Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie III
27.V.2021r.
BLOK TEMATYCZNY: W świecie dziecięcych spraw.
Temat: Prawa dziecka.
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Edukacja : polonistyczna, społeczna
Cele ogólne:
• Zapoznanie uczniów z prawami dziecka
• Kształtowanie świadomości posiadania własnych praw
• Dostrzeganie odmienności drugiego człowieka
Cele szczegółowe:
• Uczeń uważnie czyta fragment opowiadania Iwony Chmielewskiej Pamiętnik Blumki
• Odpowiada na pytania do przeczytanego tekstu
• Układa i zapisuje pytania do wskazanych fragmentów tekstu Pamiętnik Blumki
• Uzupełnia zdania z wykorzystaniem określeń z ramki
• Koloruje obrazek zgodnie z instrukcją
• Wskazuje czasowniki w czasach teraźniejszym, przeszłym, przyszłym
• Czyta ze zrozumieniem informacje o Rzeczniku Praw Dziecka w Polsce
• Bierze udział w zabawie ruchowej
• Ma świadomość, że jako człowiek posiada swoją niezbywalną godność oraz że wszystkie inne osoby posiadają taką godność
Metody: Podająca: objaśnienie, asymilacji wiedzy: praca z książką, eksponujące-film, aktywizujce: burza mózgów, gra dydaktyczna
Formy pracy: praca zbiorowa z całą klasą, indywidualna
Odniesienia do podstawy programowej: ed. społeczna: III. 1. 1) 2) 3) Ed. polonistyczna: I. 1. 1) 2) 3) 5), 2. 1) 2) 3) 4) 7), 3. 1) 2) 3) 4) 7), 4. 1) 4) 5) 7) 8), 5. 2) 4) 6), 6. 1) 2) 3)
Środki dydaktyczne: Podręcznik cz. 5, KP cz. 5, kredki, plakat, film, link do ewaluacji, komputer
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Faza przygotowawcza:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności.
2. Nauczyciel wita się z dziećmi i prezentuje im tematykę zajęć. Zadaje pytania o to, czy dzieci słyszały już o prawach dziecka. Jeśli tak, to w jakiej sytuacji? Czy mają jakieś skojarzenia z prawami dziecka? Jakie to są skojarzenia – dzieci podają swoje odpowiedzi.
II. Faza realizacji:
1. Film – nauczyciel pokazuje dzieciom film o prawach dziecka,
który w przystępny sposób tłumaczy dzieciom, czym są ich prawa. Prezentacja filmu https://www.youtube.com/watch?v=f4tbWJo02q4.
Przebieg lekcji:
1. Czytanie fragmentu opowiadania Iwony Chmielewskiej Pamiętnik Blumki. Odpowiadanie na pytania do przeczytanego tekstu.(P.s.56)
- Gdzie mieszkała Blumka?
- O jakim Panu Doktorze jest mowa w pamiętniku?
- Jakie zasady panowały w Domu sierot? Odczytajcie te, które waszym zdaniem są najważniejsze.
2. Czytanie ze zrozumieniem informacji Rzecznika Praw Dziecka
w Polsce. (P.s.57)
- Kto ma prawo zadzwonić do biura Rzecznika Praw Dziecka?
- Kiedy powołano biuro Rzecznika?
- Znajdźcie w tekście adres biura rzecznika i jego numer telefonu.
- Jakie problemy zgłaszają dzieci?
- Z kim najpierw warto porozmawiać, gdy pojawią się problemy w szkole lub w domu?
- Wyobraźcie sobie, że ustanawiacie Szkolnego Rzecznika Praw Dziecka. Czym powinien się zajmować? Kto mógłby nim zostać? Czy lepiej, żeby to była osoba dorosła, czy dziecko? Dlaczego?
- Jakie cechy charakteru powinien mieć człowiek pełniący funkcję rzecznika?
3. Układanie i zapisywanie pytań do podanych fragmentów tekstu Pamiętnik Blumki. (K.s.39 ćw.1)
4. Podpisywanie obrazków podanymi prawami dzieci. (K.s.39 ćw.2)
5. Kolorowanie obrazka zgodnie z instrukcją. Wskazywanie czasowników w czasach teraźniejszym, przeszłym, przyszłym. (K.s.39 ćw.3)
6. „Miś ma prawo do...” – nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy dydaktycznej ruchowej. Zabawa polega na swobodnym poruszaniu się (bieganiu, skakaniu)
i na określone hasło (prawo) dzieci muszą się zatrzymać i wykonać odpowiedni gest. W zależności od zdolności grupy można wybrać 2 lub więcej gestów do zapamiętania:
› Prawo do życia: gest trzymania dziecka na rękach (kołyska)
› Prawo do ochrony: gest skrzyżowania rąk na klatce piersiowej/przytulenia
› Prawo do rozwoju: gest czytania książki
› Prawo do uczestnictwa: gest podniesionej rączki do góry
7. Poczytanka Prawa smoka.(P.s.88,89)
III. Faza podsumowująca
1. Na podsumowanie przeprowadzonych zajęć składa się wymienienie praw dziecka. Prowadzący zwracają uwagę na konsekwencje, zarówno dla dziecka jak i dorosłego, nierespektowania praw dziecka. Kolejnym etapem jest przypomnienie numeru Dziecięcego Telefonu Zaufania. Na zakończenie zajęć, prowadzący zapraszają młodzież do wolontariatu,
2. Ocena aktywności uczniów +.
3. Praca domowa. Układanie i zapisywanie kilkuzdaniowej wypowiedzi na temat: „Które z praw dziecka uważam za najważniejsze i dlaczego?” (K.s.39 ćw.4)
4. Ewaluacja .
https://wordwall.net/pl/resource/8232781/ewaluacja-lekcji
Plakat
file:///C:/Users/ASUS/AppData/Local/Temp/UNICEF%20Polska%20-%20Plakat%20-%20konwencja%20o%20prawach%20dziecka.pdf