Scenariusz zajęć
Temat: List od Pani Wiosny.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Czas trwania zajęć: 20 –
Prowadzący: Angelika Kucznier
Cele ogólne:
-kształcenie kompetencji matematycznych w zakresie przeliczania i porównywania liczebności zbiorów w zakresie 5;
-zapoznanie z pierwszymi oznakami wiosny;
Cele operacyjne (dziecko):
wysłucha uważnie kierowanych poleceń n-la i wypowiedzi kolegów (III8)
weźmie aktywny udział we wspólnych zabawach i zajęciach z całą grupą (III5)
podejmie próbę współpracy podczas wykonywania zadań w parze (III5)
prawidłowo przeliczy w zakresie 5 wskazując kolejno liczmany (IV15)
prawidłowo posłuży się liczebnikami głównymi podczas liczenia (IV15)
porówna liczebność zbiorów z użyciem określeń: mało, dużo (IV15) – 3l.
porówna szacunkowo liczebność zbiorów z użyciem określeń: mniej, więcej, tyle samo (IV15) – 4l.
zaśpiewa piosenkę przy akompaniamencie z płyty (IV7)
zilustruje ruchem znane piosenki o wiośnie z wykorzystaniem wybranych rekwizytów (IV1)
odróżni prawdziwe od fałszywych informacji na podstawie zdań i własnych doświadczeń
łączy w pary obrazki.
Metody :
Słowne: rozmowa, list, objaśnienia, zagadki słowne, śpiew
Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń
Oglądowe: pokaz , ilustracja
Formy:
-indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne:
-tablica interaktywna, list od Pani Wiosny, stworzona przez n-la prezentacja multimedialna (power point), Bitmoji- praca z aplikacją, gry stworzone przez n-la w programie Wordwall „Wiosenny quiz” oraz „Zwiastuny wiosny”, lizaki z uśmiechniętymi i smutnymi buźkami, mp3 z muzyką, wstążki na kołach, kwiaty do nałożenia na palec w kolorach: niebieski, żółty, czerwony,zielony, biały, dywaniki, sylwety kwiatów (po 6 dla każdego dziecka), zielona i żółta kartka (dla każdego dziecka), chusty szyfonowe, klocki geometryczne, kolorowanka Pani Wiosny.
Przebieg zajęć:
I
1. „Pszczółki na kwiatkach” - opowieść ruchowa.
Nauczyciel mówi rymowankę wykonując z dziećmi odpowiednie do niej ruchy.
Pszczółki rano wstały, za rączki się złapały,
nad łąką wirowały, na kwiatkach posiadały.
II
2. „List od Pani Wiosny” – Odczytanie listu od wiosny.
Nauczyciel odczytuje treść listu i zachęca dzieci do wspólnej zabawy wykonując zadania.
3. „Prawda czy fałsz” - quiz wiosenny
Jeśli zdanie wypowiedziane przez nauczyciela jest prawdziwe to dzieci podnoszą w górę uśmiechniętą buźkę, jeśli nie jest zgodne z prawdą podnoszą smutną buźkę.
4. „Przyszła wiosna” - zabawa muzyczno-ruchowa
Dzieci śpiewają piosenkę wykonując przy tym pokazane przez n-la ruchy.
5. „Kwiatowa rozgrzewka” - zabawa paluszkowa z rekwizytem
Nauczyciel czyta treść wiersza, a dzieci zakładają odpowiedni kolor kwiatka na dany palec.
6. „Kwiaty na łące” - zabawa matematyczna (praca indywidualna)
Każde dziecko otrzymuje 2 kartki (żółtą i zieloną – są to łąki), oraz 6 kwiatów. Zadaniem dziecka jest ułożenie odpowiedniej ilości kwiatów na danej łące.
Np. Na zielonej łące rosły 2 kwiatki pachnące.
Na żółtej łące rosły 3 kwiatki pachnące.
Ile rosło kwiatków na obydwóch łąkach ?
7. „Wiosna, wiosna urodziły się motyle” - zabawa muzyczno-ruchowa z chustami szyfonowymi
Dzieci śpiewają piosenkę tańcząc z chustami szyfonowymi.
8. „Zwiastuny wiosny” – zabawa interaktywna (TIK) – Ćwiczenie pamięci wzrokowej
Dzieci wykorzystując tablicę interaktywną odkrywając karty. Zadaniem ich jest znaleźć wszystkie pary.
III
9. Ewaluacja – zakończenie zajęć
Odczytanie końcowej części listu, ułożenie kwiatka na koronędrzewa jeśli zajęcia się podobały, na korzeń jeśli nie. Podziękowanie za udział w zabawach oraz wręczenie kolorowanki