Numer: 46788
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Teatrzyk kukiełkowy "Brudna i czysta rączka" na podstawie utworu A. Lipińskiej "Dwie rączki"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH PRZEZ DYREKTORA PRZEDSZKOLA
W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH

opracowała : Monika Szkiłądź

Temat hospitacji: realizacja programu „Żyjmy zdrowo i wesoło”.

Temat zajęć: Teatrzyk kukiełkowy „Brudna i czysta rączka” na podstawie utworu A. Lipińskiej „ Dwie rączki”

Cel ogólny: kształtowanie nawyków higienicznych, dbałości o swoje i cudze bezpieczeństwo

Cel:

Poznawczy:
- zapoznanie z utworem A. Lipińskiej „ Dwie rączki”,
- zapoznanie z zasadami dbania o czystość rąk,
- zapoznanie z konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z posiadaniem brudnych rąk.

Kształcący:
- kształtowanie umiejętności dbania o czystość rąk,
- wyrabianie nawyków higieniczno – kulturowych związanymi z higieną rąk.

Wychowawczy:
- wdrażanie do dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych,
- uważne słuchanie i wykonywanie poleceń nauczyciela.

Metody wg M. Kwiatkowskiej:
- słowne: teatrzyk, rozmowa, objaśnienia i instrukcje,
- percepcyjne: obserwacja, pokaz,
- czynne: zadania stawiane dziecku do wykonania,
- metoda kodowania,
- metoda Batii Strauss.

Formy aktywności:
– indywidualna
– zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
Utwór A. Lipińskiej „ Dwie rączki” , teatrzyk, kukiełki, rękawiczka biała i czarna, komputer, tamburyno, film edukacyjny „Jak dokładnie myć ręce”, nagranie utworu J.Strauss „Trisch Trasch „

Przebieg zajęć:

1.Powitanie – Piosenka „Wszyscy są...
Wszyscy są, witam was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć – zabawą „Powitanie rączek”
,,Gdy się rączki spotykają,
To od razu się witają.”
,,Gdy się kciuki spotykają,
To od razu się witają”
,,Gdy się palce spotykają,
To od razu się witają.”
3. Teatrzyk kukiełkowy „Brudna i czysta rączka” na podstawie utworu A. Lipińskiej „ Dwie rączki”

B: Witam koleżanko! Jadłaś już śniadanko?
Cz: Witam, witam ... źle się czuję?
B: No tak, jak tu chlebek wziąć do ręki, która przecież jest brudna cała pewnie w błotku się taplała, babki z piasku też stawiała, kotka, pieska dotykała!
Cz: Tak, tak i to nie jest wszystko jeszcze bo łapałam rączką: kredki, buty, lalki, miśki, A i zapomniałam, że drapałam się po głowie!
B: O to wiele już się działo, wybrudziłaś swoje ciało! Jeśli teraz zjesz kromeczkę to obawiam się troszeczkę, że przeniesiesz wnet do brzuszka złe bakterie na okruszkach. Będzie boleć brzuszek dzieci kiedy brud do środka wleci! A słyszałaś taką rzecz: można z brudu grypę mieć!
Cz: Co mam robić ? Poradź proszę tego brudu już nie zniosę!
B: Sprawa prosta, co tu kryć trzeba dobrze ręce myć!
Cz: Ale jak? Ale kiedy?
B: Ja się tego nauczyłam kiedy w przedszkolu byłam.
Cz: Ja zostaję tu dziś z wami , dzieci powiedzą mi jak i kiedy ręce myć .
4.Rozmowa na temat treści:
- Jakie rączki wystąpiły w teatrzyku?
- Jakie przybory służą do mycia rąk?
- Kiedy należy myć ręce?
- Dlaczego należy myć ręce?.

5.Zabawa z kolorami „Biała – czarna rękawiczka” – kodowanie przez ruch.

„Biała rękawiczka– czarna rękawiczka” –poruszanie się po się po sali w różnych kierunkach przy akompaniamencie tamburyna. Na hasło „Biała rękawiczka” – zatrzymanie się i wyciąganie rąk przed siebie, na hasło: "Czarna rękawiczka" –chowanie rąk za siebie.

6. Ewaluacja zajęć z wykorzystaniem środków multimedialnych:
Film edukacyjny „Jak dokładnie myć ręce” Myszka w paski opowiada dlaczego mycie rączek jest ważne i jak dbać prawidłowo o ich higienę.

7. Taniec do muzyki J. Strauss „Trisch Trasch „ przedstawienie utworu przy pomocy gestów- ruchów rak.

Podsumowanie zajęć:
Dzieci ustawiają się w kole. Nauczyciel prosi, aby oceniły dzisiejsze zajęcia. Dzieciom, którym podobały się dzisiejsze zajęcia machają ręką do nauczyciela.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.