Scenariusz zajęć
przewidzianych do realizacji w grupie trzylatków
w dniu 03.03.2021r.
Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Wojewoda
Temat kompleksowy: „Nasi ulubieńcy”
Temat zajęć: „Pies – najlepszy przyjaciel człowieka” – zabawa dydaktyczna
Cele ogólne:
- rozbudzanie ciekawości otaczającego świata,
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- zapoznanie z budową psa, trybem jego życia, rodzajem opieki jakiej wymaga
- zapoznanie z wybranymi rasami psów
- kształtowanie postawy szacunku i życzliwości wobec zwierząt, uwrażliwianie na ich potrzeby
- zwrócenie uwagi na fakt, iż psy, podobnie jak ludzie odczuwają różne emocje
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwija słuch oraz logiczne myślenie poprzez rozwiązanie zagadki słownej
- rozpoznaje i nazywa wybrane rasy psów
- wymienia poszczególne części ciała psa,
- wie, jak należy opiekować się psem
- nazywa emocje, jakie odczuwa pies
- aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach
- wypowiada się na forum grupy
Metody:
- słowne: rozmowy, zagadki, żywego słowa, objaśnienia i instrukcje, sposoby społecznego porozumienia
- percepcyjne: obserwacji i pokazu,
- czynne: zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
Formy:
- indywidualna jednolita
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: treść zagadki o psie, ilustracje przedstawiające psy wybranych ras (jamnik, dalmatyńczyk, golden retriver, owczarek szkocki, owczarek niemiecki) oraz akcesoria zwierząt domowych, karty obrazkowe przedstawiające wybrane emocje (radość, smutek, złość, strach), medale „Przyjaciela psa” (dla każdego dziecka).
Przebieg zajęć:
I. Wstęp
1. Rymowanka na wyciszenie (w oparciu o piosenkę pt. „Cicho sza...”, muz. i sł. Klaudia Kurjan)
Cichuteńko już siadamy
i zajęcia zaczynamy.
Cicho - sza, cicho-sza.
2. Rozwiązanie zagadki słownej – wprowadzenie do tematu zajęć.
Dzieci przypominają nazwy zwierząt domowych poznanych na poprzednich zajęciach. (wersja łatwiejsza – nazwa w języku polskim, wersja trudniejsza – nazwa w języku angielskim). Nauczycielka informuje dzieci, iż bohaterem dzisiejszych zajęć będzie zwierzę, które opisuje zagadka. Zachęca dzieci do jej rozwiązania.
Mówią o nim: przyjaciel człowieka.
Gdy wychodzisz z domu,
on na Ciebie czeka.
Kiedy wrócisz znowu,
cieszy się, ogonem macha i szczeka.
Prowadząca zajęcia zachęca przedszkolaki do wykonania zadań przygotowanych przez zaproszonego gościa i tym samym zdobycia zaszczytnego tytułu „Przyjaciela psa”.
II. Część główna
1. „Jaki jest?” - opis wyglądu psa
Na podstawie ilustracji przedstawiających różne rasy psów (jamnik, dalmatyńczyk, owczarek niemiecki, golden retriver, owczarek szkocki) dzieci dostrzegają różnice między nimi. Nauczycielka zachęca do zapamiętania dwóch nazw ras: jamnik, dalmatyńczyk. Przedszkolaki wspólnie z nauczycielką opisują wygląd psa (wymieniają części ciała, możliwe kolory umaszczenia) i dostrzegają podobieństwa w budowie ciała psa i człowieka.
2. „Psie akcesoria” – zabawa rozwijająca percepcję wzrokową i logiczne myślenie
Nauczycielka prezentuje karty obrazkowe przedstawiające akcesoria zwierząt domowych. Dzieci poszukują odpowiedzi na pytanie: „Czego potrzebuje pies?”
Wskazują odpowiednie ilustracje, uzasadniając swój wybór.
3. „Dobry opiekun” - rozmowa na temat opieki nad psem.
- W jaki sposób należy opiekować się psem? (Psa należy karmić, poić, wyprowadzać na spacer, kąpać, czesać sierść.)
- Co należy zrobić, gdy pies zachoruje? (Należy pójść z psem do weterynarza.)
- Czy pies czuje dotyk, głaskanie, ból? (Tak). Zwrócenie uwagi na fakt, iż wszystkie zwierzęta mają zdolność odczuwania, nie wolno ich krzywdzić, dokuczać im. Należy z troską opiekować się zwierzętami.
- Jakie emocje odczuwają psy? Prowadząca zajęcia rozkłada na podłodze karty obrazkowe przedstawiające emocje. Zadaniem dzieci jest wskazanie i nazwanie tych, które odczuwają psy (wersja łatwiejsza – nazwa emocji w języku polsku i trudniejsza - w języku angielskim). Dzieci dochodzą do wniosku, iż psy i ludzie przeżywają takie same emocje.
4. „If your happy” – zabawa ruchowa przy anglojęzycznej piosence (utrwalanie nazw emocji w języku angielskim).
III. Podsumowanie zajęć
Nauczycielka prowadzi z dziećmi rozmowę podsumowującą zajęcia:
- O jakim zwierzęciu domowym dziś rozmawialiśmy?
- Jak należy opiekować się psem?
Prowadząca chwali dzieci za wykonane zadania i każdemu dziecku wręcza medal „Przyjaciela psa”