Region kaszubski - scenariusz zajęć do przeprowadzenia w klasie zerowej
Temat kompleksowy: Moje miasto i jego okolice
Temat dnia: Region kaszubski
Cele ogólne:
- kształtowanie świadomości regionalnej
- zapoznanie z kulturą regionu
- poznanie tradycji i języka kaszubskiego
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wie, w jakim regionie mieszka
- zna kaszubskie stroje ludowe
- rozpoznaje wzory kaszubskiego haftu
- potrafi pokolorować kaszubską serwetkę według wzoru
- rozpoznaje język kaszubski
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Metody pracy:
- słowna: pogadanka
- oglądowa: pokaz
- czynna: działalności praktycznej uczniów, zabawa ruchowa
Środki dydaktyczne:
- ilustracje i informacje o regionie, widokówki
- kaszubskie serwetki, zastawy
- lalki w strojach kaszubskich
- alfabet kaszubski i kaseta z jego nagraniem
- wzory kaszubskich serwetek do pokolorowania dla każdego dziecka
Przebieg zajęcia
- Przywitanie. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała.
Dzieci chodzą po klasie. Na sygnał nauczyciela witają się mówiąc ,,Witaj sąsiedzie jak Ci się wiedzie?” Nauczyciel prosi, by witać się: prawymi rękami, prawymi łokciami, kolanami, ramionami itp.
- Zaznaczanie na mapie Polski miasta Wejherowa i pobliskich okolic. Chętne dziecko zaznacza na mapie Wejherowo , przypinając w odpowiednim miejscu herb miasta, nauczyciel zaś ,,otacza” pobliskie okolice.
- Wyjaśnienie pojęcia region. Ustalenie, iż pobliskie okolice to region Kaszub, a my jesteśmy jego mieszkańcami.
- Oglądanie widokówek z okolic Kaszub. Zwrócenie uwagi na piękno i różnorodność kaszubskiego krajobrazu.
- Pokaz kaszubskich strojów ludowych. Nauczyciel prezentuje lalki ubrane w kaszubskie stroje ludowe. Wspólnie z dziećmi omawia elementy, z jakichskłada się strój dla dziewczynki i dla chłopca. Zwrócenie uwagi na kolorystykę.
- Zapoznanie z językiem kaszubskim, odwołanie się do doświadczeń dzieci.
Posługiwanie się językiem kaszubskim przez dziadków, rodziców. Słuchanie kaszubskiego alfabetu, śpiewanie z pokazywaniem prze nauczyciela i chętnedzieci.
- Kaszubskie wzornictwo. Oglądanie regionalnych zastaw, wazonów, serwetek. Zwrócenie uwagi na ilość odcieni koloru niebieskiego.
- Samodzielne kolorowanie kaszubskich serwetek według wzoru.
- Podróż po regionie. Nauczyciel proponuje dzieciom wycieczkę kaszubskim szlakiem. Dzieci tworzą pociąg i podróżują po okolicy. Nauczyciel proponuje przystanki (jest zawiadowcą stacji w poszczególnych miejscowościach regionu np. Kościerzyna, Kartuzy itp.). Chętne dzieci wysiadają z pociągu,zwiedzają, oglądając pocztówki z danej miejscowości, kupują pamiątki. Po zakończeniu zabawy dzieci siadają wraz z nauczycielem w kręgu i opowiadają gdzie były, co przywiozły.