Scenariusz zajęć z zakresu edukacji przedszkolnej przeprowadzonych w grupie zerowej
Krąg tematyczny: Nasze życie
Temat dnia: Jesteśmy dziećmi
Cele:
- doskonalenie techniki czytania
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na podany temat
- wdrażanie do uważnego słuchania utworów literackich
- uwrażliwianie dzieci na dynamikę i nastrój utworów muzycznych
- doskonalenie sprawności manualnych
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi przeczytać i zaznaczyć właściwe wyrazy
- wypowiada się chętnie na podany temat opierając się na własnych
doświadczeniach i wysłuchanym utworze literackim
- potrafi określić dynamikę i nastrój utworu
- potrafi odzwierciedlać muzykę w działalności plastycznej
Formy pracy
- zbiorowa
- indywidualna
Metody pracy
- słowna: pogadanka
- czynna: zabawa ruchowa, działalność muzyczno-plastyczna
Środki dydaktyczne
- wiersz T. Kubiaka „ My jesteśmy dzieci”
- kartki z wyrazami dla każdego dziecka
- suche pastele
- kartki z motylem na odwrocie dla każdego dziecka
- piłka
Przebieg zajęć
Powitanie
Dzieci siedzą w kręgu i klaszcząc śpiewają piosenkę „ Wszyscy są, witam was...”
„Lubię, nie lubię...”
Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel stoi z piłką w środku. Rzuca po kolei piłkę do każdego dziecka z zapytaniem ,, Co lubisz najbardziej?”. Następna kolejka rzutów to pytanie „Czego nie lubisz najbardziej?”
Uważne słuchanie wiersza T. Kubiaka „ My jesteśmy dzieci”
MY JESTESMY DZIECI
My jesteśmy dzieci,
my kochamy słońce,
ptaki śpiewające
i drzewa szumiące.
Cieszymy się, kiedy
mama się uśmiecha,
kiedy księżyc w okno
zagląda z daleka
By śpiewały ptaki,
by szumiały drzewa,
by się można cieszyć,
pokoju potrzeba
Formułowanie odpowiedzi na pytania w oparciu o wiersz i własne doświadczenia.
Co dzieci lubią najbardziej?
Kiedy dzieci czują się szczęśliwe?
Co jest potrzebne do szczęścia?
Ćwiczenia w czytaniu.
Każde dziecko dostaje kartkę z wyrazami, czyta i otacza pętlą to, co najbardziej lubi.
lody zabawa banany karuzela motyle lizaki wakacje
skakanka piłka tort ananas kolorowanki komputer
kwiatki nauka samoloty balon lato ptaki latawce
Motyle
(Przy tym zadaniu dzieci stoją przy jednym, długim stole. Wcześniej przygotowane są kartki z konturem motyla i suche pastele w jasnych kolorach.)
Każde dziecko ma przed sobą przyklejoną papierową taśmą kartkę, na odwrocie której narysowany jest kontur motyla. Dzieci przy użyciu suchych pasteli, zgodnie z tempem i nastrojem słuchanej muzyki kreślą wzory na kartce. Gdy muzyka ucichnie dzieci zmieniają miejsce przesuwając się w prawą stronę (trwa to do czasu powrotu na własne miejsca.) Następnie przy użyciu zgniecionej w kulkę kartki papieru rozcierają wzory zgodnie z tempem słuchanej muzyki. Na zakończenie zaś wydzierają paluszkami umieszczonego na odwrocie motyla.
Taniec z wykonanymi motylami do muzyki. Podsumowanie zajęć i pożegnanie