Konspekt lekcji z zajęć komputerowych
Temat: W świecie programów do pisania - poznawanie różnych edytorów tekstu
Ilość jednostek lekcyjnych: 1
Prowadzący lekcję: mgr Agnieszka Błasiak
Klasa: IV
Data: 19.01.2015 r.
Cel główny: Omówienie budowy i podstawowych funkcji edytorów tekstu: Notatnik, WordPad.
Cele operacyjne:
Uczeń :
- Umie rozróżnić poszczególne edytory tekstu
- Potrafi korzystać z pasków narzędzi, menu głównego wstążki
- Zna podstawowe zasady pisania tekstów
- Umie prawidłowo zapisać dokument tekstowy
Metoda prowadzenia lekcji:
- metoda praktyczna – ćwiczeniowa
Formy pracy:
- pokaz
- praca z całą klasą
- praca indywidualna
Zastosowane środki:
- edytory tekstu: Notatnik, WordPad
- podręcznik Zajęcia komputerowe, A. Wysocka, P. Wimmer
Tok lekcji:
Etap Czynności prowadzącego
1.
(wprowadzenie) 1. Przywitanie uczniów
2. Sprawdzenie obecności
2.
(cześć teoretyczna) 1. Podanie tematu lekcji
2. Zapoznanie uczniów z celem lekcji: Omówienie budowy i podstawowych funkcji edytorów tekstu: Notatnik, WordPad.
- Pokazanie uczniom jak dawniej pisano
- Wykonanie zadania nr 1 (podręcznik s. 72)
- Omówienie budowy i funkcji narzędzi programów Notatnik i WordPad
- Omówienie podstawowych zasad pisania tekstu
3.
(część praktyczna) Zadanie nr 1 (załącznik nr 1, praca samodzielna)
4.
(zakończenie) Krótkie przypomnienie najważniejszych informacji poznanych na lekcji
- Podanie pracy domowej
Załącznik nr 1
Julian Tuwim "Abecadło"
Abecadło z pieca spadło, (Andalus, 26, wcięcie 3 cm)
O ziemię się hukło, (Calibri, 25, pogrubienie)
Rozsypało się po kątach, (Britannic Bold, 24)
Strasznie się potłukło: (Vivaldi, 23)
I -- zgubiło kropeczkę, (Lucida Fax, 22, podkreślenie)
H -- złamało kładeczkę, (Times New Roman, 21, kursywa)
B -- zbiło sobie brzuszki, (Arial, 20)
A -- zwichnęło nóżki,
O -- jak balon pękło,
aż się P przelękło.
• T -- daszek zgubiło,
• L -- do U wskoczyło,
• S -- się wyprostowało,
R -- prawą nogę złamało,
W -- stanęło do góry dnem
i udaje, że jest M.