Scenariusz zajęć przeprowadzonych w oddziale przedszkolnym
Temat dnia: Podajmy sobie ręce
Cele ogólne:
• rozwijanie umiejętności wokalnych,
• rozwijanie umiejętności klasyfikowania i liczenia,
• wykorzystanie technologii informacyjno – komunikacyjnej.
Cele operacyjne:
• słucha piosenki,
• odpowiada na pytania dotyczące piosenki,
• wypowiada się spontanicznie,
• bierze udział w zabawach,
• porusza się w rytm muzyki,
• segreguje obrazki według podanej cechy oraz liczy je,
• nazywa wybrane instrumenty muzyczne i gra na nich,
• obejrzy filmik z Internetu.
Metody pracy: oglądowa, słowna, czynna, aktywizująca
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem piosenki „Podajmy sobie ręce”, obrazki przedstawiające dzieci, instrumenty muzyczne, wybrany filmik z Internetu.
Literatura: „Odkrywam siebie. Czterolatek. Przewodnik metodyczny część 4” – Wiesława Żaba – Żabińska.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci „Wszyscy są”.
Nauczyciel śpiewa:
„Wszyscy są, witam was.
Zaczynamy, bo już czas.
Jestem ja, jesteś ty.
Raz, dwa, trzy”.
Dzieci przybijają piątkę nauczycielowi, na słowa: raz, dwa, trzy”.
2. Podanie tematu zajęć: „Podajmy sobie ręce”.
3. Słuchanie piosenki „Podajmy sobie ręce”. (sł. D. Gellner, muz. K. Kwiatkowska)
I. Chociaż świat dokoła dziwny jest i wielki,
a my tacy mali, mali jak kropelki.
Ref. Podajmy sobie ręce w zabawie i w piosence,
w ogródku przed domem, na łące znajomej.
Podajmy sobie ręce przez burze i przez tęcze,
pod gwiazdą daleką, nad rzeczką i rzeką.
II. Kiedy nagle z bajki zniknie dobra wróżka,
kiedy szary smutek wpadnie do fartuszka
Ref. Podajmy sobie ręce ...
III. Choć nas czasem dzielą nieprzebyte góry,
nieskończone drogi, zachmurzone chmury.
Ref. Podajmy sobie ręce ...
4. Rozmowa na temat piosenki.
Nauczyciel zadaje pytania:
- Jaki jest świat?
- Jacy my jesteśmy?
- Kto ma podać sobie ręce?
- Kiedy sobie podajemy ręce?
Nauczyciel mówi: Posłuchajcie, kiedy jeszcze możemy sobie podać ręce.
Zwrócenie uwagi na to, że zawsze warto podać sobie ręce. Jeśli komuś jest smutno, coś nie udało mu się zrobić, zepsuła się jego ulubiona zabawka, coś go boli, to można go wziąć go za ręce, porozmawiać z nim, zaprosić do zabawy. Wtedy lepiej się poczuje.
- Czy wszystkie dzieci pragną tego samego?
- Czy wszystkie dzieci żyją w takich samych warunkach jak wy?
- Co byście zrobili, żeby dzieci na całym świecie były szczęśliwe?
5. Zabawa muzyczna przy piosence.
Podczas trwania zwrotek piosenki dzieci maszerują swobodnie po sali. Podczas refrenu dobierają się w pary i obracają się w podskokach w takt muzyki.
6. Zabawa „Podziel na rodzinki i policz”.
Nauczyciel rozkłada ma macie obrazki przedstawiające dzieci. Zadaniem przedszkolaków jest posegregowanie ich biorąc pod uwagę różne cechy dzieci na obrazkach, np. kolor włosów, skóry, płeć. Należy również policzyć posegregowane obrazki.
7. Zabawa przy piosence „Podajmy sobie ręce” z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.
Nauczyciel tłumaczy dzieciom reguły zabawy. Następnie rozdaje instrumenty muzyczne i nazywa niektóre z nich wspólnie z dziećmi. Przy zwrotkach dzieci stoją i słuchają piosenki, a gdy jest refren, grają na instrumentach.
8. Oglądanie i słuchanie ciekawostek z Internetu na temat dzieci z różnych stron świata : „My dzieci świata. Jesteśmy Dziećmi. Dzień Dziecka 2020 Wierszyk Bajki po polsku” (można dodatkowo obejrzeć, jeśli dzieci nie są zmęczone). Rozmowa na temat obejrzanego filmiku.
9. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel pyta:
- Co robiliście na zajęciach?
- Co wam się podobało na zajęciach, a co nie?