Numer: 46806
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wyprawa z kosmos. Scenariusz zajęć

GRUPA: V 5-6 LATKI
TEMAT: Wyprawa w kosmos
CEL OBSERWACJI: Kształtowanie kompetencji cyfrowych
OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: IV.3, IV.4, I.5, III.5, IV.8, IV.12, IV.15, IV.19
CEL GŁÓWNY ZAJĘCIA: Tworzenie warunków do rozwijania zainteresowań cyfrowych dzieci
CELE OPERACYJNE:
- rozpoznaje figury geometryczne
- rozpoznaje litery i cyfry
- odszyfrowuje ukryte pod symbolami graficznymi hasło
- przelicza do 8
- odzwierciedla sekwencje ruchowe do tekstu i muzyki
- układa na macie obrazki według podanych koordynatów
- tworzy program offline uwzględniający podane warunki
- szuka rozwiązań dla stawianych przed nim problemów
- chętnie pracuje w zespole
- starannie maluje malowankę
- jest zainteresowane nowoczesną technologią

METODY PRACY: poszukujące, podające, praktycznego działania
FORMY PRACY: indywidualna, zespołowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
●maskotka Marsjanina, ●karty figurami geometrycznymi i zakodowanymi literami dla każdego dziecka, ●wyklejone na podłodze z taśmy malarskiej dwa rzędy składające się każdy z ośmiu kratek, ●muzyka mp3 do zabawy „Osiem kratek”, ●mata do kodowania, ●obrazki Ziemi, Marsa, ok. 10 obrazków przedstawiających meteoryty (wielkość 10/10cm) ●strzałki kierunkowe, ●malowanki rakiety wydrukowane z aplikacji Quiver, ●kredki, ●telefon z zainstalowaną aplikacja Quiver, ●laptop/tablet

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Przywitanie się z „zielonym stworkiem”- maskotką ufoludka. Wprowadzenie dzieci do tematu poprzez opowiadanie nauczyciela na temat tego jak pojawił się w naszym przedszkolu.

2. Zabawa dydaktyczna „Zaszyfrowana wiadomość”.
Nauczyciel za pomocą maskotki opowiada historię ufoludka.
„Drogie dzieci, moja rodzina nie zna waszego języka ani liter, którymi się posługujecie. Czy pomoglibyście mi napisać do nich wiadomość na jakiej planecie wylądowałem? Wykorzystajcie do tego przygotowaną legendę”

Dzieci wspólnie z nauczycielem odszyfrowują litery ukryte pod symbolami graficznymi – figurami geometrycznymi hasło: ZIEMIA

Następnie każde dziecko samodzielnie odszyfruje nazwę planety z której przybył ufoludek- MARS.
Dzieci młodsze otrzymują cztery litery z których powstanie hasło, natomiast dzieci starsze otrzymują więcej liter z pośród, których będą miały wybrać tylko te pasujące do szyfru.

3. Zabawa muzyczno- ruchowa „Słuchamy Marsjaninka”.

Marsjanin zaprasza dzieci do wspólnego lotu w kosmos ale aby polecieć statkiem kosmicznym dzieci muszą wykazać się z umiejętnością słuchania go ze zrozumieniem i wykonywania jego poleceń.

Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Przedszkolaki ustawiają się w dwóch rzędach przed kratkami wyklejonymi na podłodze. Poruszają się zgodnie z słowami piosenki „Osiem kratek”.

Zaczynamy od 1-wskocz , 2-wysuń ręce w bok, 3- przysiad zrób, 4-łokcie do przodu, 5- stań na baczność, 6- spróbuj chwile zasnąć, 7-lekko klepnij w czoło, 8- obrót dookoła

4. „Wyruszamy w kosmiczną podróż”- zabawa z matą do kodowania.

Dzieci tworzą program offline uwzględniający podane warunki. Ustalenie położenia planet oraz meteorytów według podanych koordynatów. Zadaniem dzieci jest ułożenie kodu z wykorzystaniem strzałek kierunkowych z planety ZIEMIA do planety MARS omijając przy tym meteoryty. Wspólne sprawdzenie ułożonego kodu, dokonanie ewentualnych korekt.

5. „Rakieta” - malowanie kredkami malowanki interaktywnej przy pomocy aplikacji Quiver.

Prezentacja na telefonie i komputerze finalnego efektu po pomalowaniu malowanki.

6. Podsumowanie i ewaluacja zajęć.
Dzieci, którym podobały się zajęcia ustawiają się wokół maskotki Marsjanka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.