Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich
Temat: „O Lechu Czechu i Rusie”– praca z legendą.
Cel główny: Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna polskie legendy,
- zna symbole narodowe,
- rozpoznaje przedmioty po dotyku,
- dopasowuje napis do obrazka,
- wskazuje pierwszą i ostatnią głoskę,
- słucha tekstu literackiego i odpowiada na pytania,
- układa historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń,
- wykonuje improwizacje muzyczne,
- dodaje i odejmuje na materiale konkretnym,
- wykonuje pracę plastyczną wg instrukcji nauczyciela.
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa
Forma pracy: indywidualna
Pomoce dydaktyczne: Toporek, miecz, hełm, fotografia rycerza, podpisy do obrazków, historyjka obrazkowa, obraz graficzny cyfr 1-6, papierowe talerzyki i szablon 8 orłów dla każdego dziecka, biały i czerwony karton, nożyki, obrazki, płyta z piosenkami, odtwarzacz CD, hula-hop.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie. Dzieci w kole witają się rymowanką.
Staje nowy dzień, więc witamy się.
Ręka prawa, ręka lewa, wszyscy ćwiczą nikt nie ziewa.
Podskok w górę obrót, też razem nam wesoło jest.
2. „Magiczny worek” – dzieci za pomocą dotyku odgadują co jest w środku. (hełm, tarcza, toporek).
Odpowiadają na pytania do kogo należą te przedmioty. (rycerz)
3. „Czytamy” – dopasowanie napisów pod odpowiedni przedmiot. Wskazywanie pierwszej i ostatniej głoski.
4. „Ręce prosto, prosto” – zabawa ruchowa.
Dzieci wykonują ćwiczenia zgodnie ze słowami piosenki.
5. Słuchanie legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”.
Odpowiadanie na pytania dotyczące treści utworu.
Układanie historyki obrazkowej zgodnie z chronologią wydarzeń. Dzieci podzielone na zespoły układają historyjkę. Każda grupa ma inną szatę graficzną opowiadania.
Numerowanie obrazka zgodnie z chronologia zdarzeń.
Podsumowanie: Orzeł biały symbolem Polski. Dzieci wymieniają pozostałe symbole narodowe.
6. „Orły” - zabawa ruchowa. Dzieci orły tańczą do usłyszanej melodii.
7. „Ile orłów w gnieździe?” – zabawy matematyczne wprowadzające do dodawania i odejmowania. Dzieci otrzymują papierowy talerzyk (gniazdo) i szablon 8 orłów w dwóch kolorach. Zadaniem dzieci jest układanie ptaków wg wskazówek nauczyciela.
Zadanie 1
Do gniazda przyleciało 3 orły białe i 2 brązowe. Ile orłów jest w gnieździe?
Zadanie 2
W gnieździe jest 8 orłów dwa odleciały. Ile orłów zostało?
Zadanie 3
W gnieździe były 3 orły białe, ile orłów brązowych musi przylecieć, aby razem było ich 5?
Zadanie 4
W gnieździe były 3 orły białe, 1 brązowy i 2 szare. Ile orłów jest w gnieździe?
8. „Orły w gnieździe” - zabawa utrwalająca umiejętności odczytywania poznanych dotychczas samogłosek. Nauczyciel rozkłada w sali obręcze, w każdej z nich umieszczony jest jeden kartonik z samogłoską. Każde dziecko otrzymuje kartonik z obrazkiem zaczynającym się na którąś z nich, Zabawa polega na tym, by na umówiony sygnał każde dziecko zajęło miejsce w gnieździe z samogłoską na którą rozpoczyna się obrazek, który trzyma w dłoni.
9. „Godło polski” – praca plastyczna.
Zadaniem dzieci jest wykonanie godła polski. Dziecko odrysowuje swoje dłoni, wycina je. Następnie przykleja na przygotowany kontur, obrazek dopełnia głową orła oraz złotą koroną. Całość mocuje na tekturowym rożku.
10 Ewaluacja zajęć.
Jeżeli dziecko czuło się na zajęciach dobrze, uważa, że były one ciekawe wrzuca czerwoną piłeczkę do pudełka. Jeżeli zajęcia się dziecku nie podobały, czuło się na nich źle wrzuca piłeczkę niebieską.