X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 46740
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ćwiczenia kształtujące poczucie równowagi oraz usprawniające rozwój kończyn dolnych

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych – rehabilitacja ruchowa

Nauczyciel wspierający:
Przedmiot: rewalidacja indywidualna – rehabilitacja ruchowa
Czas: 60 minut
Temat lekcji: Ćwiczenia kształtujące poczucie równowagi oraz usprawniające rozwój kończyn dolnych.

Cele ogólne:
• Rozwijanie koordynacji ruchowej oraz równowagi
• Wzmacnianie poszczególnych mięśni kończyn dolnych
• Kształtowanie właściwej funkcji mięśni

Cele operacyjne (uczeń):
• Potrafi samodzielnie wykonać ćwiczenie
• Poprzez odpowiednie ćwiczenia zwiększa siłę mięśniową
• Rozwija zwinność, równowagę
• Wyrabia nawyk prawidłowej postawy
• Podnosi wydolność organizmu
• Stymuluje rozwój psychomotoryczny
• Potrafi angażować się do różnych zadań

Metody pracy:
• Zabawowo-klasyczna
• Problemowa
• Zadaniowa
Formy pracy:
• indywidualna
Przybory: krzesło, gazeta, skakanka, mała piłka, kapsle, woreczki, klocki, 3 pojemniki.

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie, czynności organizacyjne, zapoznanie z przebiegiem zajęć.
Do każdego ćwiczenia nauczyciel podaje sposób jego wykonania. W razie potrzeby udziela dodatkowych wyjaśnień i wskazówek. Nauczyciel czuwa nad tempem pracy i atmosferą zajęć, sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia. Stara się pochwalić i docenić wysiłek uczenia, aktywizuje i motywuje do pracy.
2. Wiatraki na wietrze - uczeń porusza się swobodnie po sali. Na hasło: wiatr zatrzymuje się i naśladuje ruchy skrzydeł wiatraka, krąży ramionami zgodnie ze wskazówkami: do przodu, do tyłu, jednorącz, oburącz.
3. Taniec liści - uczeń naśladuje ruchy spadających z drzew liści. Gdy podnosi ręce do góry nabiera powietrze nosem, a gdy opuszcza ręce wypuszcza powietrze ustami.
4. Żuraw - uczeń chodzi po sali z wysoko unoszonymi kolanami i maksymalnie zgiętymi stopami ( obciągniętymi stopami), naśladuje polujące żurawie.
5. Odkurzacze - dziecko naśladuje robienie porządków. Odkurzaczem, czyli palcami stóp w pozycji siedzącej na krześle zbiera rzeczy leżące na podłodze (kapsle, woreczki, klocki) każde do innego pojemnika.
6. W staniu jednonóż pisanie stopą w powietrzu liter oraz figur geometrycznych. Ćwiczy raz prawa, raz lewa noga (po 3x).
7. W staniu jednonóż raz na prawej, raz na lewej nodze, wykonuje krążenia stopą.
8. Stanie we wspięciu na palcach z zamkniętymi oczami (wytrzymuje 3s.).
9. W staniu jednonóż raz na prawej, raz na lewej nodze przekładanie malej piłeczki pod kolanem (po 5x).
10. W staniu jednonóż wybija piłkę raz prawym, raz lewym kolanem – żonglerka udem.
11. Rozrywanie gazety - uczeń siedzi na krześle, na podłodze przed nim leży gazeta, zadaniem dziecka jest porozrywać gazetę na kawałki palcami stóp.
12. Wahadełka - przejście do pozycji na czworakach, uczeń utrzymuje równowagę, unosząc na przemian prawą rękę i lewą nogę, a potem lewą rękę i prawą nogę.
13. Uczeń przechodzi na czworakach po wyprostowanej, leżącej na podłodze skakance.
14. Dmuchanie piłeczki z jednego końca skakanki na drugi. Dziecko jest w pozycji klęcznej.
15. Rozmowa bez słów - zabawa uspokajająca. Dziecko ma za zadanie dowiedzieć się od nauczyciela, co najbardziej lubi robić, porozumiewając się z nim za pomocą mimiki i gestów.
16. Zakończenie zajęć, podsumowanie poprzez ocenę stopnia trudności oraz określenie nastroju po zajęciach.
• Ocena stopnia trudności – uczeń określa przy pomocy skali od 1 do 6 poziom trudności zajęć.
• Oceń nastrój po zajęciach – uczeń określa swój nastrój po skończonych zajęciach (np. jest zadowolony, smutny, zmęczony).
Nauczyciel dziękuje za wspaniałą pracę, dostrzega nawet najdrobniejszy wysiłek dziecka i motywuje do dalszej efektywnej pracy oraz zaprasza ucznia na kolejne zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.