Scenariusz zajęć przeprowadzonych
Temat: Przestrzeń wokół nas.
Cel główny:
• Kształtowanie orientacji przestrzennej
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Wskazuje prawą i lewą stronę swojego ciała
• Porusza się w otoczeniu zgodnie z podaną instrukcją słowną (np. Wstążka w górę/dół, Idziemy w prawo/lewo, Podnosimy kolana wysoko, Skaczemy obunóż, Dotykamy wstążką brzuszka, kolan, brody) podaną przez nauczyciela (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci wymagających wsparcia)
• Ustawia kartoniki kolorowe na macie do kodowania wykorzystując kierunki w przestrzeni- kierunek w prawo, kierunek w lewo, kierunek góra, kierunek dół (ze szczególnym uwzględnieniem dzieci wymagających wsparcia)
Metody:
• słowna ( instrukcje, objaśnienia)
• percepcyjna (pokaz)
• czynna (zadań stawianych do wykonania)
• metoda kodowania
• wiatrak matematyczny
• elementy z planu daltońskiego (praca w grupach, sygnalizator, hałasomierz, czasomierz, asystenci od ważnych spraw)
Formy organizacji:
• grupowa
• indywidualna
Środki wspierające aktywność dzieci: odtwarzacz CD, kukiełka zagubionej ręki prawej i lewej, płyta CD z muzyką, mata do kodowania, kolorowe kartki do maty, wiatrak matematyczny, koperty z instrukcją obrazkową dla każdej grupy
Przebieg zajęć:
1. „Zagubione ręce”- słuchanie krótkiej bajki opowiadanej przez nauczyciela z wykorzystaniem kukiełek- zagubionej ręki prawej i lewej. Rozmowa z dziećmi na temat usłyszanej bajki.
Plan daltoński- hałasomierz- ustawienie na ciszę przez asystenta.
2. „Wesoły pociąg"- zabawa z wiatrakiem matematycznym.
Nauczyciel stoi w środku wiatraka matematycznego i wspólnie z dziećmi śpiewa piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”, dzieci poruszają się po kole. Stacje to części ciała. Nauczyciel mówi nazwę przystanku np. Stacja- prawe ucho- wszyscy dotykają swoją wstążką prawego ucha, itd.
3. „Poruszamy się w przestrzeni"- zabawa z wykorzystaniem wiatraka matematycznego.
Zadaniem dzieci jest poruszanie się z wstążką z wiatraka matematycznego według instrukcji podanej przez nauczyciela Wstążka w górę/dół, Idziemy w prawo/lewo, Podnosimy kolana wysoko, Skaczemy obunóż, Dotykamy wstążką brzuszka, kolan, brody.
Plan daltoński- instrukcja słowna nauczyciela.
4. Zabawa przy piosence „Lewa, prawa”.
Dzieci poruszają się po sali w rytm piosenki i wskazują palcem obiekty w przestrzeni wymienione w piosence: sufit, okno, drzwi, podłoga oraz swoją prawą-lewą rękę, prawą- lewą nogę.
Plan daltoński- instrukcja nauczyciela zawarta w kodzie obrazkowym : koło, trójkąt, prostokąt, kwadrat.
5. "Droga do mety"- praca w grupach przy stolikach.
Zadaniem dzieci jest układanie kolorowych kartoników (drogi) ze startu do mety z wykorzystaniem położonych po kolei kierunków ruchu (w prawo, w lewo, góra dół)- zadanie opisane w instrukcji obrazkowej.
Zadanie dodatkowe dla zdolnych dzieci- zaplanowanie trasy ze startu do mety z wykorzystaniem kierunków ruchu według własnego pomysłu.
Plan daltoński- instrukcja obrazkowa, praca w grupach, wybór liderów grup, hałasomierz- ustawienie na szept przez nauczyciela, sygnalizator- ustawienie na pomoc kolegi przez nauczyciela
6. Podziękowanie za udział w zajęciach, podsumowanie zajęć.