SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI
6- letnich
Sporządziła: Barbara Suminska
Scenariusz zajęć w grupie 6- latków
TEMAT: Zabawy z literami
CEL OGÓLNY:
- utrwalanie poznanych liter
-doskonalenie umiejętności globalnego czytania wyrazów
CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko):
- aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach
- potrafi wyszukać wskazane litery wśród innych
- układa wyrazy z sylab
- układa zdania z rozsypanki wyrazowej
- stara się samodzielnie wykonać zadania do pracy indywidualnej
METODY:
czynne : zadań stawianych do wykonania
słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
FORMY:
Praca w małej grupie, praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- litery małe i wielkie, spineer, koło z literami, kolorowe kartki z literami, katy, obrazki,
Przebieg:
1.Zabawa Alfabet i spineer- zabawa słowna
Dziecko ma za zadanie podać słowo zawierające wskazane przez ramiona spinnera litery lub literę.
2.Bingo literowe- zabawa
Dzieci podzielone są na zespoły 4 osobowe, nauczyciel wypowiada litery, zadaniem dziecka jest stanąć na pole z daną literę.
Wygrywa ten zespół który zakryje wszystkie pola.
3.Gra ,, Ja mam,, kto ma..?
Grupa siedzi w kole. Dzieci biorących udział w grze otrzymuje kartę. Gracz rozpoczynający zabawę mówi literę , którą posiada na swojej karcie, a następnie zadaje pytanie “Kto ma.,,” i pyta o literę znajdującą się na dolnej części karty.
4.Zabawa pt. „Bal literowych par”
W „literowym pudełku” znajdują się kartoniki z literami wielkimi i małymi, pisanymi oraz drukowanymi. Dzieci losują po jednym kartoniku. Trzymając w ręce kartonik swobodnie interpretują ruchem linię melodyczną utworu instrumentalnego, odtwarzanego z CD. Na przerwę w muzyce i hasło nauczycielki „litera szuka pary” dzieci szukają kolegi z kartonikiem, na którym jest odpowiednik litery wylosowanej przez niego - litera pisana /lub odpowiednio drukowana/, wielka lub mała. Dzieci przedstawiają się, np. „jestem małe, pisane r- a ty?. Kolega w parze odpowiada. Literowe pary tańczą w kołach przy muzyce. Powtórka zabawy, po ponownych losowaniach.
5.Zabawa- Jaki to obrazek?
Dzieci podzielone są w pary, zadaniem dzieci jest przeczytanie wyrazu i dobranie odpowiedniego obrazka.
6.Zabawa z piłką Dokończ sylabę...
Nauczyciel rzuca piłkę z początkiem sylaby, zadaniem dziecka jest dokończenie wyrazu .
7.Literki z włóczki.
Każde dziecko ponownie losuje kartonik z literką. Za pomocą włóczki „piszą” wylosowaną literkę. Następnie każde dziecko czyta literkę, którą „napisało za pomocą włóczki”, mówiąc na przykład: „napisałam/em dużą literkę p”.