Scenariusz lekcji - Szkoła podstawowa - Klasa I
Temat lekcji: Książka uczy i bawi.
Czas trwania: 45 min.
Cel ogólny: kształtowanie prawidłowych postaw - rozpoznawanie zalet czytania książek,
Cele szczegółowe:
- uczeń wie jakie są korzyści z czytania książek,
- uczeń zna etapy powstawania książki ,
- uczeń potrafi ułożyć rozsypankę wyrazową i przeczytać ją,
- uczeń umie zareklamować przeczytaną książkę,
Metody :
- pokaz,
- prezentacja,
- burza mózgów,
- ćwiczenia praktyczne
Formy:
- indywidulana,
- grupowa,
- zbiorowa
Środki dydaktyczne
Prezentacja „Co daje czytanie książek”,
Plansza „Zalety czytania książek”
karty pracy (rozsypanki wyrazowe), zagadki(dodatkowo)
Kartki papieru, buźki, patyczki numerowane, książki
Przebieg lekcji:
a. Wprowadzenie - sprawdzenie obecności,
b. Część zasadnicza:
• wprowadzając w temat rozpoczynam o niedokończonego zdania: Moją ulubioną książką jest...... ,uczniowie dokańczają wypowiedź.
• Nauczyciel przypomina uczniom drogę powstawania książki zanim trafi do czytelnika,
• następnie chętni uczniowie przedstawiają (reklamują swoje ulubione książki)
• potem uczniowie otrzymują rozsypanki wyrazowe, w parach układają zdania.
• po czym odczytują głośno ułożone zdania, a następnie przyczepiają je do tablicy, tworząc słoneczko
• nauczyciel przedstawia prezentację „Co daje czytanie książek”.
• uczniowie otrzymują i wklejają informacje ten temat do zeszytu.
c. Podsumowanie, pytanie: którą z przedstawionych książek chciałbyś przeczytać? Swobodne wypowiedzi uczniów
Praca domowa:
- dla chętnych wykonaj zadania interaktywne
na stronie - https://wordwall.net/play/15901/758/157 teleturniej
d. Ewaluacja: uczniowie zadowoleni z zajęć stają przy uśmiechniętej buźce, uczniowie chcący coś dodać lub zmienić na zajęciach stają przy smutnej buźce.
Zał.1.Zdania do rozsypanki
ZALETY CZYTANIA KSIĄŻEK
Wzbogaca słownictwo i sprawność językową.
Dostarcza wiedzy i informacji.
Świetna i niedroga rozrywka.
Pobudza kreatywność.
Rozwija umiejętności pisarskie.
Poprawia humor i odstresowuje.
Gimnastyka dla umysłu.
Ćwiczy koncentrację i skupienie.
Rozwija uczucia i zdolność do empatii.
Dobrze wpływa na pamięć.
Wprowadza do nieznanego fantastycznego świata.
Książki stawiają pytania pobudzające do dalszych przemyśleń.
Zał.2
ZAGADKI ( dodatkowo)
Nietrudna to zagadka,
Pierwsza karta książki to...
OKŁADKA
Każda książka, żeby była rozpoznana
Musi być podpisana.
Jak nazywają się słowa,
W których się cała książka chowa?
TYTUŁ
Jak się ten człowiek nazywa,
Co na okładce swojej książki bywa?
AUTOR
Często w książkach obrazki się chowają,
A ludzie, co je malują - jak się nazywają?
ILUSTRATORZY
Choć nie ma zamka ani kluczyka otwierasz ją i zamykasz.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści?
KSIĄŻKA
Nie mierzy, nie waży, a sprzedaje.
Dużo wierszy, opowiadań i bajek.
KSIĘGARZ
Kto ma na półkach książek bez liku,
i dba o książki, i czytelników.
BIBLIOTEKARZ
Jest ktoś, kto potrafi,
pisać piękne zdania.
I tworzyć z nich książki
lub opowiadania.
PISARZ
Opracowała: Agnieszka Osuch