Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie I (3- latki)
Temat:“Duży dom, mały domek”- układanie konstrukcji domu z figur geometrycznych.
Cele dydaktyczne:
wdrażanie do słuchania ze zrozumieniem i wykonywania instrukcji słownych
wdrażanie do umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych
rozpoznawanie i nazywanie zwierząt i ich domów
czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Metody:
słowna(rozmowa, objaśnienie)
oglądowa
zabawa ruchowa
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: zagadka, wiersz E.M. Skorek, wiersz instrukcja do układania domków
Materiały: papierowe figury geometryczne, tamburyno, płyta cd, odtwarzacz, obrazki zwierząt i ich domów
Przebieg:
1. Powitanie:
“Gdy się rączki spotykają- to od razu się witają.
Gdy się kciuki spotykają- to od razu się witają.
Gdy się palce spotykają- to od razu się witają.
Jeden palec, drugi, trzeci - tak umieją liczyć dzieci.
Czwarty, piąty palec mam- widzisz? Umiem liczyć sam. ”
2. N-l zadaje zagadkę, jako wprowadzenie do tematu.
Ma ściany, podłogi,
okna i drzwi,
a w nim mieszkasz ty.
(dom)
3.N-l opowiadając wiersz, układa z przygotowanych papierowych figur geometrycznych domy. Dzieci uważnie słuchają i obserwują.
Kolorowe figury-te duże i małe,
Są do układania domku doskonałe.
Wezmę dwa prostokąty, ułożę dwa domy.
Jeden będzie żółty, drugi zielony.
Pierwszy będzie wysoki, a drugi niziutki.
W dużym zamieszkają ludzie, w małym krasnoludki.
Dopasuję do każdego trójkątny daszek,
Może zechce usiąść na nim jakiś ptaszek?
Z małych prostokątów w obu domach drzwi zrobię’
Ludzie i krasnoludki będą chodzić sobie.
Małe kwadraty będą oknami,
A żółte koło będzie słońcem nad dachami.
Jeszcze przy dachach domów kominów brakuje,
Zaraz je z małych prostokątów dobuduję.
Rozmowa na temat wiersza kierowana pytaniami n-la:
Jaki kształt mają ściany domów?, Jaki kształt mają dachy? Jaki kształt mają drzwi a jaki okna? Jaki kształt mają kominy? Jakiego kształtu jest słońce? Ile jest razem na tym obrazku prostokątów, kwadratów , kół, trójkątów?
4. „Budujemy domy”- zabawa matematyczna.
Nauczyciel jeszcze raz mówi wiersz a dzieci same układają kompozycję z figur geometrycznych.
5. “Domek ślimaka” -zabawa ruchowa. Dzieci biegają po sali w rytm wystukiwany na tamburynie, kiedy muzyka milknie zwijają się na podłodze jak ślimaczki w swoim domu.
6."Kto jest mieszkańcem tego domku?"-zabawa dydaktyczna – rozpoznawanie różnych domów zwierząt i ustalanie kto w nich mieszka. - Dzieci porządkują domy dla ludzi i domki dla zwierząt.
Wskazywanie domów, których nazwy nauczyciel wypowiada sylabami.
7. "Gdzie mieszkam"- zabawa ruchowa. W rytmie muzyki z płyty CD dzieci poruszają się po sali. Na hasło "mieszkam u góry", dzieci zatrzymują się i unoszą ręce w górę. Ponownie poruszają się w takt muzyki. Na hasło "mieszkam na dole", przechodzą do przysiadu.
8.„Domek” – rysowanie na dywanie wg instrukcji słownej nauczyciela. Wierszyka E. M. Skorek; obserwacja kreślenia kresek i w efekcie powstanie domu.
Na domek Tereski
Rysuję trzy kreski.
Na nich deska położona,
Linia z linią połączona.
Prostokąt i kwadraty dwa,
Drzwi i okna domek ma.
9. Podziękowanie oraz nagrodzenie dzieci za zgodną, wspólną zabawę pieczątkami.