Scenariusz koleżeńskich zajęć otwartych
Temat: Nasze zabawy w grupie.
Cele ogólne:
• Kształtowanie wyczucia własnego ciała i przestrzeni w trakcie wspólnych zabaw
• Budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania do siebie i innych osób z grupy rówieśniczej
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Kształtuje świadomość własnego ciała, świadomość przestrzeni i działania w niej w trakcie zabaw ruchowych
• Współpracuje z rówieśnikami, nauczycielem w trakcie ćwiczeń rozwijających świadomość własnego ciała i przestrzeni, ćwiczeń opartych na relacji „Z”; „Razem” wg W. Sherborne
• Aktywnie uczestniczy w zabawach z chustą, wg idei Klanza, zabawach relaksacyjnych prowadzonych w klasie przedszkolnej, zachowując zasady bezpieczeństwa
Metody:
• Słowna ( rozmowa, objaśnienia)
• Czynna (zadań stawianych do wykonania)
• Pedagogiki zabawy
• Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
Formy organizacji:
• Praca w parach
• Praca indywidualna
• Praca grupowa
Środki wspierające aktywność dzieci: odtwarzacz CD, muzyka relaksacyjna na płycie CD, mała kolorowa piłeczka, chusta animacyjna.
Przebieg zajęć:
• Piosenka „Witaj”- nauczyciel wita się słowami piosenki z wszystkimi dziećmi z grupy.
Witaj ... (imię dziecka), witaj (imię dziecka). Uczestnicy zabawy spoglądają na witane w tym momencie dziecko.
Jak się masz, jak się masz? Witający z zaciekawioną miną patrzą na witanego.
Wszyscy cię witamy, Wszyscy machają do witanego dziecka.
Wszyscy cię kochamy. Wszyscy krzyżują ręce na piersiach, jakby kogoś przytulali.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas. Wszyscy chwytają się za ręce, tworząc krąg.
• Ćwiczenia rozwijające świadomość własnego ciała i przestrzeni:
• W pozycji leżącej- leżenie na plecach i poruszanie ramionami dookoła głowy
• W pozycji siedzącej- kręcenie się w kółko na pośladkach, odsuwanie się z kręgu i przybliżanie na pośladkach
• W pozycji stojącej- maszerowanie z jednoczesnym podnoszeniem wysoko kolan, chodzenie na miękkich „gumowych” nogach
• Ćwiczenia oparte na relacji „Razem” partnerem:
• Zabawa „Piłowanie drewna”- w pozycji siedzącej naprzeciw siebie uczestnicy podają sobie dłonie i naśladują "piłowanie drzewa"
• Zabawa „Rowerek”- przejście do leżenia, uniesienie nóg, oparcie stóp o stopy partnera i kręcenie "rowerka"
• Zabawa „Plecami do siebie”- siedzenie w parach tyłem, kołysanie partnera plecami
• Zabawa „Masaż grupowy”- uczestnicy siedzą w kręgu odwróceni do siebie plecami wykonują masaż grupowy pleców
• Ćwiczenia oparte na relacji „Razem” z wykorzystaniem chusty animacyjnej:
• Zabawa „Bilard”- wszyscy uczestnicy stoją wokół chusty animacyjnej, na którą nauczyciel wrzuca kolorową, małą piłeczkę. Zadaniem dzieci jest poruszanie chustą animacyjną tak, aby piłeczka wpadła do otworu znajdującego się pośrodku chusty animacyjnej
• Zabawa „Krótka kołdra”- wszyscy uczestnicy siedzą na podłodze, przykryci do pasa chustą animacyjną. Zadaniem dzieci jest zwinięcie chusty poprzez poruszanie się w siadzie ku środkowi chusty
• Ćwiczenia relaksacyjne:
• „Pieczemy ciasto grupowe”- masaż pleców partnera do muzyki relaksacyjnej
• Podziękowanie za udział w zajęciach, podsumowanie zajęć.