 5
W jakim czasie rowerzysta przejedzie z Mysłowic do Białki Tatrzańskiej, przyjmując, że będzie się poruszał z prędkością 25 km/h
Załącznik nr 2
Zadanie 1
Samolot lecący ze średnią prędkością 720 km/h pokonał wyznaczona trasę w ciągu dwóch godzin. Ile kilometrów wynosiła ta trasa?
Zadanie 2
Bocian leci z prędkością 10 km/h. Ile kilometrów przeleci w ciągu jednej godziny?
Zadanie 3
Rowerzysta obliczył, że średnią prędkość, z jaką przejechał 48 km, wynosi 12 km/h.
Oblicz, ile zajęło rowerzyście pokonanie tego odcinka drogi.