Scenariusz zajęć
Temat zajęć: „Zabawy matematyczne”
Cel główny:
Kształtowanie umiejętności liczenia na konkretach w zakresie do 10.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozpoznaje zapis graficzny cyfr od 0 do 9
- przelicza na konkretach w zakresie do 10
Metody: elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, stawianie zadań do wykonania, działanie, aktywizacja poprzez wiatrak matematyczny, elementy planu daltońskiego.
Formy pracy:
- indywidualna;
- z całą grupą;
- w grupach.
Środki dydaktyczne:
- wiatrak matematyczny
- fasolki
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna "Cyferkowe powitanie". Nauczyciel rozdaje dzieciom emblematy z cyframi od 1-10. Zadanie dziecka jest odszukanie swojej pary i wymyślenie wspólnego ruchu do usłyszanej melodii.
2. „Liczykrupa”- każde dziecko siedzi przy swojej wstążce (dzieci zdolne matematycznie przedział 0-9, pozostałe dzieci przedział 0-5). Zadaniem dzieci jest ułożyć na swojej wstędze tyle fasolek, ile wskazuje cyfra na wstążce. Głośne przeliczanie elementów.
3. „Hej ho”- nauczyciel z dziećmi śpiewa piosenkę „Hej ho czy znacie liczbę jeden?". Dzieci odpowiadają " Hej ho, my znamy liczbę jeden". Następnie wszyscy się zatrzymują i te osoby, które są najbliżej jedynek, podnoszą wstążkę z nadrukowaną cyfrą 1, w tym samym czasie wszyscy śpiewają "To jest jeden". Po odłożeniu wstążek kontynuujemy śpiewankę aż do liczby 9, ćwicząc kolejność od 1 do 9.
4 „Cyfromat”- dzieci stoją, trzymają wstążki. Nauczyciel wykrzykuje liczbę od 0 do 9. Osoby nią oznaczone muszą jak najszybciej rzucić wstążkę i okrążyć wszystkich. Kiedy dzieci będą gotowe nauczyciel podaje działania na dodawanie i odejmowane w zakresie do 10. Wygrywa osoba, która najszybciej wróci na swoje miejsce po okrążeniu i w nagrodę dalej prowadzi zabawę.
5. Podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach, podsumowanie zajęć.