Scenariusz sytuacji edukacyjnej
w grupie dzieci 5-letnich
Temat: „Wiosenne porządki” – zabawy twórcze i aktywizujące na podstawie inscenizowanego wiersza "Sznurek Jurka" Igora Sikiryckiego.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
OBSZAR I:
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
7) wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i pierwszych prób pisania;
OBSZAR II:
11) dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
OBSZAR III:
8) obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
9) komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.
OBSZAR IV:
2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku
i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
4) rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności;
7) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
9) czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie;
12) klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt);
15) przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
Treści programowe:
Cele:
• Kształtowanie umiejętności społecznych: obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób,
• Kształtowanie świadomości ekologicznej
• Wzbogacanie słownika o pojęcia związane z segregacją odpadów (recykling, frakcja sucha, frakcja mokra),
• Uwrażliwienie na konieczność dbania o czystość otaczającego nas środowiska przyrodniczego.
• Grupowanie obiektów, klasyfikowanie ze względu na podane cechy;
• Rozwijanie ekspresji twórczej;
Metody:
Metody czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowania własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, eksperyment
Metody słowne: rozmowa, objaśnienia i instrukcje, żywego słowa,
Metody aktywizujące: aktywne słuchanie muzyki B. Strauss
Formy:
Indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Tablica multimedialna; wiersz "Sznurek Jurka" Igora Sikiryckiego (zał. 1); wybrane przedmioty wymienione w wierszu; gazety; butelki plastikowe i szklane po napojach; puszki; napisy do globalnego czytania: recykling, segregacja, szkło, plastik, metal, papier, frakcja mokra, frakcja sucha; słomki; worki na śmieci przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów; magnes; makieta boiska; pudełko kartonowe, wycięte z kolorowego papieru kontury pojemników do selektywnej zbiórki odpadów; nagranie utworu „Wiosna” A. Vivaldiego, nagranie utworu „La Raspa”; zindywidualizowane karty pracy (zał. 2); obrazki przedstawiające przedmioty wykonane z różnych tworzyw (kwadraty o wymiarach 4cmx4cm); plakat dotyczący selektywnej zbiórki odpadów; zawieszki z figurami geometrycznymi w czterech kolorach: niebieski, brązowy, żółty, zielony.
Przebieg zajęć:
1. Wybierz swój kolor- lekcja ciszy.
Dzieci siedzą w kole na dywanie, każde z nich po kolei, w ciszy wstaje i wybiera sobie emblemat z wybranym kolorem po czym wraca na swoje miejsce.
2. „Odpady”- zabawa matematyczna z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Na tablicy widnieje 6 działań matematycznych. Każdemu wynikowi przypisana jest odpowiednia litera hasła. Po ułożeniu hasła dzieci zaznaczają miejsca samogłosek i spółgłosek odpowiednim kolorem, określają liczbę sylab i głosek w wyrazie odpady.
3. "Sznurek Jurka" Igora Sikiryckiego- zabawa klasyfikacyjna w oparciu o wiersz. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu, zaktualizowanie wiedzy dzieci dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów. Klasyfikowanie odpadów do odpowiednich pojemników z podziałem na grupy zgodnie z kolorem emblematu.
4. „Brudna rzeka”- improwizacja ruchowa połączona z ćwiczeniami oddechowymi. Na dywanie nauczyciel rozkłada niebieski materiał na którym umieszcza niewielkiej wielkości papierowe przedmioty. Dookoła rozkłada papierowe talerzyki. Każde dziecko dostaje plastikową słomkę. Podczas trwania utworu dzieci swobodnie tańczą , na pauzę w muzyce muszą za pomocą słomki papierowe przedmioty wyłowić z rzeki i przenieść je na papierowy talerzyk.
5. „Metal- czy nie metal”- zabawa badawcza. Nauczycielka przygotowuje tekturowy karton z wyciętą wierzchnia częścią, wnętrze wysypuje piaskiem i umieszcza w nim różne przedmioty: metalowe i nie metalowe. Zadaniem dzieci jest za pomocą magnesu oddzielić przedmioty metalowe od innych. Wysunięcie wniosku, że za pomocą magnesu można sprawdzić czy coś jest metalowe czy nie.
6. „Recyklingowa orkiestra”- zabawa rytmiczna wg B. Strauss do utworu „La Raspa”. Twórcze wykorzystanie odpadów z gospodarstwa domowego.
7. „Potrafimy segregować odpady”-indywidualne karty pracy ze stopniowaniem trudności. Każde dziecko samodzielnie wyszukuje spośród rozłożonych na dywanie kopert swoją podpisaną imieniem i nazwiskiem. Część dzieci otrzymuje diagramy i litery które trzeba odkodować (przykleić w odpowiedniej kolejności litery zgodnie z kodem) następnie na karcie przykleić 3 obrazki z przedmiotami związanymi z odgadniętym hasłem np.: hasło – papier, dzieci spośród obrazków rozłożonych na stoliku wyszukują trzy na których są przedmioty wykonane z papieru itp. Dzieci , u których umiejętność rozpoznawania liter jest w fazie kształtowania się otrzymują koperty z hasłem trzyliterowym BIO i postępują analogicznie jak dzieci pozostałe.
8. Podziękowanie dzieciom za zajęcia i rozdanie bereł króla/ królowej porządku- zdrowego i soczystego jabłka.