Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5-,6-letnich
Temat kompleksowy: Wiem, że warzywa i owoce są zdrowe.
Temat zajęcia: Zabawa dydaktyczna pt. ,,Zbieramy warzywa”. Przeliczanie elementów zbioru w zakresie liczby 6 i więcej.
Cele ogólne:
- segregowanie warzyw i owoców wg rodzaju,
- przeliczanie w zakresie liczby 6 i więcej ( wg zasad dziecięcego liczenia ) wg możliwości dzieci,,
- rozwijanie operacyjnego rozumowania na poziomie konkretnym, w zakresie ustalania stałości ilości zbioru.
Cele szczegółowe:
- segreguje warzywa i owoce wg rodzaju,
- przelicza w zakresie liczby 6 i więcej wg możliwości
- rozumuje operacyjnie na poziomie konkretnym w zakresie ustalania stałości ilości zbioru.
Formy pracy: praca z całą grupą lub z grupą dzieci.
Metody pracy:
-zadań stawianych do wykonania,
-słowna: objaśnienia, polecenia,
-oglądowa: pokaz, zawieszki na szyję,
Środki dydaktyczne: zawieszki na szyję – warzywa i owoce, obręcze, sylwety warzyw i owoców, koszyk z warzywami i owocami, pacynka Gapulka,
Przebieg:
1. Zabawa dydaktyczna ,,Zbieramy warzywa”.
Na dywanie są rozsypane sylwety warzyw i owoców. Zadaniem dzieci jest pozbieranie tylko warzyw.
2. Układanie warzyw w obręczach.
Nauczycielka prosi dzieci aby ułożyły sylwety warzyw w obręczach wg rodzaju. Gdy ułożą, nauczycielka prosi: ,, a teraz przeliczcie je i spróbujcie ułożyć je tak, aby w następnej obręczy było o jedno warzywo wiecej.”
3. Zabawa muzyczno- ruchowa ,,Warzywa i owoce”.
Dzieci otrzymują zawieszki na szyję przedstawiające warzywa i owoce. Nauczycielka zaprasza do tańca same warzywa, potem same owoce, następnie warzywa i znów owoce.
4. Przeliczanie warzyw owoców.
Z kolei warzywa ustawiają się w szeregu. Owoce także tworzą szereg.
Najpierw przeliczają się ,,warzywa”. Określają ile ich jest. To samo robią ,,owoce”.
4. Zabawa dydaktyczna ,,Jabłka i gruszki”- kłopoty Gapulki w porównywaniu ilości owoców.
Gapulka - pacynka ma kłopot, nie wie czy ma w koszyku tyle samo warzyw co owoców? Prosi dzieci aby jej pomogły to ustalić. Wyjmuje jabłka i gruszki, i kładzie je na dywanie tak: