Scenariusz zajęć otwartych
przeprowadzonych w grupie dzieci 5-6 letnich
Temat zajęć: Wiosenne zabawy matematyczne
Czas trwania zajęć: około 40 minut
Cel ogólny:
- utrwalenie cyfr wyrażających liczby od 1 do 10 (dzieci zdolne do 15)
Cele operacyjne:
Dziecko powinno:
-rozpoznawać i nazywać cyfry od 1 do 9
-rozumieć sformułowanie od najmniejszej liczby, pionowo, poziomo
-prawidłowo uporządkować liczby od 0 do 10
-zgodnie i aktywnie współpracować w zespole
-poprawnie umieścić kwiaty na łące zgodnie z podanym kodem i kierunkiem
-prawidłowo wykonywać obliczenia dodawania i odejmowania w zakresie 10 (dzieci zdolne do 15)
-wyrażać daną cyfrę odpowiednią liczbą podskoków
-czerpać radość ze wspólnych zabaw
-dokonać samooceny swojej pracy oraz oceny pracy innych
Metody pracy:
- czynne (zabawy ruchowe, układanie płatków, wykonanie masażyku)
- oglądowe (pokaz wykonania zadań)
-słowne (instrukcje i polecenia, odczytywanie tematu zajęć, wypowiedzi dzieci, treść opowiadania do masażyku)
-metody aktywizujące (kodowanie)
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: kartki z napisanymi sylabami i liczbami, magnetofon, pendrive z muzyką, kwiatki z cyframi na patyczku, kwiaty z cyframi, paski bibuły, makieta łąki (plansze do kodowania w grupach) z kwiatami i instrukcją, lizaki z cyframi, opaski biedronek, kartki A4 z naklejonym kwiatkiem, płatki kwiatka z działaniami, kartka do posumowania zajęć, naklejki;
Przebieg zajęć:
1.Powitanka ,,Posyłam uśmiech w krąg, niech powróci do mych rąk”
Nauczyciel posyła dzieciom uśmiech i czeka, aż do niego powróci.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć, przedstawienie celów
Nauczyciel przypina na tablicy kartoniki z sylabami i liczbami. Zadaniem dzieci jest ułożenie liczb od najmniejszej do największej. Chętne dziecko (zdolne) odczytuje temat zajęć. Kolejno nauczyciel wyjaśnia dzieciom temat zajęć, przedstawia cele.
2. ,,Szukamy kwiatka”-zabawa ruchowa
Na podłodze leżą kwiaty z napisanymi cyframi. Dzieci zamienione w motyle (w ręku trzymają paski bibuły) poruszają się po sali w rytm muzyki. Gdy muzyka cichnie dzieci stają obok kwiatka z odpowiednią cyfrą, tak by zgadzała się ona z tą pokazywaną przez nauczyciela (na jednym kwiatku może stać kilkoro dzieci a na drugim z tą samą cyfrą jedno dziecko, co można wykorzystać do ćwiczeń w przeliczaniu).
3. ,,Na łące” -zabawa z kodowaniem, praca w grupie
Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Każda grupa otrzymuje plansze łąki, wycięte kwiaty i instrukcje z kodami. Zadaniem dzieci jest umieścić kwiaty na makiecie w odpowiedni sposób.
4. ,, Taniec biedronki” – zabawa ruchowa
Dzieci w opaskach biedronki poruszają się po sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce podskakują. Nauczyciel pokazuje lizaka z cyfrą oznaczającą liczbę podskoków.
5. ,,Kwiatki”- ćwiczenia w wykonywaniu obliczeń dodawania i odejmowania
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z wizerunkiem kwiatka oraz woreczek z płatkami. Na płatkach są działania. Zadaniem dzieci jest wykonać obliczenia i sprawdzić, które płatki pasują do kwiatka. W środku kwiatka napisana jest liczba, która ma być wynikiem działań.
*6. „Wiosenny spacer”-masażyk relaksacyjny
Jeśli nauczyciel dysponuje czasem na koniec zajęć dzieci siadają w kręgu odwracając się do siebie plecami. Nauczyciel opowiada historię a dzieci wykonują masaż na plecach kolegi zgodnie z instrukcją nauczyciela.
,,Ola wybrała się na wiosenny spacer (przesuwamy się palcami po plecach). Po drodze dołączyła do niej Kasia. Szły we dwie(przesuwanie się palcami obu rąk po plecach). Świeciło słoneczko(otwartą dłonią rysujemy koło). Po niebie płynęły trzy chmurki (rękami rysujemy kształt chmurek).Nagle zobaczyły dziurę w drodze. Hop! Przeskoczyły ją (dwiema otwartymi rękami naśladujemy skok). Wędrowały dalej. Zaczął kropić deszczyk (pukamy palcami w plecy). Po chwili na niebie pojawiła się tęcza (otwartą dłonią przesuwamy po plecach od lewej do prawej rysując kształt tęczy). Zadowolone dziewczynki wróciły do domu po drodze mijając krętą rzeczkę (kreślimy falę od góry do dołu).
8. Ewaluacja – podsumowanie zajęć
Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie ,,Czego się dzisiaj nauczyliście?”, a następnie rozdaje dzieciom kartki z narysowanymi kwiatkami. Kwiatki mają w środku cyfry od 1do 5. Zadaniem dzieci jest ocenić zajęcia poprzez zakreślenie kwiatka z odpowiednią cyfrą. Wybrane dzieci uzasadniają swój wybór. Dzieci dokonują też oceny własnej pracy.
*zabawa zrealizowana w zależności od tempa pracy dzieci