Scenariusz lekcji otwartej
Temat zajęć: Sporty zimowe
Czas realizacji: 45 minut
Prowadzący: Bogusława Brytan
Oddział: Klasa I, oddział przedszkolny sześciolatki
Cel ogólny:
Poznanie zimowych sportów olimpijskich.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Edukacja polonistyczna:
-czyta globalnie wyrazy;
-czyta płynnie, na głos teksty zbudowane z wyrazów opracowanych w toku zajęć;
-dokonuje analizy i syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów;
-słucha uważnie tekstu literackiego;
-pisze zdania z pamięci;
-wypowiada się na określony temat.
Edukacja przyrodnicza:
-poznaje zimowe dyscypliny sportowe;
- zna zasady bezpiecznej zabawy zimą;
- dokonuje obserwacji eksperymentu;
Środki dydaktyczne: gazety, karteczki z pytaniami, olej, szklanka, tabletka musująca, woda, biała farba plakatowa, multibook klasa 1, brystol
Formy: indywidualna, zbiorowa
Metody i techniki pracy: burza mózgów, pogadanka, pokaz, film, praktyczne działanie, eksperyment
Podstawa programowa:
Edukacja polonistyczna: I.1.1, I.1.2, I.1.3, I.2.1, I.3.1, I.3.3, I.4.1, I.4.5, I.5.1, 1.6.1
Edukacja przyrodnicza: IV.2.10, IV.2.11, IV.3.5, IV.1.6
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie, zaproszenie dzieci do koła.
2. Przygoda na sankach – słuchanie bajki. Posłuchajcie bajki o pewnej przygodzie na sankach.
Przygoda na sankach Urszula Piotrowska Oj, co śniegu napadało! Pajacyk Hopsalek aż skakał z radości, że przyszła zima. – Hopsa-lala – zawołał i popędził z sankami na górkę, nie czekając na resztę swoich przyjaciół. Poszliśmy za nim z lalką Amelką i słoniem Izydorem. Ojej, jak wspaniale się bawiłem. Zjeżdżałem na sankach z górki i szybko wdrapywałem się z powrotem. Wtem podbiegła do mnie Amelka. Była bardzo zdenerwowana. – Misiu Anatolu, Hopsalek jest niegrzeczny, musimy coś zrobić. Naprawdę, trudno było zrozumieć, co ten pajacyk wyprawia. Usiadł tyłem na sankach i tak zjeżdżał. – Nic nie widzę, a jadę, hopsa-lala! – pokrzykiwał. I nagle: bum! Wjechał w sanki, na których siedział słoń Izydor. Słonik i Hopsalek wpadli w zaspę, a sanki pojechały na dół same. – Co ty najlepszego zrobiłeś, Hopsalku? – narzekał Izydor. – Mam pełno śniegu za kołnierzykiem, a ja tego bardzo nie lubię. I gdzie się podziały nasze saneczki? – Przepraszam cię, słoniku. Nie pomyślałem wcześniej, że tak może się skończyć ta zabawa – tłumaczył zawstydzony Hopsalek. Pomógł Izydorowi otrzepać się ze śniegu, a potem przywiózł obydwie pary sanek. Spojrzałem na pajacyka. Na czole pojawił mu się wielgachny siniak. Pewnie uderzył się, gdy wpadł na sanki słonika. – Oj, Hopsalku, Hopsalku – westchnąłem. – Jak zjeżdżasz z górki, to siedź spokojnie. Patrz przed siebie i uważaj, żeby dobrze kierować sankami. A lala Amelka pogroziła mu paluszkiem: – Trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych! O! A wy? Czy wiecie, jak należy się zachowywać podczas jazdy na sankach?
KODEKS ZASAD ZJEŻDZANIA NA SANKACH
1) nie zjeżdżać z górki w pobliżu dróg, także tych rzadko uczęszczanych. Ulica pokryta śniegiem lub oblodzona nie jest miejscem do zabawy,
2) nie doczepiać sanek do samochodu,
3) nie chodzić po stoku górki, gdy inni z niej zjeżdżają,
4) zachować bezpieczną odległość między zjeżdżającymi z górki,
5) zjeżdżać na sankach twarzą do kierunku jazdy z nogami podniesionymi do góry,
6) wybierać miejsca równo przysypane śniegiem, wolne od jakichkolwiek wystających ze śniegu przedmiotów.
3. Śnieżki” – N. rozdaje dzieciom gazety, z których dzieci formują kulki. Kładą je na dłoni i zdmuchują. N. kontroluje prawidłowy tor oddechowy. Po wykonanym ćwiczeniu dzieci przez chwilę bawią się kulkami, podrzucają je do góry, a potem rzucają nimi do siebie.
4. U. oglądają ilustrację w P2 i wymieniają nazwy znanych im sportów zimowych. Odszukiwanie małych obrazków na dużej ilustracji. U. przyglądają się małym obrazkom w P2 przedstawiającym olimpijskie dyscypliny sportowe i odnajdują je na dużej ilustracji. Samodzielnie lub z pomocą N. albo kolegów odczytują nazwy zimowych dyscyplin sportowych.
5. Słuchanie informacji o zimowych igrzyskach olimpijskich. U. słuchają informacji o zimowych igrzyskach olimpijskich. Przyglądają się symbolom igrzysk. Przeliczają koła na olimpijskiej fladze. Zwracają uwagę na kolory kół olimpijskich. Następnie N., aby sprawdzić zrozumienie wysłuchanego tekstu U. losują karteczki z pytaniami i odpowiadają na nie:
• Co ile lat odbywają się zimowe igrzyska olimpijskie?
• Ile kół jest na fladze olimpijskiej?
Jakie wydarzenie otwiera igrzyska olimpijskie?
• Jakim kolorem oznaczone jest na olimpijskiej fladze koło symbolizujące Europę?
Przerywnik: kręcenie ósemek, łapanie motyli, dmuchanie balona, zbieranie truskawek, mycie okien, kierowanie autem, patrzenie przez lornetkę
6. Obejrzenie relacji filmowej z rozpoczęcia zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. N. pokazuje U. film prezentujący moment zapalenia znicza olimpijskiego w Soczi w 2014 roku (film „Zapalenie znicza w Soczi 2014).
7. Zabawa ruchowa. Uczniowie stoją w rozsypce. Nauczyciel wymawia słowa: kiedy pojawi się głoska s w słowie uczniowie muszą zrobić przysiad, kiedy w słowie nie ma głoski s uczniowie stoją w bezruchu: kasa, młotek, sowa, płotek, serek, masło, pasek, tablica, kos, butelka, miska, kartka, maska, kredka, stolik, baton, sernik, Marek, pies, stówka, Ola, as, wers, dywan.
8. Globalne czytanie wyrazów: narty, karty, banany, krany, murek, nurek: analiza i synteza sylabowa i głoskowa wyrazów.
9. Klasa I: Pisanie zdań z pamięci.
To jest lodowisko.
To jest kask.
To jest slalom.
Oddział przedszkolny: Kolorowanie kół olimpijskich z pamięci.
Na koniec uczniowie sprawdzają czy wykonali zadanie poprawnie.
10. Zimowy eksperyment – zapisywanie wyników w książeczkach i kartach obserwacji.
11. Ewaluacja zajęć za pomocą „Żabki” – Ile kumam z lekcji. Uczniowie podchodzą z papierową kuleczką i kładą ją na odpowiedniej żabce w zależności jak oceniają stopień opanowania wiedzy na zajęciach.