KONSPEKT ZAJĘĆ REWALIDACYJNO- WYCHOWAWCZYCH
Data:
Prowadzący:
Temat:
Cel główny: Stymulacja polisensoryczna.
Cele szczegółowe
- Rozwijanie percepcji dotykowej- niwelowanie nadreaktywności/ podreaktywności dotykowej dłoni,
- Rozwijanie umiejętności angażowania do pracy obu rąk jednocześnie,
- Rozwijanie umiejętności wykonywania ruchów celowych- przekładanie z ręki do ręki, zgniatanie, wrzucanie do/ wyjmowanie z miski, kierowanie łyżki/ widelca do ust.
- Rozwijanie percepcji słuchowej- oswajanie z dźwiękiem miksera,
- Rozwijanie percepcji węchowej- uwrażliwianie na zapachy produktów spożywczych,
- Rozwijanie percepcji smakowej- poznawanie nowych smaków, niwelowanie nadwrażliwości w obrębie ust, poznawanie produktów spożywczych o różnej konsystencji i temperaturze (kosztowanie ubitej śmietany, galaretki truskawkowej i pomarańczowej)
Metody: pokazu, Metoda F. Affolter, ekspresja własna
Formy pracy: grupowa zindywidualizowana
Pomoce: mikser kuchenny, miska, śmietana 30%, stężała galaretka ( truskawkowa i pomarańczowa), łyżeczki, talerzyki,
Czas trwania zajęć: 60 min
Przebieg zajęć:
- Przywitanie się z podopiecznymi,
- Pokazanie i nazwanie przedmiotów i produktów spożywczych używanych w trakcie zajęć,
- Powąchanie produktów spożywczych,
- Włączenie miksera i ubicie śmietany- w miarę możliwości mikser trzymany przez wychowanków,
- Wyłożenie ubitej śmietany na tacę, stymulacja dotykowa ubitą śmietaną : motywowanie do oburęcznej pracy (przeciskanie przez palce, rozcieranie po dłoniach, po blacie, ugniatanie)
- Dodanie do ubitej śmietany pokrojonej w kostkę galaretki w celu dostarczenia nowych wrażeń dotykowych oraz wzrokowych,
- Motywowanie podopiecznych do szukania/ wyjmowania ze śmietany kostek z galaretki,
- Kosztowanie śmietany i galaretki,
- Mycie rąk i sprzątanie sali,
- Słuchanie muzyki relaksacyjnej.