Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie I (3- latki)
Temat: “Jesienna wycieczka do parku”- opowieść ruchowa.
Cele dydaktyczne:
kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i naśladowania gestów n-la podczas opowieści ruchowej,
przestrzeganie zawartych umów podczas wspólnej zabawy
Metody:
słowna
zabawy ruchowo- naśladowcze
Formy pracy: zbiorowa
Środki dydaktyczne: wiersz (B.Forma ”Jesienią w parku”)
Materiały:tamburyno, liście
Przebieg:
1. “Jesienią w parku” - wysłuchanie wiersza:
Jarzębina i żołędzie
w parku pełno jest ich wszędzie.
Zbieraj wszystko do koszyka -
woła Paweł i Monika.
Wiatr powiewa, deszczyk pada,
a tu grad kasztanów spada.
Lecą liście i żołędzie,
śmiechy dzieci słychać wszędzie.
Będzie ludzik kasztanowy,
za nim piesek żołędziowy.
Z jarzębiny koraliki
dla laleczki Weroniki.
2. Rozmowa kierowana pytaniami n-la na temat wiersza:
-Gdzie wybrały się dzieci?
- Jakie jesienne dary znalazły w parku?
- Co z nimi zrobiły?
3. “Jesienna wycieczka do parku”- opowieść ruchowa.
Wybierzemy się dzisiaj na wycieczkę do parku. Ustawiamy się w pary i zaśpiewamy nasza ulubioną piosenkę:
“Poszła Ola na spacerek”(dzieci maszerują w parach)
Jesteśmy w parku ( zatrzymujemy się). Rozejrzyjcie się dookoła ( dzieci rozglądają się raz w jedną stronę, raz w drugą stronę). Popatrzcie, jakie wysokie drzewa tu rosną ( dzieci wspinają się na palce i podnoszą ręce do góry), wiatr porusza ich gałęziami ( dzieci kołyszą się na boki i wydają szszsz) i strąca kasztany, które spadają na trawę ( dzieci podskakują i mówią pac, pac). Pod kasztanowcem leży dużo kasztanów. Spacerujemy dookoła drzewa ( dzieci poruszają się w różnych kierunkach) i zbieramy leżące w trawie kasztany ( przykucają i naśladują zbieranie kasztanów). Wysoko na drzewie ( dzieci wspinają się na palce) jest jeszcze dużo kasztanów ( zakreślamy rękami kółko), ale nie możemy ich dosięgnąć bo rosną wysoko na drzewie ( dzieci podskakują). Podskoczcie, może uda wam się zerwać kasztana lub liść z kasztanowca. ( dzieci podskakują). Nazbieraliśmy dużo kasztanów, więc wracamy do przedszkola ( maszerujemy po dywanie w różnych kierunkach).
4. „Liście na wietrze”.
Dzieci trzymając naturalny liść w ręce biegają po sali przy dźwiękach wygrywanych przez n-la na tamburynie, kiedy dźwięki milkną dzieci zatrzymują się i naśladując szumiący las na zgłoskach; sz,sz,sz podrzucają liść i patrzą jak ląduje na podłodze...Zabawę powtarzamy kilka razy.
5.Podziękowanie za wspólną zabawę. Na koniec dzieci podają swoje liście n-lowi, który tworzy z nich jesienny bukiet i umieszcza go w kąciku jesiennym.