Numer: 46741
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mali kucharze - scenariusz zajęć dla grupy przedszkolnej

Scenariusz zajęć warsztatowych z zakresu innowacji pedagogicznej: „Doświadczam i ruszam się,
więc mam sprawną buzię i dłonie”

Temat: „MALI KUCHARZE”

Grupa:5,6-latki

Metody pracy: elementy metod: Terapia ręki, Logorytmika, Pedagogika zabawy, metoda polisensoryczna

Formy pracy: grupowa, indywidualna

Cele:
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej dziecka,
- usprawnianie tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- dostarczanie wrażeń dotykowych i poznawanie dzięki nim różnych kształtów i struktur materiałów (ich rozróżnianie),
- stymulowanie umiejętności językowych i komunikacyjnych,
- podnoszenie poczucia własnej wartości dzieci,

Pomoce dydaktyczne: płyty CD z piosenkami: „Piosenka na powitanie“ (słowa i muzyka J. Stadnicka) oraz „Gotujemy sami” (https://www.youtube.com/watch?v=7hkNT6NXNdg), melodia „Dla Zuzi” (Marek i Wacek) lub jakiś inny utwór muzyczny, K. Sąsiadek „Zabawy paluszkowe”, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2005,duże arkusze papieru i farby fakturowe do malowania palcami, dwa pojemniki na wodę ciepłą i zimną, surowy makaron, plastelina, żółta krepina, talerzyki papierowe, miseczki, plastikowe nożyki i widelce, łyżeczki, deski do krojenia, klamerki do bielizny, chusta animacyjna, plastikowe jajka, owoce, warzywa, naturalne owoce i warzywa (po 1 szt. wybranych), papierowy ręcznik, „rękawki” do zagadek rozpoznawanych zmysłem dotyku, kubki jednorazowe, słomki.

Przebieg spotkania:

1. Powitanie - wszyscy stoją w kręgu i rozpoczynamy „Piosenką na powitanie”:

W kole wszyscy tu stoimy,
Każdy czyjąś rękę trzyma,
I dzień dobry już mówimy
Tak zabawa się zaczyna.

2. Ćwiczenia rozmachowe:
a). Zabawa do piosenki „Gotujemy sami”. Najpierw prowadzący prezentuje ruchy do słów piosenki, ale bez muzyki; następnie wykonuje to samo, ale już z piosenką.

Ref. W kuchni naszej mamy gotujemy sami - rozłożone ręce, ruch mieszania obiema rękami
Pięknie zapraszamy, gotuj razem z nami - ruch przywoływania rękoma, ruch mieszania obiema rękami.

I zwrotka: Będzie budyń ze śmietaną, czekolada z bitą pianą - masowanie brzucha, ruch ubijania piany
Kogel mogel ukręcimy, trochę przy tym nabrudzimy - mieszanie, ruch palcami jakby coś rozrzucano.

Ref. W kuchni naszej mamy gotujemy sami
Pięknie zapraszamy, gotuj razem z nami

II zwrotka: Mleko z garnka wykipiało, wysypało się kakao - wymachy rak do góry, ruch rozsypywania naprzemiennie obiema rękami
A rodzynki i migdały same w buzi poznikały – ruch rąk w kierunku ust.

b). „Zabawni kucharze”- zabawa z chustą animacyjną. Podrzucamy na chuście plastikowe jajka, owoce, warzywa, zwiększając intensywność ruchu od wolnego do bardzo szybkiego, starając się, żeby produkty jak najdłużej utrzymały się na chuście. Kiedy pospadają wszystkie plastikowe elementy, dzieci zbierają je do pojemnika.
c). „Kucharskie figurki“. Uczestnicy chodzą po kole z chustą animacyjną, przy muzyce. Gdy muzyka cichnie, dzieci-kucharze „wchodzą do kuchni”- pod chustę, trzymaną przez nauczycieli. Kiedy muzyka zaczyna grać, kucharze wracają do chusty i chodzą po kole. Powtarzamy kilka razy.
d). „Mieszamy w garnku” – malowanie farbą fakturową na dużych arkuszach papieru całymi dłońmi naśladując ruch mieszania w garnku.

3. Ćwiczenia manualne:
a). Zabawy - wierszyki paluszkowe na podstawie książki: K. Sąsiadek, Zabawy paluszkowe, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2005, m. in.: „Mama zupę gotowała”, „Kanapka”, „Sroczka”,
b). Zabawa „Ciepłe – zimne” – określanie temperatury wody ciepłej i zimnej przy naprzemiennym wkładaniu dłoni raz do ciepłej raz do zimnej wody.
c). Kulinarne zagadki. Rozpoznawanie dotykiem (wykorzystanie rękawków) wybranego, naturalnego owocu lub warzywa. Dzieci ustawione są w rzędzie.

4. Ćwiczenia słuchowo-słowno-ruchowe (elementy logorytmiki):
a). „Dmuchanie – chuchanie” – ćwiczenia oddechowe, w których różnicujemy siłę wydechu, fazy oddechowe oraz wydychane powietrze z buzi, to znaczy podczas dmuchania z buzi wydostaje się zimne powietrze, a podczas chuchania ciepłe powietrze:
- dmuchanie – dzieci robią bąbelki w kubeczku z wodą, wykorzystując do tego zadania słomkę,
- chuchanie – rozgrzewamy swoje ręce, chuchając na nie.
b). „Co to za owoce i warzywa?” – dziecko wyciąga z worka plastikowe warzywa i owoce, następnie dokonuje podziału wyrazu na sylaby, np. cebula (ce-bu-la), kalafior (ka-la-fior) itp.
c). Zabawa słowna, polegająca na podawaniu nazw podrzędnych, czyli ćwiczenia fluencji słownej, np.:
- wymień czerwone owoce i warzywa, jakie znasz,
- wymień zielone owoce i warzywa, jakie znasz,
- wymień żółte owoce i warzywa, jakie znasz itd.

5. Ćwiczenia precyzyjne:
a). Wycieranie papierowym ręcznikiem plastikowego talerzyka
b). Przekładanie surowego makaronu (różne kształty) na talerzyk za pomocą klamerek do bielizny. Dziecko powinno trzymać klamerkę w dwóch palcach: kciuk i wskazujący (chwyt pisarski).
c). Przygotowywanie dodatków z plasteliny do swojego „spaghetti”, wg. inwencji i upodobań kulinarnych dzieci (ogórek, pomidor, szczypiorek, papryka, cebula, mięso itp.). Plastelinę należy wyrobić w dłoniach i uformować kształty wybranych produktów. Następnie, umieścić na desce i przy pomocy plastikowego nożyka pokroić i ułożyć na makaronie. Spaghetii posypujemy „żółtym serem“, wykonanym krepiny (wydzieranka).

6. Relaks
Dzieci siadają jedno za drugim i wymyślają czynność kuchenną z dzisiejszych zajęć. Wykonują ją na plecach partnera, który ma za zadanie odgadnąć, jaka to czynność, np. wałkowanie, krojenie, ugniatanie itp.

7. Podsumowanie w kręgu:
Dzieci wypowiadają się na temat odbytych warsztatów, następuje wymiana wrażeń:

„Najbardziej podobało mi się .....”
„Najmniej podobało mi się .....”

Opracowanie: Magdalena Kołak, Dorota Kordowiecka- Dołęgowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.