X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46850
Przesłano:

Wynalazek a odkrycie. Konspekt zajęć w klasie III

25.III.2021r.

BLOK TEMATYCZNY: Odkrywcy i wynalazcy
Temat: Wynalazek a odkrycie

Czas trwania zajęć: 1 godzina
Edukacja : polonistyczna, społeczna

Cele ogólne:
• rozwijanie umiejętności wypowiedzi pełnymi zdaniami
• rozwijanie logicznego myślenia oraz umiejętności formułowania wniosków opartych na obserwacjach świata technicznego
• uświadomienie , jaką wartość w naszym życiu mają wynalazki i odkrycia
• rozwijanie wyobraźni i działań twórczych
• doskonalenie umiejętności korzystania z internetu

Cele szczegółowe:
• Czyta ze zrozumieniem tekst Wojciecha Mikołuszki Odkrycia i wynalazki
• Wyjaśnia znaczenie terminów: odkrycie, wynalazek
• Poznaje postaci odkrywców, wynalazców i ich dokonania
• Rozumie znaczenie wynalazków i odkryć w życiu człowieka
• Zna podstawowe wiadomości o rzeczowniku
• Wyszukuje potrzebne informacje na temat dwóch dowolnych wynalazków

Metody: Podająca: objaśnienie, pogadanka, praktyczne – ćwiczenia, pokaz; problemowa: rozmowa kierowana; aktywizująca: dyskusja; programowana: z użyciem komputera; eksponujące: film

Formy pracy: praca zbiorowa z całą klasą, indywidualna , grupowa

Narzędzia: Kontakt przez aplikację Zoom. Praca zdalna ze względu na Covid-19

Odniesienia do podstawy programowej: I. 1. 1) 2) 3) 5), 2. 1) 2) 3) 4) 7),
3. 1) 2), 4. 1) 4) 5) 7) 8), 5. 2) 4) 5) 6), 6. 1) 2) 3)

Środki dydaktyczne: KP cz.5, komputer, plansza gramatyczna, karteczki z napisami: samochód, dom, podróż, fałszywy, wyjaśniać, link do ewaluacji

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Faza przygotowawcza:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, zadania domowego.
2. Zabawa–uczniowie spacerują z zamkniętymi oczami i wyobrażają sobie sytuację, gdy w ich życiu nie byłoby telewizora, komputera, telefonu, samochodu, samolotu. Swobodne odpowiedzi uczniów na pytanie:
-Jak wyglądałoby ich życie ? W jaki sposób spędzaliby wolny czas?
Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji.
3. Prezentacja filmu Wynalazki z Panem Nauczanką [Film Edukacyjny dla Dzieci]
https://www.youtube.com/watch?v=LlZySwz6qNo

II. Faza realizacji:

1. Czytanie ze zrozumieniem tekstu Wojciecha Mikołuszki Odkrycia i wynalazki.
2. Próba wyjaśnienia terminów: odkrycie, wynalazek.
3. Poznawanie postaci odkrywców, wynalazców i ich dokonań.
- Co pozwoliło na wynalezienie mikroskopu?
- Kto wykonał pierwszy mikroskop?
- Co można było po raz pierwszy opisać za jego pomocą?
- Kto po raz pierwszy wytworzył fale elektromagnetyczne?
- Co wynaleziono dzięki tym falom?
-Jakie znacie inne przykłady odkryć i wynalazków?
4. Dobieranie wyrazów bliskoznacznych do wyrazów: wynaleźć, odkryć.
5. Ćwiczenie w czytaniu ze zrozumieniem. Łączenie nazw odkryć i wynalazków.
6. Odczytywanie, zapisywanie i wyjaśnianie powiedzenia.
7. Przypomnienie wiadomości o rzeczowniku. Określanie rodzaju rzeczowników.
8. Wyszukiwanie potrzebnych informacji na temat dwóch dowolnych wynalazków. Zapisywanie zdań na ich temat.
9. Ćwiczenie doskonalące spostrzegawczość – znajdowanie różnic między obrazkami.
10. Zabawa „Łańcuch skojarzeń” U. kolejno tworzą wyrazy bliskoznaczne
do określonego pojęcia podstawowego, np. „podróż”, „dom”, zapisanego na kartce i pokazanego przez nauczyciela. Wyrazy nie mogą się powtarzać.
Np.:
• fałszywy – podrobiony, fikcyjny, kłamliwy, nieprawdziwy, nieszczery,
• wyjaśniać – tłumaczyć, rzucać światło, unaoczniać, wykazywać, klarować.
• Samochód - maszyna, wóz, limuzyna, ciężarówka, gablota, fura
• dom – ciepłe gniazdko, dach nad głową, domostwo, schronienie, apartament, gniazdo, siedziba, ognisko domowe, cztery kąty, domek, gniazdo rodzinne, rezydencja, pomieszczenie, siedlisko, budynek, mieszkanie, kąt, cztery ściany, kwatera, lokal, blok, chałupa, obiekt
• podróż -wycieczka, przechadzka, wypad, wyjazd, rozjazdy, ekspedycja, rejs, wyjazdy, ekskursja, podróżowanie, wędrowanie, objazd, jazda, kursowanie, pielgrzymka, podróż statkiem, wędrówka, włóczęga, tułaczka, przejażdżka, wyprawa, łazęga, rajd, wojaż, robinsonada, wędrówki, droga itp.
11. Poczytanka Odkrycia Cyryla.

III. Faza podsumowująca

1. Podsumowanie zajęć.
2. Odpowiedzi uczniów na pytanie :
- Czego nauczyłem się na zajęciach?
- Kogo poznałem ?
- Co już wiem na temat rzeczownika
3. Ocena aktywności uczniów przez nauczyciela.
4. Praca domowa –zapiszę nazwy poznanych wynalazków w liczbie pojedynczej i mnogiej.
5. Ewaluacja .
https://wordwall.net/pl/resource/8232781/ewaluacja-lekcji

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.