Scenariusz zajęć rewalidacyjnych realizowanych
w klasie IV – VIII Szkoły Podstawowej w SOSW w Opocznie (klasa łączona)
Temat: Rozwijanie zdolności koncentracji uwagi i pamięci – ćwiczenia słowne i interaktywne z wykorzystaniem nazw zwierząt.
Wymiar czasowy:
• 60 minut
Cel główny:
• usprawnianie pamięci i koncentracji uwagi
Forma zajęć:
• Grupowa, indywidualna
Metody pracy:
• ćwiczenia usprawniające pamięć słuchową, wzrokową oraz koncentrację uwagi
• terapia wspierająca z wykorzystaniem technologii komputerowej
• ćwiczenia relaksujące
Niezbędne pomoce:
• tabliczki z rysunkami zwierząt,
• cyferki od 1 do 8,
• karteczki z nazwami cech zwierząt, łamigłówką literową- nazwy zwierząt,
• nagrania na komputerze z odgłosami zwierząt,
• zabawa MEMO ze zwierzętami.
• nagrania z muzyką relaksacyjną.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów, stworzenie miłej atmosfery, zapoznanie z celem dzisiejszych zajęć- doskonalenie pamięci
i koncentracji. Zapisanie tematy lekcji.
2. Ćwiczenie usprawniające pamięć roboczą- „Zapamiętaj kolejność”- zwierzęta. Na tablicy magnetycznej przyczepione są obrazki zwierząt z przyporządkowanymi im numerami od 1 do 8. Zadaniem uczniów jest zapamiętanie, jakie zwierzę przyporządkowane jest do jakiego numeru. Następnie nauczyciel zakrywa obrazki zwierząt a dzieci muszą wymienić
z pamięci, co kryje się pod kolejnymi numerami.
3. Ćwiczenie usprawniające koncentrację, bogacenie słownictwa oraz budzenie motywacji do pracy- łamigłówka słowna- „Skojarzenia”- nauczyciel pokazuje zapisane na karteczkach 4 słowa określające cechy zwierzęcia. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie, o jakie zwierzę chodzi.
4. Ćwiczenie usprawniające percepcję wzrokową i koncentrację- „Łamigłówka literowa”. Uczniowie dostają karteczki
z zapisanymi łamigłówkami literowymi. W każdym wyrazie literki są poprzestawiane. Zadaniem uczniów jest odgadnięcie kolejnych wyrazów (nazwy zwierząt) i zapisanie ich w zeszycie.
5. Ćwiczenia doskonalące koncentrację i usprawniające percepcję słuchową- „Zgadnij czyj to głos”- uczniowie słuchają nagrań odgłosów 8 zwierząt, które były przedmiotem zabawy w zadaniu nr 2. Muszą odgadnąć czyj to głos i wg odtwarzanej kolejności zapisać ich nazwy w zeszycie.
6. Ćwiczenie usprawniające percepcję wzrokową, spostrzegawczość i koncentrację- gra MEMO. Uczniowie dobierają się w pary. Każda para dostaje przygotowaną na karteczkach grę MEMO ze zwierzętami. Nauczyciel przypomina zasady gry. Uczniowie do końca lekcji bawią się. Mogą wymieniać się w parach jeśli mają ochotę. W czasie gry nauczyciel odtwarza w tle muzykę relaksacyjną.
7. Podsumowanie lekcji. Podzielenie się wrażeniami, co było najłatwiejsze a co najtrudniejsze, co najbardziej podobało się dzieciom podczas zajęć.
Autor scenariusza zajęć
mgr Anna Sady
nauczyciel w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczy „Centrum Edukacji i Rozwoju” im. św. Jana Pawła II w Opocznie