Numer: 46748
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych na terenie ogrodu z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów

Scenariusz zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych na terenie ogrodu przedszkolnego
Grupa: „Misie Ptysie” dzieci 3,4- letnie
Prowadzenie: Karolina Świerczyńska
Data zajęcia: 12.05.2021 r.
Temat zajęcia: Zestaw ćwiczeń gimnastycznych i zabawa ruchowych na terenie ogrodu przedszkolnego z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów.
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: plastikowe butelki 0,5 l dla każdego dziecka, szare gazety dla każdego dziecka, bębenek, tamburyno, lina, naklejki koła żółte i czerwone do podziału na dwie drużyny, gwizdek
Cele szczegółowe na podstawie Programu Wychowania Przedszkolnego PWN E. Kordos:
Dziecko 3- letnie: Dziecko 4- letnie:
• uczestniczy w zorganizowanej aktywności ruchowej
• wykazuje ogólną sprawność fizyczną w zakresie poznanych form ruchu na miarę swoich możliwości rozwojowych i ograniczeń zdrowotnych
• podejmuje samodzielną aktywność ruchową z wykorzystaniem zdobytych sprawności
• komunikuje swoje potrzeby
• wie, jakie zachowania w grupie akceptujemy/dostrzega zachowania niewłaściwe
• podejmuje próby działań ukierunkowanych, respektując zawarte umowy
• doświadcza pozytywnych przeżyć podczas współdziałania z drugim człowiekiem
• dostosowuje odpowiedni chwyt do rodzaju czynności manualnej
• wykonuje ćwiczenia związane z doskonaleniem precyzji ruchów, sprawności palców
• rozróżnia poznane części ciała
• rozróżnia kierunki w odniesieniu do własnej osoby (na, nad, pod, za, obok, do przodu, do tyłu)
• uczestniczy w zorganizowanej aktywności ruchowej
• wykazuje ogólną sprawność fizyczną w zakresie poznanych form ruchu na miarę swoich możliwości rozwojowych i ograniczeń zdrowotnych
• wykonuje czynności zgodnie z podaną instrukcją na miarę swoich możliwości
• podejmuje działania ukierunkowane, respektując zawarte umowy
• doświadcza satysfakcji i radości z współdziałania z drugim człowiekiem
• dostosowuje odpowiedni chwyt do rodzaju czynności manualnej
• wyznacza kierunki w odniesieniu do osi własnego ciała (góra, dół, nad, pod, do przodu, przed siebie, do tyłu, za siebie, w bok, na)
• nazywa poznane części ciała ludzi
• poprawnie liczy obiekty stosownie do własnych możliwości
• rozróżnia dźwięki pochodzące z otoczenia dostępne jego percepcji

Przebieg zajęć:
1. „Marsz”- zabawa orientacyjno- porządkowa.
Marsz po obwodzie koła przy wystukiwanym na bębenku rytmie przez nauczyciela. Wysokie podnoszenie kolan.
2. „Parasolki”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Rozdanie każdemu dziecku gazety i ułożenie jej na ziemi. Dzieci przeskakują z nogi na nogę swobodnie na ustalonym terenie i na gwizdek zatrzymują się podnosząc gazetę wysoko nad głową z rękoma wyprostowanymi w łokciach.
3. „Koła”- ćwiczenie równowagi.
Dzieci kładą przed sobą rozłożoną gazetę. Przykładają na przemian do gazety stopę raz prawą, a raz lewą. Dzieci 4- letnie prostują przy tym palce i kreślą koła nad gazetą.
4. „Skok z gazetą”- zabawa z elementami skoku obunóż.
Dzieci ściskają między kolanami gazetę i skaczą obunóż w określonym terenie starając, aby gazeta nie spadła na ziemię.
5. „ Po której stronie?”- zabawa rzutna.
Dzieci losują kolorowe kółka- naklejki ( żółte i czerwone) dzieląc się przy tym na dwie drużyny. Na środku nauczyciel kładzie linę i wyznacza z każdej strony liny odległość około 2,5 m. drużyny stają na wyznaczonym miejscu w szeregu. Każde dziecko zgniata mocno swoją gazetę w kulkę. Na sygnał gwizdka dzieci rzucają w kierunku drużyny przeciwnej swoje kule. Dzieci 4- letnie przeliczają liczbę kul, która spadła na pole przeciwnika. Wygrywa drużyna, która przerzuciła większą liczbę kul. Dzieci sprzątają do kosza gazety.
6. „Marsz”- zabawa orientacyjno- porządkowa.
Dzieci 4- letnie rozdają każdemu dziecku po 1 butelce plastikowej. Dzieci maszerują po kole w rytm tamburyna podnosząc wysoko kolana i przekładając pod nimi butelkę z ręki do ręki.
7. „Na boki”- ćwiczenie kształtujące postawę ciała.
Dzieci stają w lekkim rozkroku, unoszą ręce i trzymając brzegi butelki. Wykonują skłony boczne w lewą i prawą stronę butelką plastikową.
8. „Dookoła butelki”- zabawa bieżna.
Dzieci podskakują swobodnie w różnych kierunkach na wyznaczonym terenie trzymając w dłoniach butelkę plastikową. Na sygnał gwizdka nauczyciela stawiają butelkę na ziemi i chodzą dookoła niej, raz w lewą raz w prawą stronę.
9. „Wdech- wydech”- ćwiczenie oddechowe, relaksacja.
Dzieci przybierają wygodną postawę stojącą w lekkim rozkroku. Zamykają oczy i wsłuchują się w dźwięki dobiegające z otoczenia. We własnym tempie robią wdech unosząc powoli ręce do góry oraz wydech- opuszczając ręce na dół.
10. Ewaluacja.
Podziękowanie za zajęcia i aktywny udział dzieci. Dzieciom, którym podobały się ćwiczenia robią wysoki wyskok z okrzykiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.