Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 4- 5-letnich
Temat: Uprzejmy Przedszkolak
Cel ogólny: Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka- utrwalenie zwrotów grzecznościowych i nabywanie umiejętności właściwego zachowania się w różnych sytuacjach w przedszkolu i w domu
Cele szczegółowe:
w obszarze fizycznym dziecko:
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela
• w zabawach reaguje na sygnał wzrokowy, słuchowy, gest
• wskazuje części ciała
• stara się prawidłowo trzymać kredkę podczas rysowania
• sprząta po skończonej pracy
w obszarze emocjonalnym dziecko:
• kończy rozpoczęte działania ( na miarę swoich możliwości)
• wykonuje zadania zgodnie z poleceniem
• odczuwa satysfakcję z prawidłowo wykonanego zadania
• wie, że w sytuacjach dla niego trudnych może liczyć na pomoc
w obszarze społecznym dziecko:
• uważnie słucha tekstu mówionego
• potrafi uczestniczyć w rozmowach prowadzonych przez nauczyciela
• stosuje zwroty grzecznościowe w codziennych sytuacjach
• rozumie dlaczego określonych zachowań w grupie nie akceptujemy
• skutecznie komunikuje się z innymi dostępnymi metodami komunikacji
• przestrzega reguł obowiązujących w społeczności przedszkolnej
• zgodnie współpracuje z dziećmi w zespole podczas wykonywania zadania
w obszarze poznawczym dziecko:
• udziela odpowiedzi na pytania
• rozwija sprawność językową: formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
• odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem
• jest otwarte i śmiałe w odtwarzaniu ról
• prowadzi proste dialogi z zachowaniem form grzecznościowych
• rozwija sprawność motoryczną
• wykonuje proponowane zadania w zabawach przy akompaniamencie muzycznym
Metody pracy:
• metody aktywizujące: Pedagogika zabawy, elementy dramy (odgrywanie scenek sytuacyjnych), koncepcja F.Froebla
• metody czynne: zadania stawiane do wykonania,
• metody słowne: rozmowa kierowana, objaśnienia;
• metody oglądowe: pokaz , własny przykład, naśladowanie;
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
• zespołowa
Środki dydaktyczne:
- naklejki dla dzieci w różnych kolorach do podziału na zespoły
- nagranie piosenek ,,Przywitajmy się wesoło”, „Grzeczne słówka”, odtwarzacz cd;
- dary froeblowskie; rycerz, król, królewna- piłeczki z daru 1; teatrzyk stolikowy
- pierścienie z daru 9 (czerwone, niebieskie, zielone)
- koperty z opisem scenek
- rekwizyty do scenek (klocki drewniane, prezenty dla mamy, gazeta, okulary, zabawki dla grupy dzieci w przedszkolu, produkty do sklepu, kasa, stolik, krzesełko, plastikowe naczynia, fartuszek )
- kartonowe drzewo, liście z dobrymi słowami
- tamburyno;
- dyplomy, kredki
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie z piosenką ,, Wszyscy są witam was”.
2. Zabawa integracyjna „Powitanie”.
Dzieci biegają po sali przy dowolnej muzyce. Podczas przerwy dzieci witają się
z najbliżej stojącym kolegą przez wskazany sposób przez nauczyciela
np. witają się nasze: dłonie, kolana, brzuchy, łokcie...
3. Teatrzyk stolikowy -wiersz ,,Ballada o uprzejmym rycerzu” W.Badalska - Rozdanie kolorowych biletów do teatru, zajęcie miejsc na krzesełkach.
Rozmowa kierowana:
• Kim byli bohaterowie tego wiersza?
• Gdzie działy się opisane wydarzenia?
• Z czego słynął uprzejmy rycerz?
• Jak zachowywał się rycerz, a jak smok?
• Co król obiecał śmiałkowi, który zgładzi smoka?
4. Zabawa ruchowa „Dzień dobry”, „Do widzenia”.
Dzieci poruszają się swobodnie po sali w rytmie wybijanym przez nauczycielkę na tamburynie. Kiedy usłyszą hasło „Powitanie” – dzieci szukają sobie kolegi lub koleżanki do pary, mówią mu np. „Dzień dobry” i maszerują razem, trzymając się za ręce. Kiedy nauczycielka powie „Pożegnanie” – żegnają się (mówią np. „Do widzenia”) i każde dziecko porusza się samo. Zabawę powtarzamy kilka razy zmieniając pary.
5. Scenki sytuacyjne- ogrywanie wylosowanych scenek w zespołach: Dzieci losują scenki i przygotowują się w grupach. Gotowe zespoły prezentują swoje scenki.
• W scence należy użyć słowa: proszę”.
Mama chce przeczytać gazetę. Prosi dziecko, by przyniosło jej okulary. Dziecko, podając je, również używa słowa „proszę”.
- Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy tak jak mama czegoś potrzebujemy?
• W scence należy użyć słowa „przepraszam”.
Rodzeństwo bawi się klockami. Niechcąco jedno drugiemu psuje budowlę. Dziecko płacze, drugie go przeprasza. Godzą się. Naprawiają budowle.
- Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy kogoś skrzywdzimy?
• W scence należy użyć słowa „dziękuję”.
Tata i dzieci składają życzenia urodzinowe mamie i wręczają prezenty. Mama dziękuje.
- Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy coś otrzymujemy?
• W scence należy użyć słowa ,,Dzień dobry”
Dziecko wchodzi rano do sali przedszkolnej i mówi np. ,,Dzień dobry, już jestem”
- Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy kogoś spotykamy, wchodzimy gdzieś i witamy się?
• W scence należy użyć słowa ,,Do widzenia”
Dziecko-pani nauczycielka odbiera domofon i woła Jasia bo idzie już do domu. Chłopiec wychodząc mówi np. ,,Do widzenia, do zobaczenia jutro”.
Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy wychodzimy, żegnamy się?
• W scence należy użyć słowa ,,Poproszę”
W czasie posiłku w przedszkolu dziecko prosi o dokładkę porcji np. ,,Poproszę o dokładkę ziemniaków i surówki”
Co przedstawiała ta scenka? Jakiego słowa powinniśmy użyć, gdy czegoś potrzebujemy?
• W scence należy użyć słów ,,Dzień dobry”, ,,Poproszę”, ,,Dziękuję”, ,,Proszę” ,,Do widzenia”
Robienie zakupów w sklepie.
6. Zabawa ,,Ważne słowa”. Do zabawy potrzebne będą pierścienie z daru 9 w trzech kolorach (dla każdego dziecka): zielonym, niebieskim i czerwonym, którym przyporządkowane będą słowa: proszę, przepraszam, dziękuję. Nauczyciel mówi rymowankę, jednocześnie prezentując kolory i słowa do nich. Następnie nauczyciel prezentuje dzieciom wierszyki (K.Małek), a ich zadaniem jest wypowiedzieć pasujące do nich słowo i podnieść pierścień w odpowiednim kolorze.
7. Nauczyciel wręcza dzieciom dyplomy ,,Uprzejmy Przedszkolak”
Dyplomy są czarno-białe. Każde dziecko siada do stolika i koloruje swoją nagrodę w dowolny sposób. Wspólne obejrzenie prac.
Realizowane zadania podstawy programowej:
I: 5,7,9
II: 2, 3,7,9
III: 1,4, 5,6,8,9
IV: 1, 2,3,5,7
Literatura:
Katarzyna Małek ,,Teatrzyki - wielka księga inspiracji. Propozycje animacji teatralnych i zabaw w oparciu o pedagogikę F.Froebla” Froebel.pl dar zabawy Lublin 2016
Opracowała: Magdalena Sidor